Jak dokładne mogą być modele budynków 3D?

Już kilka lat temu w budownictwie i szeroko pojętej branży nieruchomości pojawił się nowy trend, polegający na wykorzystywaniu wizualizacji 3D budynków. Dziś trójwymiarowe cyfrowe obiekty stają się standardem w wielu działaniach – od projektowania, przez inwentaryzację, aż po sprzedaż mieszkań czy domów. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii, która pozwala na łatwe przechwytywanie oraz opracowywanie ogromnych zbiorów danych. Wyjaśniamy, jak dokładne mogą być wizualizacje 3D i do czego można je wykorzystać.

W jaki sposób powstają modele budynków 3D?

Dzięki nowej technologii skanowania laserowego można tworzyć obszerne i bardzo dokładne zestawy danych, zwane chmurami punktów. To one radykalnie zmieniają podejście do współczesnego projektowania i opracowywania takich elementów, jak modele budynków 3D.

Podczas skanowania już istniejącego obiektu wykorzystuje się zaawansowane urządzenia optoelektroniczne, gromadzące wspomniane dane z tysięcy punktów na mapie przestrzennej określonej nieruchomości. Następnie zebrane informacje konwertuje się do wirtualnej rzeczywistości. Ostatnim etapem jest wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania do przetworzenia otrzymanych danych i wygenerowania niezwykle dokładnego modelu budynku.

Wcześniej stworzenie modelu obiektu wymagało połączenia zdjęć z lotu ptaka, danych pomiarowych oraz ręcznego modelowania. Dzięki nowej technologii można to wszystko pominąć i zaimportować dane bezpośrednio z laserowego skanu. Ma to również duży wpływ na modelowanie informacji o budynku (BIM) – powstałe wizualizacje gwarantują, że każde pomieszczenie czy ciąg komunikacyjny w danej nieruchomości zostaną precyzyjnie odwzorowane.

Do czego można wykorzystać dokładne modele budynków 3D?

Powstałe trójwymiarowe modele nieruchomości mają bardzo szerokie zastosowanie. Na ich podstawie można m.in. stworzyć estetyczne wizualizacje 3D domów czy budynków wielorodzinnych, które deweloper wykorzysta w procesie reklamy i sprzedaży swojej inwestycji. Trójwymiarowe modele mogą również stać się podstawą wygrywania przetargów oraz objaśniania projektów interesariuszom. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści, płynące z włączania do swoich prezentacji atrakcyjnych wizualizacji obiektów. W wielu przypadkach „obraz wart jest tysiąca słów”.

CZYTAJ DALEJ  Nowoczesne budynki mieszkalne a wymagane badania ITB w 2022 roku

Modele budynków 3D, bogate w szczegóły, mogą być wykorzystywane na wszystkich etapach budowy i projektowania. Dane przestrzenne zbierane są z dokładnością co do milimetra. Z powodzeniem stosuje się je także do takich czynności jak inwentaryzacja budowlana Kraków to miasto, w którym wielu inwestorów, chcących przebudować lub odnowić np. zabytkową nieruchomość, wykorzystuje w swojej pracy modele 3D określonego obiektu.

Wszelkie dane oraz widoki zebrane podczas laserowego skanowania są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, więc może je wykorzystywać na wielu etapach realizowanych przedsięwzięć, a także dodawać do nich zmiany wraz z postępem prac. Warto podkreślić, że dobra firma zaprojektuje modele budynków 3D w taki sposób, by były one zrozumiałe zarówno dla inżynierów, jak i dla osób bez specjalistycznej wiedzy.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *