Dom parterowy to bardzo popularna forma zabudowy jednorodzinnej. Taki dom jest wygodny i niedrogi w utrzymaniu, a jeśli wybierzemy dobry projekt, każdy z domowników będzie miał zapewniony kąt tylko dla siebie. Jakie projekty są najlepsze?

Ile kosztuje dom parterowy?

Koszt budowy domu zależy oczywiście od lokalizacji oraz metrażu. Działka w mieście jest najdroższa, dlatego większość inwestorów decyduje się na tereny podmiejskie, z wygodnym dojazdem do pracy i szkoły.

Średnio za dom parterowy o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić około 270 tysięcy złotych, dom parterowy z poddaszem użytkowym (130-140 m2) kosztuje około 290-320 tysięcy złotych. Koszty są jeszcze wyższe, jeśli decydujemy się na piwnicę oraz wolnostojący garaż.

Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe, surowsze normy dotyczące standardu energetycznego, co też przełoży się na wzrost kosztów budowy o przynajmniej kilkanaście procent.

Zalety domu parterowego

Postawienie domu parterowego jest z reguły tańsze, ale zasada ta dotyczy przede wszystkim budynków o stosunkowo małym metrażu, do 150 m2. Wykopy i fundamenty są większe niż przy domu z dodatkowym piętrem, jednak w parterowym domu ściany konstrukcyjne i fundamenty są mniej obciążone, nie trzeba też wykańczać poddasza. Taki dom buduje się szybciej i jest mniejsze ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.

W parterowym domu nie ma schodów, co ułatwia komunikację. Na projektyzwizja.pl można znaleźć plany domów, w których ciągi komunikacyjne nie są mocno rozbudowane, więc nie zabierają cennej powierzchni, a bliskie sąsiedztwo części dziennej i sypialnej sprzyja integracji rodziny. Do tego każdy pokój sąsiaduje z ogrodem.

Wady domu parterowego

Domy parterowe mają jednak także minusy. Jeśli rodzina jest duża, rośnie zapotrzebowanie na metraż, a parterowy budynek bez użytkowego poddasza nie zawsze zaspokaja te potrzeby – rozległa przestrzeń wymaga dodatkowych korytarzy, dlatego praktyczniejszym rozwiązaniem jest budowa dodatkowego piętra albo zaadaptowanie poddasza na część mieszkalną z sypialniami dla domowników.

W małym domu parterowym może być też problem z wygospodarowaniem przestrzeni na pomieszczenia techniczne i gospodarcze – można je umieścić w piwnicy, ale to podnosi koszt budowy i wykończenia. Duży dom parterowy oznacza również większe straty ciepła uciekającego przez dach.

Rate this post