Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga zadbania o wiele elementów. Podejmując się go, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu rekuperacji. Aby działał on sprawnie i dobrze spełniał swoją funkcję, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła. System ten opiera się na działaniu specjalnego urządzenia nazywanego rekuperatorem. Składa się on z dwóch wentylatorów (wywiewnego oraz nawiewnego), a także wymiennika ciepła, przy pomocy którego powietrze dopływające do wnętrza mieszkania jest ogrzewane przez cieplejsze powietrze, które jest wywiewane. W rekuperatorze zamontowane są też filtry pozwalające na zatrzymywanie szkodliwych zanieczyszczeń. Dzięki temu domownicy mogą oddychać świeżym powietrzem w budynku bez konieczności otwierania okien. Jako że takie rozwiązanie pozwala na odzyskiwanie części zgromadzonego ciepła, przynosi oszczędności rzędu nawet 50% kosztów ogrzewania domu.
Aby system rekuperacji działał prawidłowo, jego instalację należy powierzyć fachowcom, którzy specjalizują się w tego typu pracach. W znalezieniu odpowiednich pracowników pomocna jest wyszukiwarka wykonawców, którą można znaleźć na sprawdzonych stronach dotyczących branży budowlanej.
Na co warto zwrócić uwagę podczas budowy domu z systemem rekuperacji?
Instalację systemu rekuperacji najlepiej przewidzieć już na etapie projektu domu. Dzięki temu można odpowiednio przystosować budynek, m.in. usunąć kominy do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, zoptymalizować trasę poprowadzenia instalacji, wybrać dobre miejsce do ustawienia rekuperatora, wykonać przepusty przez stropy, co pozwoli uniknąć późniejszego wiercenia, a także uniknąć kolizji z innymi instalacjami w domu.
Ważny jest także projekt samej rekuperacji. Powinien on zawierać część opisową, obliczenia pokazujące przepływy powietrza w konkretnych pomieszczeniach, listę materiałów, koncepcję rozmieszczenia instalacji oraz dobór rekuperatora o potrzebnej wydajności. Jego przygotowanie trzeba oczywiście zlecić profesjonalnemu projektantowi.
Decydując się na wentylację mechaniczną, warto zainwestować w materiały wysokiej jakości. Wybierając dany system, należy przyjrzeć się bliżej jego parametrom dotyczącym wysokiego poziomu higieny oraz klasy szczelności. Oprócz tego trzeba postawić na odpowiedni rekuperator, który jest „sercem” całej instalacji. Kupując go, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak niski poziom hałasu, jakość wykonania, poziom zużycia energii przez sprzęt, obecność grzałki zabezpieczającej przed zamarzaniem urządzenia nawet podczas wysokich mrozów oraz zamontowany bypass, umożliwiający schłodzenie domu podczas lata.
Warto również wiedzieć, że rekuperatory różnią się sposobem sterowania. Na rynku dostępne są nie tylko duże sterowniki na ścianę, lecz także umożliwiające sterowanie za pośrednictwem małego panelu połączonego z aplikacją na telefon. Przed zakupem należy zastanowić się, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.