Gdy szukamy odpowiedniego oświetlenia do domu, zazwyczaj najwięcej uwagi poświęcamy na wybór lamp do salonu, kuchni i innych reprezentacyjnych przestrzeni. Nic w tym dziwnego – zależny nam, żeby każde z tych pomieszczeń wyglądało jak najlepiej oraz żeby było w pełni funkcjonalne. Warto jednak zauważyć, że najczęściej równocześnie zupełnie zapominamy o głębszym zastanowieniu się nad oświetleniem domowych klatek schodowych. A może to być naprawdę kwestia newralgiczna.

Dlaczego oświetlenie klatek schodowych jest tak ważne?

Dlaczego oświetlenie klatek schodowych jest tak ważne?Domowe klatki schodowe są niby niepozorne i służą przede wszystkim do przedostania się z jednej części budynku do drugiej. Zazwyczaj nie spędzamy w nich zbyt wiele czasu. Z tego względu, są najmniej dekoracyjne i wystylizowane.

Ostatnimi czasy zaczyna się to powoli zmieniać. Zwracamy coraz większą uwagę na tę część domu, a szczególnie na jej oświetlenie. Dlaczego?

Przede wszystkim, oświetlenie klatek schodowych to komfort codziennego użytkowania. Przemierzamy je codziennie wielokrotnie i z tego powodu powinny być dobrze oświetlone, aby zapewnić nam maksymalny komfort funkcjonowania.

Dobrze zaplanowane oświetlenie to także bezpieczeństwo wszystkich domowników. Chodzenie po schodach może bowiem grozić bolesnym upadkiem. Choćby z tego względu powinniśmy zadbać o właściwe i równomiernie oświetlenie całego ciągu komunikacyjnego, a szczególnie wszystkich stopni.

Podobnie jak w każdej innej części w domu, tak i na schodach stosuje się oświetlenie główne (zapewniające swobodne przemieszczanie się), zadaniowe (doświetlenie stopni dla bezpieczeństwa), a także dekoracyjne. Z pomocą światła można wydobyć ciekawe detale architektoniczne oraz zbudować nastrój nawet w tak zapomnianej przestrzeni, jaką jest klatka schodowa.

Rodzaje lamp na klatkach schodowych

Na klatkach schodowych stosuje się powszechnie kilka rodzajów lamp, które zapewniają wystarczającą ilość światła oraz są bardzo praktyczne. Ze względu na charakter przestrzeni, zazwyczaj jedno źródło światła to za mało i powinniśmy zastosować ich przynajmniej kilka. Jakie najlepiej wybrać?

Do najczęściej używanych w ostatnim czasie zaliczają się bez wątpienia niewielkie oczka wpustowe, które montuje się na sufitach i ścianach, również tuż przy powierzchni stopni. Dzięki nim, można zapewnić wystarczającą ilość światła do swobodnego przemieszczania się, a także, jeśli wybierzemy je do podświetlenia samych schodów, zapewniamy sobie bezpieczeństwo przemieszczania się.

Dobrym rozwiązaniem są także kinkiety. Bez trudu można dopasować je stylistycznie do całej przestrzeni. Z ich pomocą łatwo oświetlić ciąg komunikacyjny, zapewniając sobie maksymalną wygodę i komfort.

Do podświetlenia samych stopni, niektórzy wybierają również minimalistyczne taśmy LED, które zaznaczają krawędzie schodów, ułatwiając przemieszczanie się po nich, bez konieczności włączania głównego oświetlenia.

Jeśli klatka schodowa ma wysoką przestrzeń w środku, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do niech ozdobnej lampy wiszącej. Skutecznie oświetla pomieszczenie, a przy tym staje się główną ozdobą całego wnętrza. Tego typu lampy powinny być jednak montowane poza głównym ciągiem komunikacyjnym, żeby nikt nie zawadził o nie głową. Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca, zdecydowanie lepiej postawić na eleganckie i praktyczne plafony na suficie.

Punkty świetlne mogą przybierać rozmaite kształty. Zadbajmy przede wszystkim o to, aby dawały wystarczającą ilość światła. Równie ważna jest ich stylistyka. Niech lampy wpisują się w całą przestrzeń, a także nawiązują do pozostałych pomieszczeń w domu. Kompleksowe rozwiązania można znaleźć na przykład w sklepie Azzardo.com.pl, stawiającym na eleganckie i funkcjonalne oświetlenie do każdego wnętrza.

Funkcjonalne i piękne – idealne oświetlenie klatek schodowych

Klatki schodowe mają swoje wymagania w kwestii oświetlenia, aby zapewnić nam maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo podczas codziennego przemieszczania się.

Przywróćmy tej przestrzeni należne miejsce, zadbajmy o jej spójność z innymi pomieszczeniami. Niech będzie w pełni funkcjonalne oraz bezpieczne.

Znajdźmy lampy, dopasowane do charakteru domu oraz naszych potrzeb i sprawmy, że klatka schodowa zyska drugie życie i dzięki dobremu oświetleniu, wreszcie zabłyśnie i zostanie dostrzeżona. Zdecydowanie na to zasługuje.

5/5 - (1 vote)