Dzięki nagrzewnicy można szybko i skutecznie ogrzać zarówno małe, jak i duże przestrzenie. Tego typu urządzenia stają się niezbędne w warsztatach, na halach i magazynach, a także na placach budowy, choć nie tylko. Do wyboru jest kilka rodzajów nagrzewnic. Czym się różnią, jakie posiadają wady i zalety i na co zwracać uwagę podczas ich wybierania? Podpowiadamy, czym się kierować!

Rodzaje nagrzewnic

Na rynku można znaleźć następujące rodzaje nagrzewnic:

  • elektryczne,
  • gazowe,
  • olejowe.

Każda z nich działa w inny sposób, oferuje odmienną wydajność i możliwość zastosowania. I jak każdy produkt, tak i one mają zalety oraz wady. Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt? Poznajmy bliżej poszczególne urządzenia.

Nagrzewnica elektryczna – do niewielkich pomieszczeń

Nagrzewnica elektryczna jest łatwa w obsłudze, bezproblemowa w użytkowaniu i również bezpieczna. Z jej zalet wymienia się ponadto przystępną cenę. Jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy potrzebują szybko ogrzać niewielkie przestrzenie.

Nagrzewnice elektryczne nie wytwarzają spalin. Ich praca nie wiąże się z powstawaniem płomienia, dlatego są bezpieczne, nawet użytkowane w zamkniętych i niewielkich pomieszczeniach. Oferują ciągłą pracę, a do ich użycia wystarczy podłączenie do sieci elektrycznej.

Wady? Są najmniej wydajne, więc jeśli liczymy na ogrzewanie dużych pomieszczeń, musimy wziąć pod uwagę bardzo wysokie rachunki za prąd.

Nagrzewnice gazowe – mobilne i wydajne

O nagrzewnicach gazowych można rzec, że stanowią średnią półkę w kategorii tego typu urządzeń. Są stosunkowo niedrogie, a niezbędne do ich pracy paliwo także nie wymaga nadwyrężania zasobów finansowych.

Gazowa nagrzewnica to urządzenie niezależne, które można ustawić w dowolnym miejscu, bo nie wymaga korzystania z prądu. Sprawdza się do ogrzewania dużych powierzchni. Największym atutem jest możliwość regulacji mocy ciepła. Z zalet wymienia się ponadto łatwą obsługę oraz bezproblemową konserwację. Oferują oprócz tego wytrzymałą i solidną konstrukcję.

Ich praca niestety wiąże się z powstawaniem spalin oraz wydzielaniem sporej ilości wody. Co to oznacza? Że przestrzenie, w których będą stosowane, bezwzględnie muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Poza tym nagrzewnica gazowa po wyłączeniu przez dość krótki czas utrzymuje ciepło. Z drugiej strony, nie generuje tak wysokich rachunków za ogrzewanie, jak jej elektryczny odpowiednik.

Nagrzewnice olejowe – drogie, ale najbardziej wydajne

Między innymi na placach budowy, ale i na bardzo dużych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się nagrzewnice olejowe. To urządzenia najbardziej wydajne, najlepsze pod względem jakości, wykonania i możliwości zastosowania.

Sprawdzają się nie tylko do ogrzewania, ale i do osuszania pomieszczeń. Ich eksploatacja nie pochłania znaczących kosztów. Poza tym oferują konstrukcję z silnikiem zabezpieczonym przed przegraniem.

Do wyboru są:

  • nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin
  • nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin.

Pierwsza konstrukcja znajdzie swoje zastosowanie w przestrzeniach, w których pojawiają się ludzie i zwierzęta. Druga zaś przede wszystkim jest wykorzystywana na placach budowy, gdzie panuje swobodna wentylacja, więc nie jest potrzebne dodatkowe rozwiązanie celem odprowadzania nagromadzonych spalin.

Nagrzewnice olejowe są jednak duże i ciężkie, choć rekompensuje to ich wydajność i moc grzewcza.

Dlaczego lepiej wynająć nagrzewnicę niż ją kupować?

Zakup nagrzewnicy nie dla każdego będzie odpowiednim rozwiązaniem. To w końcu niemały wydatek, a przecież nie zawsze chodzi o regularne i częste użytkowanie. Zdecydowanie lepiej wynająć sprzęt niż kupować go na własność.

Wypożyczenie kosztuje ułamek ceny wyjściowej. Klient może liczyć na pomoc w transporcie, co jest dodatkowym ułatwieniem. Ponadto nie interesują go koszty eksploatacyjne ani ewentualne naprawy, ponieważ po zakończonej pracy zwraca sprzęt. Jest to wygodne rozwiązanie i wpisujące się w budżet nawet prywatnych użytkowników.

Gdzie wypożyczyć nagrzewnicę?

Wynajem nagrzewnic oferuje firma Renta. Jest to jedno z urządzeń dostępnych w ofercie tej wypożyczalni. Do wyboru są różnego typu nagrzewnice, dzięki czemu klienci mogą je dobrać zgodnie z własnymi potrzebami.

Co ważne, do ich rąk trafia za każdym razem sprzęt pochodzący od cenionych na rynku producentów. Zapewnia on zatem wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.

Nie tylko firmy budowlane stają przed koniecznością wyboru i zastosowania nagrzewnic. Nierzadko okazuje się, że ten sprzęt jest potrzebny podczas prac remontowych czy naprawczych. Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością uda się znaleźć urządzenie spełniające wszystkie stawiane przed nim wymagania, a do tego w niskiej cenie, gdy weźmie się pod uwagę wynajem zamiast kupna.

5/5 - (1 vote)