Spis treści
Włącznik światła należy do jednych z podstawowych elementów, które muszą się znaleźć w każdym domu, bez względu na wybraną stylistykę i preferencje. Można natomiast zdecydować się na różne rozwiązania techniczne oraz estetyczne. Obecnie oprócz tradycyjnych plastikowych produktów na rynku znajdują się opcje szklane, z łupka, metalu, a nawet betonu. Każdy z nich ma swoje zalety i nadaje się do wprowadzenia go do innych aranżacji wnętrzarskich. Pomijając kwestie typowo wizualne, warto poznać też aspekty czysto techniczne każdego urządzenia. Dzięki temu możemy się nauczyć, w jaki sposób samodzielnie zamontować włącznik światła, aby wszystko zadziałało poprawnie, a przy tym, żeby sam montaż przebiegł bezpiecznie i bez jakichkolwiek niespodzianek.
Montaż pojedynczego włącznika krok po kroku
Przygotowanie do procesu, jak i sam montaż, wcale nie należą do specjalnie skomplikowanych oraz nie wymagają wzywania od razu specjalisty. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad, które zagwarantują nam skuteczność działania oraz uchronią przed ryzykiem porażenia prądem.
Wszelkie działania przy włącznikach światła należy rozpocząć od wyłączenia obwodu elektrycznego. Jeśli mamy zamontowany włącznik, który pragniemy wymienić, kolejnym krokiem będzie odkręcenie aktualnego urządzenia, a następnie wypięcie przewodów elektrycznych z zacisków. W ten sposób wyciągamy stary włącznik.
Aby włożyć na jego miejsce nowy, należy wykonać czynności w odwrotnej kolejności. Zaczynamy od włożenia przewodów do zacisków (mogą być śrubowe lub sprężynowe).
Należy zwracać szczególną uwagę na kolory przewodów. Te oznaczone kolorami czarnym, szarym lub brązowym to przewody fazowe, które koniecznie trzeba złączyć ze stykiem włącznika w kolorze czerwonym. Neutralne, niebieskie przewody, należy połączyć z pierwszym stykiem oprawy włącznika. Trzeci, zielono-żółty przewód, nazywany przewodem ochronnym, nie musi być koniecznie podłączony w przypadku zwykłych włączników. Można go zwinąć i schować pod spodem oprawy.
Po połączeniu wszystkich przewodów należy ostrożnie włożyć nowy włącznik do puszki. W tym momencie przychodzi czas na testy. Należy włączyć obwód i sprawdzić, czy po naciśnięciu włącznika, pojawia się światło. Jeśli test przebiegnie pomyślnie, można dokręcić śruby mocujące nowe urządzenie do ściany. Później zostaje już tylko założenie oprawy i przycisku włącznika.
Pojedyncze włączniki to jedne z najczęściej stosowanych rodzajów w warunkach domowych. Stanowią zdecydowaną większość wśród wszystkich rozwiązań służących do kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniach.
Wyższy poziom działania – montaż podwójnego włącznika
Zamontowanie podwójnego włącznika nie różni się w znaczący sposób od wcześniej opisanego pojedynczego rozwiązania. Jak je poprawnie przeprowadzić?
Oczywiście należy rozpocząć od wyłączenia obwodu, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. W tym przypadku należy pamiętać o tym, żeby dwa przewody fazowe podpiąć do podwójnego włącznika. Pozostałe neutralne i ochronne przewody należy spiąć i schować w puszce.
Nawet jeśli posiadamy żyrandol z tylko jednym przewodem fazowym, istnieje możliwość połączenia go z podwójnym włącznikiem. Jak to zrobić? We włączniku występuje rozdział, do którego wystarczy zastosować kostkę, a do niej przyłączyć przewód fazowy oraz dwa kable, które dodatkowo wpina się i łączy z włącznikiem.
Co takiego umożliwia zastosowanie włącznika z dwoma przyciskami? To świetne rozwiązanie, jeśli pragniemy kontrolować ilość światła, która pojawia się we wnętrzu. Każdy z klawiszy zarządza innym zestawem żarówek z danego żyrandola czy innego systemu oświetleniowego, pozwalając na swobodną aranżację jasności w danej przestrzeni.
Samodzielny montaż włączników – czy warto?
Samodzielny montaż podstawowych typów włączników nie należy do trudnych i bez najmniejszych problemów można wykonać go samodzielnie. W ten prosty sposób zyskujemy kontrolę nad ustawieniem i organizacją światła w naszym domu, a dodatkowo możemy zaoszczędzić pieniądze.
Warto zawsze kupować produkty wysokiej jakości – z dobrych materiałów, precyzyjnie wykonane. Wówczas możemy być pewni, że wytrzymają próbę czasu, będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i posłużą przez długie lata, a my będziemy mogli cieszyć się właściwie dobranym światłem oraz elementami instalacji, które nie tylko spełniają swoją funkcję użytkową, ale też świetnie wyglądają.
Budujesz lub remontujesz dom i potrzebujesz praktycznych i estetycznych produktów do wykończenia instalacji oświetleniowej? Więcej informacji oraz porad znajdziesz w sklepie Gajwer.pl.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.
Bardzo pomocny wpis i porady, własnie jestem na etapie remontu domu.