Konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie oraz branży przemysłowej. Są wykorzystywane do stawiania hal magazynowych, obiektów handlowych oraz wielu innych. Ich ogromną zaletą jest solidność i wytrzymałość, co przekłada się na zwiększony poziom bezpieczeństwa. Aby jednak uzyskać taki efekt, konieczny jest prawidłowy montaż konstrukcji stalowych. Jak wygląda cały proces?

Etap produkcyjny

Pierwszym krokiem prowadzącym do powstania konstrukcji jest wykonanie projektu. Muszą znaleźć się w nim informacje na temat ilości oraz rodzaju materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy. Oprócz tego, trzeba określić techniki łączenia poszczególnych elementów. Bardzo ważną częścią procesu poprzedzającego montaż konstrukcji stalowych jest odpowiednia obróbka stali. Pierwszym etapem jest czyszczenie, które pozwala na uzyskanie pożądanego poziomu czystości powierzchni.

Następnie stal jest poddawana cięciu, a później obróbce plastycznej polegającej na wyginaniu i prostowaniu. Kolejnym krokiem jest spawanie, podczas którego kluczowe znaczenie ma precyzja. Konieczna jest ponadto kontrola spoin, a dalej obróbka mechaniczna polegająca na frezowaniu i malowaniu.

Jak przebiega montaż?

Sam proces montażu zaczyna się od zainstalowania głównych elementów nośnych całej konstrukcji, a następnie jej zakotwieniu w fundamentach. Gdy pełen szkielet jest już zamontowany, kolejnym krokiem jest instalacja lekkiej obudowy. Aby połączyć elementy nośne z kratownicami dachowymi, wykorzystuje się stalowe śruby, znane ze swojej wytrzymałości. Konieczne jest ponadto zamontowanie profili wzmacniających.

Ostatni etap jakim jest wykończenie polega na zainstalowaniu izolowanych płyt lub kaset, które zostały wypełnione pianką poliuretanową, styropianem i wełną mineralną. Należy pamiętać o tym, że montaż konstrukcji stalowych jest procesem, który wymaga uzyskania licznych pozwoleń oraz zgód.

5/5 - (1 vote)