Klimatyzatory są coraz częściej widziane nie tylko w miejscach pracy, ale również w domu. Jest to świetny sposób na utrzymanie przyjemniej temperatury w mieszkaniu w upalne, letnie dni – ale czy tylko? Czy klimatyzator może się przydać również w inne pory roku? Czy poza chłodzeniem pełni jeszcze inne funkcje?

Klimatyzator – czym jest?

Urządzenia te mają wiele postaci, spełniają jednak jedną podstawową rolę – ochładzają powietrze w pomieszczeniu. Jednak nie tylko. Na przestrzeni ostatnich lat, klimatyzatory przejawiają coraz to więcej funkcji, które mogą zaskoczyć nie jedną osobą. Dziś klimatyzator spełni również odwrotną do chłodzenia rolę, a więc ocieplającą. Poradzi sobie również z nadmierną wilgocią w mieszkaniu, zjonizuje powietrze i usunie zbędne, unoszące się pyłki, które mogą być bardzo uczulające dla alergików. Wszystko dziś zależy od modelu, który wybierzemy, jak i samego rodzaju klimatyzatora, a jest ich kilka.

Jak dzielimy klimatyzatory? Najczęściej jest to bardzo prosty i zrozumiały podział na urządzenia stacjonarne, jak i przenośne.

  • Klimatyzatory przenośne – są to urządzenia, które do działania potrzebują jedynie podłączenia pod prąd. Sprawdzają się świetnie, gdy potrzebujemy klimatyzacji w mieszkaniu, którego sami nie możemy zmieniać w obrębie budowy – na przykład, gdy je wynajmujemy. Jest to świetny sposób na lato, ale nie tylko. Najczęściej są to urządzenia jednoczęściowe, ale zdarza się, że możemy kupić również klimatyzator Split, którego jedna część jest wewnątrz mieszkania, a druga na zewnątrz.
  • Klimatyzatory stacjonarne – najczęściej montowane są w ścianach, co sprawia, że cały hałas, który wywołują, ląduje po zewnętrznej stronie mieszkania. Istnieje tak naprawdę niezliczona ilość modeli klimatyzatorów stacjonarnych, ale dzielimy je najczęściej na klimatyzatory monoblokowe, split, jak i multisplit. Ta ostatnia opcja jest najbardziej wydajna. Sprawia też, że można regulować temperaturę osobno w każdym z pomieszczeń.

Czy opłaca się zakupić klimatyzator poza okresem letnim?

Zdecydowanie tak, na co już po części odpowiedzieliśmy. W dzisiejszych czasach ochładzanie powietrza to tylko część zadań klimatyzatora. Potrafią one również świetnie ogrzać pomieszczenia, co sprawia, że przydadzą się również w chłodniejsze dni. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu będzie również dużo łatwiejsze z klimatyzatorem. Jest to też świetnym wybór dla alergików.

Jak widać, jest wiele dowodów na to, że klimatyzator będzie świetny o każdej porze roku. Jednak pozostaje kwestia – jaki? To wszystko zależy od naszych potrzeb i nimi powinniśmy się kierować przy zakupie.

Klimatyzator – jaki wybrać?

Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania, przy którym możemy pracować, mając w stosunkowo wolną wolę, najlepszym długoletnim wyjściem będzie klimatyzator multisplit. Zapewni on komfort w każdym pomieszczeniu, pozwalając jednocześnie na dowolną regulację temperatury i innych funkcji danemu domownikowi. Jest to opcja droższa od innych, ale za to najwydajniejsza.

Jeśli jednak mieszkamy w wynajętym mieszkaniu bądź pokoju, klimatyzator przenośny będzie świetnym rozwiązaniem za niewielkie pieniądze.

Rate this post