Dziennik budowlany to dokument urzędowy. Jest niepozorny, często pomijamy, ale niezwykle ważny. To właśnie w nim zarówno kierownik budowy, jak i instalatorzy dokonują niezbędnych wpisów, które będą nam potrzebne przy odbiorze budynku. To właśnie w nim dokumentuje się wszystkie wynikłe problemy, zmiany i ustalenia, na jakie napotykamy na placu budowy.

Gdzie kupić dziennik budowy?

dziennik-budowy-ze-studia-z500Dziennik budowy posiada różne formaty (najczęściej dla budynków jednorodzinnych jest to A4) i zwykle jest sporządzony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 26 czerwca 2002 roku. Można go kupić w wielu miejscach lub otrzymać gratis, ewentualnie za symboliczną „złotówkę” przy kupnie projektu domu.

Najłatwiej jednak dziennik budowy kupić w Internecie. Niezależnie od tego, czy wybierzecie oferty dzienników na Allegro, czy jedną z pracowni projektowych np. Z500 lub poprzez zaufaną stronę wszystkich budowlanych inwestorów – Murator, ważne aby dziennik spełniał swoje wymagania i miał chociaż te kilkanaście kartek na wpisy i kopie wpisów (około 20 stron to norma).

Warto nadmienić, że dokument powinien być wykonany porządnie, musi wytrzymać przecież cały okres budowy domu. Nierzadko wpisy będą uzupełniane przez instalatorów czy kierownika na terenie budowy, a powszechnie wiadomo, jak zwykłe cienkie kartki znoszą kurz, brud, czy odrobinę wody z nieba. Nie kupujmy zatem najtańszego egzemplarza – tylko po to żeby był. Zniszczenie lub zgubienie dziennika budowy może okazać się nie lada problemem dla inwestora.

Wypełnienie 1 strony dziennika budowy

dziennik-budowy-1-strona-wypelniona-wzor-urzad-przykladGdy kupiliśmy już nasz dziennik musimy wypełnić jego pierwszą stronę. Nie ma potrzeby wypełniać pozostałych stron, czy na tym etapie prosić kierownika budowy o oświadczenie o przyjęciu obowiązków.

Każdy dziennik budowy składa się z tych samych elementów, są one różnie poukładane graficznie, ale mają praktycznie takie same nazwy i miejsca na wypełnienie:

  1. Nr – pole w którym urząd poda Wam numer dziennika budowy (zwykle 1/2018 lub każdy inny rok)
  2. Wydany dnia – to również wpisze lub poda Wam urząd, zwykle dzień, w którym przyszliście do urzędu
  3. Stron – liczba stron i kopii, przy czym jeśli mamy na dole napisane „kopia 16” to stron jest 16 w dzienniku, nie liczymy też notatników, szkicowników i innych dodatkowych rzeczy
  4. Inwestor – wpisujemy imię i nazwisko, bądź nazwiska inwestorów oraz miejsce ich zameldowania – identycznie z pozwoleniem na budowę
  5. Rodzaj i adres budowy / rozbiórki / montażu – oczywiście do wykreślenia jest to, czego nie robimy, generalnie trzeba przepisać formułkę, która została wydana w pozwoleniu na budowę
  6. Pozwolenie nr – wpisujemy numer pozwolenia na budowę
  7. Z dnia – czyli kiedy zostało wydane, nie kiedy się uprawomocniło, czy stało ostateczne
  8. Wydane przez – czyli przez kogo, na pozwoleniu jest napisane kto je wydał, zwykle prezydent miasta

Po kliknięciu w zdjęcie po prawej stronie znajdziecie wzór, w jaki sposób wypełnić 1 stronę dziennika budowy.

Zatem jak zarejestrować dziennik budowy

W tym celu musicie wykonać tylko dwa kroki, jeśli zrobicie je sami – rejestracja dziennika budowy będzie bezpłatna (przez pełnomocnika płatna) i całkiem szybka.

Krok 1 – pobranie wniosku o rejestrację dziennika budowy

W zależności od miasta druki mogą się różnić, warto zatem skorzystać z Googla <- po kliknięciu dostaniecie wyniki blisko siebie w formacie dokumentu do wypełnienia.

