Budowa domu to proces składający się z wielu etapów. Precyzyjne zaplanowanie każdego kroku pozwala na ograniczenie nieplanowanych wydatków i szybsze zakończenie prac. Jedne z pierwszych czynności to wybór projektu i systemu prac ekip budowlanych.

Zapisy prawa budowlanego umożliwiają inwestorom rozpoczęcie prac bez otrzymania pozwolenia na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia zamiaru budowy. Jeżeli po jego złożeniu upłynie 30 dni od daty przedłożenia wniosku, możemy rozpocząć realizację projektu budowlanego.

Przyłącza mediów i wybór projektu

Rozpoczęcie budowy wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia kilku fachowych ekip. Jeżeli nie mamy własnej działki i stoimy przed jej zakupem, powinniśmy dokładnie sprawdzić jaki ma status (np. rolna, budowlana). Informacja ta będzie cenna np. dla osób które ubiegają się o kredyt hipoteczny. Ważną dla nas wskazówką jest także możliwość wykonania przyłączy mediów. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów związanych np. z niemożnością przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Kolejnym krokiem jest wybór projektu budowlanego. Decyzja o tym, jaki dom wybudować powinna być oparta o analizę planu zagospodarowania przestrzennego. Wytyczne zamieszczone w tym dokumencie mogą nas ograniczyć np. w kwestii wyboru dachu lub liczby pięter. Warto jednak wiedzieć, że nie każda miejscowość posiada taki plan. W przypadku, gdy nasza działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas występujemy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i traktujemy je jako dokument zamienny. Podstawą naszej budowy jest projekt budowlany. W ofertach architektów dostępne są szkice indywidualne i gotowe. Pierwsze są unikatowe i tworzone pod indywidualne wymagania inwestorów. Ich sporządzenie zajmuje dużo czasu, ale przyszły właściciel może ingerować w każdy etap prac. Projekty gotowe są ponadto tańsze i łatwiej dostępne. Wizualizacja końcowej realizacji budynku pozwala na wykreowanie wizji tego, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz przyszły dom. Wybierając plan, warto mieć na uwadze fakt, że kubatura budynku oraz kształt dachu w znacznym stopniu wpłyną na koszty budowy. 

Systemy pracy ekip budowlanych

Zanim rozpoczniemy prace na działce, powinniśmy zdecydować, jakim systemem planujemy budować nasz dom. Do wyboru mamy system gospodarczy i zlecony. Pierwszy jest rozwiązaniem wybieranym częściej . Wiąże się z mniejszymi kosztami, ale w większym stopniu angażuje inwestora. Do jego zadań będzie należał m.in. zakup materiałów i samodzielne znalezienie wykwalifikowanych ekip fachowców. W drugim systemie inwestor zwolniony jest z wszelkich obowiązków. Budową i zatrudnieniem kolejnych wykonawców zajmuje się generalny wykonawca, który sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem i poprawnością prac. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom, które budują domy na odległość.

Rate this post