Kinkiety mają swoje początki we Francji. Zaprojektował je aptekarz Antoine Quinquet, który unowocześnił dzięki nim latarnię morską. Z latarni morskich kinkiety szybko przeniosły się do teatrów, hoteli i w końcu domów. Kinkiety od niemal trzystu lat oświetlają pomieszczenia i stanowią ozdobny element wystroju wnętrz. Mimo, że ich dizajn zmienia się i przybiera różnorakie formy, to wciąż w modzie pozostają kinkiety klasyczne. Jak je rozpoznać wśród bogatej oferty oferowanej przez sprzedawców?

Obudowa kinkietów klasycznych

Najszybciej w oczy, jeśli chodzi o obudowę kinkietów klasycznych, rzuci się nam ich obudowa. Z reguły ma ona formę abażuru bądź świecznika. Kinkiety świecznikowe nawiązują swoim dizajnem najbardziej do najwcześniejszych form tego typu lamp. Muszą one być wybrane do odpowiedniego typu wystroju, zwłaszcza jeśli są patynowe. Tego typu kinkiety mają kolor ubrudzonego złota, wymagają więc odpowiedniego dopasowania do mebli i innych elementów wystroju danego wnętrza. Takie patynowe świecznikowe kinkiety znajdziemy w formie na dwie jak i jedną żarówkę. Podobnie jak nowocześniejsze „świeczniki” w kolorach białym lub czarnym pasujące do nowocześniejszych wnętrz. Bardzo stylowo wyglądają kinkiety świecznikowe chromowane. Wspomniane kinkiety z abażurem nie tracą na popularności i zdaje się, że nigdy się to nie zmieni. Abażury mają kształt kwadratowe lub okrągłe. Na pewno najbardziej klasyczne są abażury zwężające się ku górze o tych właśnie kształtach. Kolory abażurów to najczęściej biały, czarny i beżowy. Ale są też abażury zdobione we wzory i z zawieszkami akrylowymi przypominającymi żyrandol. Oczywiście kolory abażurów i samych lamp są dobierane w różnych zestawieniach, można więc dobrać odpowiednią obudowę kinkietów klasycznych do swojej wizji wystroju.

Źródła światła w kinkietach klasycznych

Z początku światło w kinkietach dostarczała oliwa, później świece. Na szczęście te czasy minęły. Źródłem światła w kinkietach klasycznych są teraz oczywiście klasyczne żarówki oraz ledowe. Zwróćmy jednak uwagę na kształt żarówek. O ile w kinkietach z abażurem nie ma on zbytniego znaczenia, to w kinkietach świecznikowych już owszem. Mianowicie należy do nich dobrać żarówki w kształcie płomienia świecy, tylko one nadadzą takim kinkietom odpowiedni wyraz. Ewentualnie można posłużyć się żarówkami podłużnymi niemniej nie będą miały już takiego stylu.

Mocowanie kinkietów klasycznych

Kinkiety mocuje się na ścianie, umożliwiła to poprawka w projekcie lamp wprowadzona przez wspomnianego już Quinqueta. I to ściana jest powierzchnią, na której mocuje się kinkiety klasyczne, choć nowoczesne spotyka się zamocowane na suficie. Niemniej kinkiety klasyczne mocowane są za pomocą śrubek lub uchwytów znajdujących się w tarczy, z której „wychodzi” lampa. Jeśli nie mamy lampek nocnych w sypialnie ważne jest zamocowanie kinkietów w sposób umożliwiający czytanie. Dobrym pomysłem jest dobór kinkietów do innych źródeł światła w pomieszczeniu aby po zamocowaniu komponowały się w jedną całość. Możemy też kinkiet skomponować np. z obrazem lub artystycznym zdjęciem. Po zamocowaniu kinkietu nad obrazem czy zdjęciem może on je oświetlać. Jeśli kształt kinkietu i ramy pasują do siebie, stworzy to dodatkową wartość kompozycyjną.

Ceny kinkietów klasycznych

Ceny kinkietów klasycznych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych by ostatecznie osiągnąć nawet ponad tysiąc złotych. Wszystko zależy od użytych materiałów do zaprojektowania kinkietu oraz od skomplikowania zdobień lampy. Im wymyślniejsze w kształcie są zdobienia, tym konkiet będzie droższy. Lecz te zdobione złotem znajdziemy już w cenie niewiele przekraczającej 100 złotych. W zasadzie jednak im bardziej kinkiet stylizowany jest na starszy, tym będzie on droższy. Patynowe, bogato zdobione kinkiety zaczynają się od cen zbliżonych do 300 złotych. Niemniej ze względu na popularność klasycznych wzorów, znajdziemy kinkiety klasyczne i bardzo stylowe w granicach 100 złotych. Na pewno jedynie dodadzą klasy każdemu pomieszczeniu i nie opróżnią przy tym portfela.

5/5 - (2 votes)