Wniosek należy wypełnić, przykładowy wypełniony wzór możecie zobaczyć tutaj: Wniosek o rejestrację dziennika budowlanego

Następnie wniosek drukujemy i podpisujemy.

Krok 2 – wizyta w urzędzie celem rejestracji dziennika budowy

Opiszę tutaj jak to przebiegło dzisiaj u mnie. Oczytany, przygotowany udaje się do pokoju, który był na informacji publicznej oznaczony, jako dedykowany do podbijania dzienników budowy, gdzie miła Pani z miną typu „zwariowałeś” kazała mi jednak udać się na biuro interesanta.

Tam przemiła starsza Pani, która już z nami współpracowała – w sensie przyjmowania dokumentów o zmianę w warunkach zabudowy, powitała mnie z uśmiechem i pytaniem: „czy znowu mamy jakiś problem”, otóż jak miło była zaskoczona, że to tylko dziennik.

Dalej z uśmiechem wzięła mój przygotowany wniosek i kopię pozwolenia na budowę (tak zawsze dodaje do wszystkiego, bo potem szukają…) i stwierdziła, że wszystko jest w porządku. Kazała mi wpisać numer dziennika budowy i stwierdziła, że załatwimy to w 3 minuty.

Zatem podpisałem dokument, że otrzymałem podbity dziennik i zaczęła przybijać pieczątki. Kilka klików, śliczne dziękuję po kłopocie.

Cała wizyta w urzędzie max 10 minut, nie wiem jak jest w innych, więc nie będę tutaj mówił, że wszędzie pójdzie tak samo, ale ta sprawa naprawdę przebiegła bezproblemowo.

Pamiętajmy, że podbity dziennik musimy mieć przed startem budowy, pierwsze wpisy pojawią się wraz z wytyczeniem przez geodetę fundamentów.

Jak wypełnić dziennik budowy

Dziennik jak sama nazwa wskazuje wypełnia się odpowiednio datami oraz informacjami. Po lewej stronie wpisujemy datę, następnie „osobę odpowiedzialną” i co zostało wykonane.

Prezentuje to poniższy obrazek, nie pytałem kierownika i geodety, stąd pozamazywałem nazwiska i pieczątki, żeby nikt nie miał pretensji, mam nadzieję, że komuś to pomoże.

przyklad-wypelniony-dziennik-budowy

Do dziennika wpisujemy ważne etapy realizacji budynku, czyli dla przykładu:

  • wytyczenie budynku
  • fundamenty
  • murowanie ścian
  • zbrojenie, szalowanie i zalewanie elementów konstrukcji
  • wykonanie stropu
  • przesunięcia otworów okiennych
  • dodanie otworów okiennych
  • wykonanie więźby
  • wykonanie poszycia dachu
  • wstawienie okien dachowych

czyli w zasadzie wpisujemy to, co może mieć wpływ na samą konstrukcję budynku, ba nie my wpisujemy, a wpisuje uprawniona osoba!

Dlaczego jednak podaje rzeczy, jakie są ważne do wpisania do dziennika? Ponieważ budowy często ciągną się miesiącami, a kierownicy nie mają tylko naszego domku, a zwykle po kilka lub nawet kilkanaście realizacji w ciągu roku. Dla ułatwienia ich pracy i naszego świętego spokoju, warto zapamiętywać daty, co i kiedy zostało zrobione, jakim betonem zostało zalane i jakie np. było w danym miejscu zbrojenie.

O ile lecimy dokładnie według projektu budowlanego możemy się tym nie przejmować, my natomiast często na budowie dawaliśmy mocniejsze zbrojenie i lub robiliśmy małe zmiany (np. mocniejszy beton), które według nas wszystkich miały wpłynąć na wytrzymałość całego budynku – warto notować to wszystko, bo później są pytania lub wymyślanie.

Jak prowadzić dziennik budowy

Dziennik najlepiej jest prowadzić na bieżąco i warto o to ścigać kierownika budowy, u nas było to uzupełniane praktycznie po każdym większym etapie realizacji. Wyszło to dobrze, ale według mnie ze względu na współpracę firmy budowlanej z kierownikiem – na bieżąco przekazywali sobie informacje, dokumenty i certyfikaty z materiałów, jak i kierownik często bywał na budowie.

 

 

 

 

 

5/5 - (2 votes)