Spis treści
Planując aranżację otoczenia domu warto zastanowić się nad zaprojektowaniem oświetlenia zewnętrznego. Jego obecność ma nie tylko istotny wpływ na efektowny wygląd budynku, ale też na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesnym sposobem doświetlenia przestrzeni na zewnątrz są lampy do kostki brukowej. Oprócz tego, że zwiększają funkcjonalność terenu, wytwarzają wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat. Czym charakteryzują się lampy najazdowe? Jakie są ich właściwości i zalety? Jak poprawnie je zamontować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.
Oświetlenie najazdowe – piękne i praktyczne lampy w kostce brukowej
Lampy najazdowe montowane w nawierzchni są istotnym elementem oświetlenia zewnętrznego. Najczęściej wykorzystuje się je do doświetlania podjazdów, chodników i ścieżek. Tego typu oświetlenie może być również stosowane do podświetlenia elewacji lub jakichkolwiek elementów architektonicznych, a także do podświetlania drzew i krzewów. Lampy do kostki brukowej czy też wpuszczane w podłoże nieutwardzone wyróżniają się konstrukcją odporną na wszelkie niekorzystne warunki oraz niewielkimi rozmiarami. Są wodoszczelne, odporne na zmianę temperatury, możemy bez obaw chodzić po nich i jeździć autem. Oświetlenie najazdowe ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo podczas wieczornych wyjazdów i powrotów do domu. Jego podstawową funkcją jest odpowiednie wyznaczenie drogi do bramy i garażu, schodów oraz ścieżki do drzwi wejściowych. Oprócz swej funkcji praktycznej, lampy najazdowe do kostki brukowej stanowią bardzo istotny element dekoracyjny. Dzięki nim można wyeksponować nocą najbardziej atrakcyjne elementy elewacji lub rośliny na terenie posesji.
Lampy najazdowe – dostępne rozwiązania
Oświetlenie najazdowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Nowoczesne lampy do kostki brukowej stanowią dziś bardzo popularną kategorię oświetlenia zewnętrznego, w związku z czym na rynku występują różne rodzaje takich produktów. Dostępne są rozmaite rozmiary (od 10 do nawet 21 centymetrów), by jeszcze lepiej dopasować je do przydomowej aranżacji. Oprawy wpuszczane występują w różnych kształtach. Lampy mogą mieć kształt okrągły o mniejszej lub większej średnicy lub kwadratowy. Możemy wybrać też rodzaj źródła światła. Występują lampy na wymienną żarówkę (większe na E27, mniejsze na GU10) oraz lampy najazdowe LED. Niektóre modele mogą być ponadto wyposażone w możliwość regulacji kąta nachylenia źródła światła. Oznacza to, że taka lampa może idealnie oświetlić nam punktowo to, co chcemy wyeksponować. Do oświetlenia wjazdu do garażu czy podjazdu przed domem najlepiej sprawdzą się lampy najazdowe wykonane z wysokiej jakości hartowanego szkła oraz stali nierdzewnej, po których można chodzić, przejechać po nich kosiarką do trawy czy samochodem i nic im się nie stanie. Szkoło hartowane jest materiałem bardzo odpornym na zarysowania czy pęknięcia. Z kolei stal nierdzewna posiada bardzo wysoką odporność na korozję. Wszystkie lampy ogrodowe do kostki brukowej czy też te montowane bezpośrednio w gruncie spełniają wysokie standardy odnośnie stopnia ochrony IP, co czyni je wodoszczelnymi.
Jak zamontować lampy najazdowe?
Pierwszym krokiem do planowania oświetlenia najazdowego jest wybór miejsc, w których zostaną zainstalowane oprawy. Lampy najazdowe nadają się do wbudowania w powierzchnie utwardzone (kostka brukowa, glazura, terakota, deski, beton). Można je także umieścić bezpośrednio w gruncie, po wcześniejszym przygotowaniu terenu. Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Przygotowanie terenu oznacza wykonanie odpowiedniego drenażu dla lepszego odprowadzania wody. Aby lampy w kostce brukowej na podwórku działały bez zakłóceń, podłączenie instalacji elektrycznej najlepiej zlecić profesjonaliście. Z prądem nie ma żartów, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowca. Na taką opcję powinniśmy zdecydować się zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy dużego doświadczenia i wiedzy.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.