Beton stanowi jeden z najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych materiałów, z których wykonywane są posadzki. Jego zalety wykorzystują z powodzeniem zarówno obiekty przemysłowe, jak i domy prywatne, w których posadzka betonowa może stać się niezwykłą ozdobą. Można to osiągnąć, traktując ją jako podkład pod powłokę z żywicy epoksydowej. Jak w takiej sytuacji powinien przebiegać proces szlifowania posadzki?
Powłoki żywiczne – podstawowe wymagania
Posadzka betonowa, na której ma się znaleźć powłoka z żywicy epoksydowej, musi zostać właściwie przygotowana do pokrycia jej preparatem. Konieczne jest również dokładne czyszczenie, co tylko w warunkach domowych będzie można wykonać za pomocą przenośnych, ręcznych urządzeń.
Jeżeli chodzi o posadzki przemysłowe, tu stosowane są wysokiej klasy sprzęty samojezdne. Często są to urządzenia, które oprócz funkcji myjącej posiadają także tarcze szlifierskie o odpowiedniej ziarnistości. Dzięki inwestycji w kompleksową usługę przygotowania posadzki, szlifowanie posadzek betonowych pod powłoki żywiczne może przebiegać precyzyjnie i bez przeszkód.
Warto tu przypomnieć, że każdy zabieg szlifowania powoduje z początku mechaniczne naruszenie wierzchniej warstwy danego materiału, co sprawia, że staje się on bardziej porowaty. W tak powstałe pory bez przeszkód wsiąka woda i inne płyny, tymczasem żywica epoksydowa musi być nakładana na w większości osuszony beton. Dlatego też po etapie szlifowania i mycia przychodzi czas na osuszanie posadzki, a następnie końcowe polerowanie.
Szlifowanie posadzek betonowych – zalety posadzek z żywicy
Szlifowanie posadzek betonowych pod powłoki żywiczne to zabieg, który pozwala na uzyskanie trwałej, odpornej na rozmaite uszkodzenia i zanieczyszczenia podłogi przemysłowej. Co więcej, wysoka estetyka tak powstałych posadzek wpłynęła na stworzenie swoistej mody na powłoki z żywicy epoksydowej także w domach prywatnych. Już od dawna są one stosowane jako jedne z najpopularniejszych posadzek w biurach, zakładach produkcyjnych, placówkach medycznych i wielu innych instytucjach.
Do ich zalet należy między innymi elegancki wygląd, który nie poddaje się zbytnio upływowi czasu. Równie istotne są jednak właściwości mechaniczne tak uzyskanej posadzki. Żywica sprawia, że podłoga nie staje się zbyt śliska, a równocześnie nie stawia ogromnego oporu przemieszczającym się po niej osobom i urządzeniom. Co równie ważne, utrzymanie podłoża z powłoką żywiczną w czystości nie przedstawia sobą większego problemu. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza w dobie pandemii, gdzie stała dezynfekcja obiektów publicznych weszła już do codziennych praktyk wielu podmiotów.