Duże ładunki budowlane są szczególnie kłopotliwe w transporcie po terenie budowy. Ich ciężarom nie sprostałby żaden człowiek. Dlatego dźwigi pozwalające je przeładowywać to częsty widok na placu budowy. Do czego służą? Jakie są ich najważniejsze rodzaje?

Dźwigi – niezbędne wyposażenie placu budowy

Obecnie trudno wyobrazić sobie plac budowy bez dźwigu. Żurawie na dobre wpisały się w krajobraz polskich miast, gdzie co rusz powstają nowe budynki mieszkalne i usługowe. Są niezbędne. Pozwalają transportować i przeładowywać ładunki w dowolne miejsce na placu budowy. Usprawniają w ten sposób wszelkie prace remontowe i budowlane.

Współcześnie trudno nawet wyobrazić sobie, że to człowiek na własnych barkach miałby dźwigać ciężary na kolejne piętra, zwłaszcza że część elementów konstrukcyjnych dociera na plac budowy już złożona. Ich wniesienie przekracza możliwości nawet kilkunastoosobowej ekipy budowlanej.

Do przeładunku dużych ładunków budowlanych najczęściej wykorzystuje się dźwigi:

  • ruchome – wyposażone są w wysięgnik zakończony chwytakiem na ruchomej platformie,

  • wieżowe – są nieruchome, jednak masywne, co sprawia, że mogą podnosić ładunki nawet na wysokość 100 metrów,

  • przejezdne – to wielofunkcyjne żurawie, które swobodnie poruszają się po placu budowy. Są bowiem wyposażone w specjalne podwozie. Dźwigi przejezdne można podzielić na szynowe i gąsienicowe,

  • stacjonarne – są przywożone w częściach i montowane w określonych miejscach na budowie. Nie są mobilne, jednak charakteryzują się dużym udźwigiem.

Wykorzystywane na placu budowy dźwigi można też sklasyfikować na podstawie typu wysięgnika. Wówczas dzieli się je na wychylne i wodzakowe. Uwzględniając natomiast miejsce obrotu, wyróżnić można dźwigi dolno- i górnoobrotowe.

Dźwigi służą do przenoszenia ciężkich i nieporęcznych ładunków z miejsca na miejsce. Nic więc dziwnego, że korzysta się z nich także na placach budowy. Usprawniają one bowiem podejmowane prace remontowe i budowlane.

Zapraszamy po więcej informacji: Dźwigi Kraków.

Rate this post