Spis treści
Dobra ekipa budowlana na pewno pomoże Wam i zapyta się o wszystkie rzeczy dotyczące prac w domu na etapie wykopów i budowy fundamentów. Jeśli jednak chcecie troszkę pogłębić swoją wiedzę zapraszam do przeczytania kilku ważnych elementów, o których nie powinniśmy zapominać przed budową płyty fundamentowej lub zwykłych fundamentów.
Kanalizacja to podstawa
Tak wiem, wszyscy o tym wiedzą, że należy rozplanować kanalizację lub wzorować się na gotowym projekcie, ale no właśnie. Nie dalej jak kilka miesięcy temu pytałem znajomego, czy u niego na budowie były jakieś niedociągnięcia i jak się okazało panowie rozprowadzili całą kanalizację, ale zapomnieli przed wylaniem na szerokość 60 cm betonu przełożyć rury odpływowej – efekt jak łatwo się domyśleć 6 godzin kucia przepustu przez ekipę budowlaną, która była świetna, dom stoi do dzisiaj, nie ma żadnych pęknięć, ale to pokazuje, że nawet najlepszej ekipie mogą zdarzyć się błędy.
Kanaliza to nie tylko rury od kibelków, to również odpływy od wanny, prysznica, zmywarki, czy inne jakie tylko sobie wymyślicie, nie zapomnijcie zatem przed wylaniem fundamentów skonsultować i zaprojektować kilka rzeczy:
- Odpływ od toalet to podstawa!!!
- Jeśli planujecie bidet lub pisuar, a projekt łazienki zakłada, że będzie on po drugiej stronie ściany, to trzeba pamiętać, że od niego też musi być odpływ i lepiej to zrobić pod fundamentem
- Prysznice i odpływy w podłogach lub ścianach, świetnie to wygląda, ale najczęściej nie jest to uwzględnione w projekcie, zatem już przed wylaniem np. płyty fundamentowej powinniśmy wiedzieć, gdzie ma znajdować się odpływ od prysznica, żeby potem nie ciągnąć rury do odpływu np. toalety lub wiercenia go przez ścianę
- Odpływ zmywarki, pralki – skoro budujecie dom, to nie warto się męczyć, te kilka rurek to max 50 zł, a będzie wygodnie, w ścianie lub podłodze, nie trzeba będzie kombinować podłączając np. odpływ pralki do zlewu
- Odpływ skroplin z komina, jasne może przesadzam, ale po co potem się zastanawiać, a skoro można to wpuścić w ziemię i do kanalizy warto to zrobić
Kominy – zadbaj o dopowietrzenie
Oczywiście można to zrobić później w posadzce i przewiercić ścianę, ale po co? Skoro dolot powietrza do komina, to praktycznie taka sama rura jak ta od kanalizacji, tylko inaczej zakończona od zewnątrz. Nie warto też w każdym możliwym momencie osłabiać ścian, a beton od fundamentów przyjmie wszystko bez żadnych przeszkód.

Jest to szczególnie ważne przy rekuperacji, ponieważ kominek powinien mieć wtedy zamkniętą komorę spalania, a powietrze pobrane przez szczeliny może być niewystarczające do procesu spalania drewna.
Najlepszy przykład tego, o czym przed chwilą napisałem prezentuje ilustracja po lewej stronie. Kanał nawiewny jest umieszczony pod posadzką parteru, a kratka wentylacyjna i wlot powietrza umieszczona jest poniżej ściany na poziomie fundamentów budynku.
Przepusty, peszle, aroty pod prąd, wodę i inne
Każdy tutaj zdecyduje za siebie, ale ludzie skoro kopiecie kabel od prądu na głębokości około 80 cm, a potem puszczacie go po ścianie, to gdzie tu logika? Rozumiem jeśli remontujecie stary dom, ale przy nowych?
Warto przemyśleć kilka przepustów, według mnie podstawą są następujące:
- przepust pod wodę
- peszel pod kabel od skrzynki elektrycznej do rozdzielni w domu
- peszel już mniejszy na wyjście prądu do bramy, garażu, czy innej infrastruktury
- przepust na wodę do ogrodu – można to zrobić po ścianie, ale potem często chcemy zrobić system nawadniający i tak z wysokości metra na ścianie, wkopujemy rurę znowu w ziemię – trochę bez sensu 😉
- wyjście na np. kable internetowe, czy domofonowe, jeśli mają służyć również poza domem np. do kamer na płocie
Podsumowując
Wszystko da się poprawić i naprawić. Warto jednak zadbać o te kilka podstawowych elementów przy budowie fundamentów czy płyty fundamentowej naszego nowego domu. Ułatwi to późniejsze użytkowanie i aranżacje niektórych pomieszczeń. Im więcej uda nam się zaplanować wcześniej, tym mniej kucia będzie potrzebne!

Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.