Lampy są jednym z tych elementów wystroju każdego wnętrza, których wybór jest bardzo istotny. Wpływają na wygląd pomieszczenia, budują w nim nastrój i nadają całości charakteru. Nie wierzysz? Wymień starą lampę na taką, która podkreśli styl salonu czy sypialni, równomiernie je rozjaśni, a po użyciu ściemniacza sprawi, że pokój stanie się idealnym miejscem na randkę. Wszystkie prace wykonasz samodzielnie – poprawne podłączenie lamp jest prostsze niż myślisz!

Podłączenie lampy – 3 kable

Po odkręceniu od sufitu starej lampy, w większości domów i mieszkań zobaczysz wystające z sufitu 3 kable. Jeśli znajdujesz się w nowym budynku, będziesz widział następujące przewody: fazowy (w osłonce brązowego lub czarnego koloru), neutralny (osłonka w kolorze niebieskim) oraz bazowy (żółto-zielona osłonka). Co to oznacza? Możliwe jest podłączenie lampy do włącznika pojedynczego. Jeśli więc planowałeś podłączenie lampy z kilkoma punktami świetlnymi, musisz liczyć się z tym, że wszystkie żarówki zawsze rozjaśnią pomieszczenie jednocześnie.

Mieszkasz w starszym budownictwie? W takim razie sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Niegdyś nie stosowano kabli bazowych. Prawdopodobnie więc z sufitu będą wystawały 2 kable fazowe i 1 neutralny. Oznacza to, że podłączenie lampy na dwa włączniki jest wykonalne.

Podłączenie lampy – schemat działania

Jak podłączyć lampę? Schemat działania jest bardzo prosty:

  • Użyj miernika prądu i upewnij się, że przewody zostały poprawnie oznaczone. Jak to zrobić? Jeśli przyłożysz urządzenie do przewodu fazowego, jego wskazówka się odchyli. Pamiętaj przy tym, aby pod żadnym pozorem nie dotykać kabli dłonią!
  • Wyłącz prąd. Wyznacz na suficie (lub ścianie) miejsce, w którym zamierzasz zainstalować lampę. Zaznacz ołówkiem gdzie wywiercić dziury pod kołki rozporowe lub haki.
  • Sprawdź, czy w wybranych miejscach nie przebiegają kable, a potem wywierć otwory.
  • Powieś lampę. Za pomocą kostki elektrycznej podłącz ją do przewodów znajdujących się w suficie.
  • Dokręć lampę do sufitu, włóż żarówki i włącz prąd.

To wszystko! Podłączanie lampy nie wymaga już żadnych dodatkowych działań!

Podłączenie lampy – 2 kable

Czy podłączenie lampy sufitowej będzie trudne, jeśli zamiast 3 z sufitu wystają jedynie 2 kable? Absolutnie nie! Schemat działania jest dokładnie taki sam jak opisany wyżej. Nie będziesz mógł jednak użyć włącznika podwójnego – 2 kable, które widzisz to po prostu przewód fazowy i neutralny. Nie martw się jednak! Na rynku dostępnych jest wiele fantastycznych modeli lamp z jednym źródłem światła. Z pewnością znajdziesz stylową lampę, która wspaniale rozjaśni pomieszczenia w Twoim domu.

Podłączenie lampy – 4 kable

Planowałeś podłączenie lampy z wyłącznikiem podwójnym? Jeśli z sufitu w Twoim salonie lub sypialni wystają 4 kable jest to możliwe! Widzisz właśnie 2 przewody fazowe oraz po jednym neutralnym i bazowym. Jak przebiega podłączenie lampy i włącznika w tej sytuacji? Od przedstawionego wcześniej schematu różni się tylko tym, że zamiast 3, podłączasz 4 kable!

Możesz też tak podłączyć lampę, aby nie korzystać z włącznika podwójnego i za każdym razem włączać wszystkie źródła światła. Wystarczy, że podłączysz tylko jeden przewód fazowy. Drugi starannie owiń taśmą izolującą i ukryj pod obudową lampy.

Podłączenie lampy LED

Wybrałeś lampę LED z zasilaczem i nie wiesz co dalej? Jak podłączyć lampę ledową? Spokojnie! Wszystkie lampy LED instaluje się zgodnie ze schematem postępowania jak przy lampach tradycyjnych. 

Jeśli wybrany przez Ciebie model jest zaopatrzony w zasilacz – do przewodów podłączasz właśnie ten element. To jedyna różnica! Podłączenie lampy ledowej wcale nie jest więc skomplikowane.

Jak zainstalować lampę w sypialni? Jak podłączyć lampę LED w salonie? Początkowo odpowiedź na te pytania może wydać Ci się trudna, a obawa przed porażką – zniechęcać do podjęcia prac. Warto jednak przełamać się i spróbować! Postępuj zgodnie ze schematem działania, który właśnie poznałeś, a sam zdziwisz się jak szybko i sprawnie podłączysz w mieszkaniu nowe lampy!

5/5 - (1 vote)