Są takie dekoracje świąteczne, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Do nich zaliczają się zawieszki. Te małe i niepozorne ozdoby mogą być wykorzystywane zarówno do dekorowania mieszkania, jak i ozdabiania prezentów. To, jednak niejedyne ich funkcje. Jakie jeszcze mogą pełnić? Przekonaj się sama!

Czym jest zawieszka świąteczna?

Dekoracji bożonarodzeniowych nie brakuje. Co roku pojawiają się nowe, które wpisują się w aktualne mody. Są jednak ozdoby uniwersalne, które na topie są od lat. Do takich należą m.in. zawieszki świąteczne. Są one małymi i nierzucającymi się w oczy dodatkami. Obecnie przyjmują one różne formy, kształty i kolory. Zawieszki świąteczne wykonywane są z wielu materiałów. Popularnym wyborem są te w stylu skandynawskim, czyli drewniane lub stworzone z innych naturalnych materiałów. Modne są również zawieszki szklane, które doskonale wpisują się w klimat świąt glamour. Ozdoby wykonuje się także z materiału oraz porcelany.

Kształt i kolor również można dowolnie wybierać. W tym sezonie szczególną popularnością cieszyły się zawieszki w odcieniach granatu, złota i srebra, pola nie ustępowały im jednak zawsze modne dekoracje czerwone. Te ostatnie szczególnie dobrze korespondują z zielenią choinki. W zakresie kształtów wybór jest równie ogromny. Klasyczne to te przyjmujące postać gwiazdki, serduszka czy choinki. Dostępne są też nietuzinkowe wzory np. renifera, Mikołaja, baletnicy kamieniczek, domów z piernika, ptaszków, dziadka do orzechów, żołnierzyków.

Jak wykorzystać zawieszki świąteczne?

Najpopularniejszą formą wykorzystania zawieszek świątecznych jest dekorowanie nimi choinki. Znajdują one na świątecznym drzewku miejsce obok bombek, lampek i łańcuchów. Pozwalają uzupełnić choinkowe dekoracje i uatrakcyjnić wygląd drzewka. Zawieszki wieszane na nim mogą być w tym samym kolorze co inne ozdoby lub kontrastować z nimi i wyróżniać się na choince. Szczególnie pięknie będą wyglądać zawieszki szklane lub pokryte brokatem – od nich światło lampek LED będzie się magicznie odbijać.

Kolejnym sposobem wykorzystania świątecznych zawieszek jest udekorowanie nimi domu. Te o większych rozmiarach można powiesić na drzwiach wejściowych zamiast wieńca. Ozdoby te świetnie też sprawdzą się powieszone na oknie, przytwierdzone do balustrady schodów, gzymsów kominka, żyrandola, lampy, kwietnika. Z racji swoich niewielkich rozmiarów zawieszki będą dyskretną dekoracją – idealną do małych mieszkań. Pozwalają też pięknie udekorować pokój dziecięcy (dla najmłodszych polecamy przede wszystkim bezpieczne zawieszki z drewna lub materiału). Tak naprawdę jednak ozdoba ta może być wykorzystana do dekorowania każdego domowego pomieszczenia.

Zawieszka do prezentu

Zawieszki świąteczne to gadżet nie tylko do dekorowania, ale także świetny pomysł na prezent. Można podarować ją każdemu – mamie, siostrze, tacie, babci, narzeczonemu, a także dalszym znajomym, współpracownikom, a nawet szefowi. Zawieszka będzie uniwersalnym i bezpiecznym prezentem, który nie będzie przekraczał granic prywatności. Jej zaletą jako prezentu jest również stosunkowo niska cena. Bez problemu można tego typu ozdobę kupić do 50 złotych. Jeśli chce się jednak na święta sprawić bardziej kosztowny prezent, to zawieszkę można wykorzystać jako dodatek do upominku. Może ona znaleźć się zarówno w środku paczki, jak i zostać przytwierdzona na zewnątrz – pięknie ją dekorując.

Rate this post