Spis treści
Biorąc pod uwagę projekty domów z piwnicą podczas szukania projektów odpowiednich dla siebie, wiele osób ma wątpliwości, czy taki wybór będzie odpowiedni. Nie ulega wątpliwości, że budowa domu z piwnicą wymaga od inwestora nieco więcej zaangażowania, choćby ze względu na konieczność zrobienia głębokiego wykopu i głębszego posadowienia fundamentów. Często też problemy się nawarstwiają, gdy podłoże na działce nie jest optymalne ze względu na cieki wodne, lub kamieniste grunty. Dzięki ciężkiemu sprzętowi nie są to jednak problemy, których nie da się zniwelować. Sam dom z podpiwniczeniem może być zaś bardzo praktyczny i funkcjonalny. Jednocześnie można w ten sposób łatwo zwiększyć przestrzeń użytkową.
Projekty domów z piwnicą – jak zaadaptować podpiwniczenie?
Dysponując domem z piwnicą, można ją zaadaptować na pomieszczenie gospodarcze. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż oszczędza się w ten sposób znaczną część powierzchni, którą można przeznaczyć na powiększenie salonu, sypialni, czy też łazienki. Często projekty domów z piwnicą uwzględniają podpiwniczenie na całej powierzchni domu. To oznacza, że można zyskać nawet do 100 metrów powierzchni na pomieszczenie gospodarcze. Można je wykorzystać w następujący sposób:
- garaż,
- spiżarnia,
- pralnia,
- przydomowy warsztat,
- kotłownia,
- pomieszczenie rekreacyjne.
Możliwości jest wiele, a na takiej powierzchni można z powodzeniem łączyć wiele funkcjonalności. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również zrobienie garażu w piwnicy.
Garaż w piwnicy – zalety
Bardzo wiele zalet ma zrobienie garażu w piwnicy. Projekty domów z piwnicą można zaadaptować tak, by uwzględniały możliwość zrobienia zjazdu do piwnicy i zamontowania bramy garażowej. Często dużą zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie bryły budynku, jeśli komuś zależy na to, by mieć garaż połączony z domem, a jednocześnie ma ograniczone możliwości w zabudowie działki. Oszczędność miejsca jest tu bardzo duża i często jest to jedyna możliwość ze względu na ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego.
Niewątpliwą zaletą jest też możliwość połączenia garażu z pomieszczeniem gospodarczym, które może być stosunkowo duże. W projektach domów parterowych garaże zazwyczaj są dość małe, gdyż przeznacza się na nie relatywnie niewielką powierzchnię w celu oszczędności miejsca. Jeśli podpiwniczenie jest zaplanowane pod całym budynkiem, takie ograniczenia właściwie nie istnieją, a garaż może mieć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych.
Czy budowa domu z piwnicą jest trudniejsza?
Sama budowa domu z piwnicą nie jest również trudniejsza, niż domu parterowego. Wymagaj jedynie większej ilości prac ziemnych z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, ale na większości działek wyspecjalizowane firmy nie będą miały większego problemu, żeby je wykonać. To samo dotyczy ekip budowlanych, które aktualnie mają dostęp do solidnych materiałów izolacyjnych, które umożliwiają prawidłowe zabezpieczenie podpiwniczenia w każdych warunkach.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.