NCS, czyli Natural Colour System to międzynarodowy standard opisu i klasyfikacji kolorów, który ma na celu maksymalne ułatwienie komunikacji pomiędzy projektantami, architektami, producentami a klientami. Możliwe jest to za pomocą wzorników kolorów NCS. Czym one dokładnie są i gdzie znajdują zastosowanie? Już wszystko wyjaśniamy!

Historia Natural Colour System

Natural Colour System to jeden z najpowszechniejszych i najpopularniejszych systemów identyfikacji barw. Opracowany został w latach 70. XX wieku przez szwedzką firmę NCS Colour AB, która stworzyła kolorystyczny standard oparty na sposobie, w jaki ludzkie oko odbiera barwy. Jego stworzenie jest jednak wynikiem ponad 100 lat badań naukowych prowadzonych przez szwedzkich naukowców. 

Dzisiaj system ten znajduje niezwykle szerokie zastosowanie. Jest on używany w ponad 80 krajach, a w Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i RPA stanowi standard kolorystyczny. Natomiast wzornik NCS to nic innego jak narzędzie, które pozwala korzystać z systemu, umożliwia bowiem precyzyjne określenie kolorów i uniknięcie nieporozumień wynikających z subiektywnej percepcji barw.

Wzornik kolorów – kolory NCS

Podstawowy wzornik NCS zawiera 1950 próbek kolorów. Są one uporządkowane w sposób, który pozwala na łatwe porównywanie barw i optymalne dobieranie odcieni. Aktualnie jednak pełny wzornik NCS obejmuje aż 2050 kolorów i odcieni. Przy czym warto nadmienić, że cała paleta NCS oparta jest na sześciu podstawowych barwach: 

  • białej 
  • czarnej 
  • żółtej 
  • czerwonej 
  • niebieskiej 
  • zielonej

Pozostałe kolory można uzyskać przez mieszanie tych podstawowych kolorów w różnych proporcjach. Dzięki temu systemowi, wzornik NCS jest niezwykle intuicyjny i łatwy w użyciu. Dla przykładu system RGB oparty jest na trzech kolorach.

NCS wzornik – dla kogo jest przeznaczony?

Wzornik kolorów NCS to przede wszystkim niezbędne narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, aranżacją wnętrz, grafiką oraz produkcją materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Tym samym przykładowo wzornik NCS dla architektów pozwala na precyzyjne określenie kolorów i bezproblemową współpracę z innymi specjalistami, takimi jak projektanci wnętrz, producenci farb czy materiałów wykończeniowych. Ponadto, wzornik kolorów NCS może być przydatny również dla grafików, projektantów ubrań, artystów czy dekoratorów wnętrz, czyli wszystkim tym, którzy pracują z kolorami na co dzień.

Kiedy wzornik kolorów NCS się przydaje?

Wzornik NCS może się przydać w różnych sytuacjach, takich przykładowo jak:

  • Projektowanie wnętrz – architekci i projektanci mogą wykorzystać paletę NCS wzornik do precyzyjnego doboru kolorów ścian, mebli, podłóg czy tekstyliów, tworząc spójne i harmonijne aranżacje.
  • Prace remontowe – wzornik kolorów NCS ułatwia dobranie odpowiedniej farby czy paneli ściennych, eliminując ryzyko pomyłek wynikających z różnic między katalogowymi a rzeczywistymi odcieniami.
  • Produkcja materiałów wykończeniowych – korzystając z wzornika NCS producenci mogą standaryzować swoją ofertę kolorystyczną, co ułatwia klientom porównanie i wybór produktów.
  • Komunikacja między klientami a wykonawcami – dzięki wzornikowi NCS można precyzyjnie określić oczekiwany kolor, unikając nieporozumień i niezadowolenia.

Wzornik NCS – cena

Cena wzornika NCS zależy przede wszystkim od jego rodzaju, ponieważ na rynku dostępne są różne typy wzorników, zarówno pod względem liczby kolorów, jak i ich konstrukcji. Są to wzorniki wachlarzowe, kieszonkowe czy atlasy kolorów. Koszt zakupu poszczególnych produktów może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, a nawet więcej. W ten sposób można znaleźć wzornik, który będzie w pełni dopasowany zarówno pod względem użytkowym, jak i cenowym.

4.5/5 - (2 votes)