Klej jest substancją znajdującą zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, począwszy od budownictwa, poprzez elektronikę, florystykę, meblarstwo po rękodzielnictwo; stosowane są zarówno na skalę masową, jak i na użytek własny. Dzięki jego właściwościom można połączyć w całość oddzielne części materiałów bez używania gwoździ wkrętów czy innych produktów służących do scalania w jedną całość.

Czym jest klej?

Jest to substancja, która nałożona pomiędzy dwie powierzchnie różnych lub takich samych materiałów umożliwia ich połączenie. Kleje zaliczane są do produktów czynnych powierzchniowo.

Kleje termotopliwe

Wśród różnych rodzajów klejów na szczególną uwagę zasługują kleje termotopliwe, nadające się do klejenia papieru, tworzywa sztucznego, tkanin, ceramiki, drewna, metalu, kartonu oraz betonu i kamienia, materiałów używanych do izolacji wnętrza domu. To substancje niezawierające rozpuszczalników, a ich czynne działanie rozpoczyna się w momencie zadziałania wysoką temperaturą. Pod wpływem ciepła, kleje termotopliwe stają się płynne, co umożliwia ich nanoszenie na przygotowane materiały i skuteczne ich złączenie. Po zastygnięciu tworzą bardzo trwałe i niezwykle wytrzymałe połączenia.
Kleje termotopliwe cechują się znakomitymi właściwościami podczas łączenia materiałów, umożliwiając tym samym dalszą obróbkę zespolonego w całość elementu.

Rodzaje klejów termotopliwych

Kleje termotopliwe w wielu przypadkach są znakomitym rozwiązaniem przy łączeniu co najmniej dwóch elementów. Mają krótki czas utwardzania, są bardzo mocne, trwale łączą elementy ze sobą i nie zawierają rozpuszczalników. Są bardzo odporne na wodę, wilgoć oraz urazy mechaniczne, jednak mogą być wrażliwe na wysoką i bardzo niską temperaturę co objawia się rozklejeniem złączonego elementu.
Ten rodzaj klejów ma postać lasek lub perełek co ułatwia jego rozpuszczanie.

Najczęściej używanymi klejami na gorąco są:

  • kleje uniwersalne EVA – mają najczęściej postać lasek lub sztyftów i nadają się do klejenia zarówno papieru, jak i tkaniny czy tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je w rękodzielnictwie i pracach domowych. Można nimi przyklejać styropianowe, ozdobne kasetony, panele z PCV oraz wykładziny dywanowe,
  • kleje poliamidowe — są odporne na niskie temperatury i zmywanie, a stosuje się je głównie w przemyśle,
  • kleje przemysłowe występują w postaci granulatu, bloczków czy poduszek i używane są do klejenia metalu, tworzyw sztucznych, kamienia czy betonu. Sprawdzą się podczas remontu w domu, klejenia płytek ceramicznych, wykładzin czy plastikowych listw wykończeniowych,
  • kleje kauczukowe to rodzaj produktu, którego wiązanie jest niepełne i nie zastyga na sztywno. Używa się ich do klejenia przesyłek celem ich łatwego otwarcia,
  • kleje poliuretanowe dzielą się na jedno i dwuskładnikowe oraz elastyczne i sztywne. Długi czas wiązania nałożonego kleju umożliwia wykonanie poprawek na klejonej powierzchni. Używa się je w branży motoryzacyjnej, przy klejeniu metali i tworzyw sztucznych.

Ze względu na właściwości różnych rodzajów klejów termotopliwych, wybór odpowiedniego do sklejenia określonych produktów ma duże znaczenie dla trwałości połączenia. Do zastosowania w domu nadadzą się kleje uniwersalne, poliamidowe i ogólne przemysłowe.

1/5 - (1 vote)