Spis treści
Nie będę rozpisywał się o historii płyty fundamentowej, tego od kiedy ją się stosuje i gdzie tak naprawdę powstała. Postaram się przybliżyć Wam powstanie naszej płyty fundamentowej i wszystkiego, co wynikło przy tworzeniu tego typu fundamentu na budowie.
Po co mi płyta fundamentowa?
To było pierwsze pytanie, jakie zadałem w momencie, gdy w ogóle to słowo przewinęło się w rozmowach z różnymi ekipami i moim kierownikiem budowy. Im dalej w las, tym bardziej wiedziałem, że płyta fundamentowa to rozwiązanie idealne dla nas i dla naszej budowy. Zacznijmy jednak jak zwykle od początku.
Gdzie sprawdzi się płyta fundamentowa
Teren naszej działki budowlanej to w większości trochę ziemi urodzajnej, trochę piasku, ale też masa gliny. Jak wiadomo glina ma do siebie to, że nie przepuszcza wody, zatem przy gwałtownych ulewach działka może po prostu pływać. Dodatkowo dowiedziałem się od ludzi mieszkających na tym terenie, że często fundamenty pękają, lub przemieszczają się nieznacznie, co powoduje dziwne sytuacje w domu np. pęknięcie ściany, czy sufitu. Ksiądz, który został moi sąsiadem powiedział też, że w poprzek naszej działki i jego, jak również dalej dawno temu płynął strumień, który został najzwyczajniej w świecie zakopany, co nie oznacza, że wody tam nie ma.
Te informacje w połączeniu z wywodami kierownika i ekip budowlanych, że płyta fundamentowa, to jedno z najbezpieczniejszych możliwości posadowienia domu w trudnych warunkach glebowych, dały mi sporo do myślenia. No dobra, ale jakie to są trudne warunki?
- niejednorodny grunt – fundament inaczej osiada na piasku, inaczej na glinie
- wysoki poziom wód gruntowych – może podmyć z jednej strony fundament i spowodować jego delikatne nawet obsunięcie
- zalewanie działki – jak wyżej, tyle że woda może napierać z różnych stron, nie tylko od dołu, np. działka na dole zbocza
- tereny po byłych kopalniach – również mogą powodować nierównomierne osiadanie fundamentów
Zatem my, patrząc na naszą działeczkę mamy co najmniej 2 punkty z powyższych, zatem nie ma co cudować, ekipom budowlanym, które upierają się przy zwykłym fundamencie stanowczo dziękujemy!
Projekt płyty fundamentowej
Mając już wybraną ekipę budowlaną, trzeba było do wyceny przygotować projekt płyty fundamentowej. No ok… tylko gdzie to zlecić? Szukając w sieci ceny są kosmiczne, ale to zrozumiałe, bo osoby projektujące odpowiadają za to, co naszkicują. W między czasie zrobiliśmy sobie 2 próbne wykopy i dopiero gdzieś po półtorej metrze pojawiały się zalążki wody, więc może nie jest tak źle i nie trzeba super hiper specjalnych projektów.
Jak to Polak trzeba coś zakombinować, trochę muratora, trochę dzwonienia, ale w końcu odpowiedzialność spadła na kierownika budowy. Zaprojektował on taki twór:
Żeby było łatwiej opiszę warstwy płyty fundamentowej od spodu:
- Pospółka (tutaj taki sypki piach) 30 cm ubity dwukrotnie po 15 cm
- Chudziak 10 cm – miało go nie być, potem że musi być, potem może mniejszy itp, ostatecznie stanęło na 5 cm, dlatego jest wykreślony na zdjęciu
- Folia izolacyjne czarna
- Styropian XPS (Styrodur) 12 cm
- Płyta fundamentowa (beton) ze zbrojeniem 30 cm (zbrojenie siatka góra i dół fi 8 + wzmocnienia)
Projekt płyty fundamentowej, a rzeczywistość
Wiadomo, że projekty mają to do siebie, że istnieją tylko na papierze, w rzeczywistości wprowadziliśmy kilka zmian, które według nas dla budowy i całego budynku są lepsze. Poniżej krótki opis każdej warstwy i zdjęcia z realizacji etapu.
Płyta fundamentowa warstwa: 1. Pospółka z piachu
Tutaj kombinacji nie ma, po zgarnięciu humusu i wykopaniu na odpowiednią głębokość i szerokość dziury zamówiliśmy piach i został on podwójnie zagęszczony w miejscu usadowienia płyty. Widoczne na zdjęciach ślady na piachu są spowodowane tym, że górna warstwa delikatnie się rozwarstwia (nie był to mokry piach) tak czy inaczej pod spodem było już dość twardo. Zagęszczarka bodaj 200 kg, wiec dawała świetnie radę.
Płyta fundamentowa warstwa: 2. Folia i chudziak 5 cm
Piach jest materiałem nasiąkliwym, stąd od betonu warto oddzielić go warstwą izolacji, chociażby z czarnej folii, tak się stało i u nas. Później przyjechała betoniarka 4 m3 betonu i chudziaka już mieliśmy.
Jedno słowo odnośnie częstego pytania, po co beton pod beton, mianowicie chcieliśmy wyrównać piach, jak również odizolować wszelkie możliwe zwierzątka od styroduru, na pewno trudniej będzie im się przebić przez 5 cm betonu, aniżeli przez piaseczek i folię, dodatkowo utwardza to grunt.
Przy okazji chudziaka, musiało też zostać zrobione deskowanie (można to zrobić w ziemi, my mamy punkt „0” delikatnie wyżej, stąd takie rozwiązanie) i postawiliśmy ocieplenie w pionie.
Płyta fundamentowa warstwa: 3. XPS (Styrodur) 12 cm pod płytę
Jak już wszystko sobie wyschło, to ekipa budowlana zaczęła układać styropian xps (czyli ten bardzo twardy) pod faktyczne zbrojenie i płytę fundamentową. Płyty mają pióro – wpust, więc nie powinno być żadnych przerw, jeśli jednak coś delikatnie się ukruszy, np. przy kanalizie to wypełniamy to pianką montażową.
Płyta fundamentowa warstwa: 4. Folia i zbrojenie płyty fundamentowej
Jak już styrodur leżał, to pięknie to wyglądało, ale wiadomo samego betonu się nie wylewa, potrzebne jest zbrojenie, aby fundament był mocny i mógł przenosić naprężenia. W projekcie naszej płyty mieliśmy siatkę zbrojeniową góra i dół, dodatkowo doszły do tego zbrojenia gotowe pod ścianami nośnymi, plus jeszcze trochę prętów pod komin, ogólnie naprawdę Panowie masę stali wrzucili w tą płytę fundamentową.
Na końcu zostało również wypuszczone zbrojenie pod trzpienie betonowe, zabezpieczone rury od kanalizacji i inne przepusty, a także przyspawana została bednarka, dokładnie wypuszczona na 4 rogach, aby zwiększyć rezystencje, ale główna jest w kotłowni, czyli bednarka na ścianę + spaw do konstrukcji + szpila 2 metry w grunt.
Płyta fundamentowa warstwa: 5. Zalanie betonem
Przyjechało 20 m3 betonu, to naprawdę ogromna masa betonu, wyobraźcie sobie 52 wanny wypełnione betonem, toż to istny kosmos jak na tak mały domek, ale jak trzeba to trzeba. Po wylaniu płyta wygląda jak na zdjęciach poniżej, zaś filmik z zalewania możecie zobaczyć u nas na instagramie.
Beton zamówiliśmy tzw. „wodoszczelny w8„, tak wiem nie ma czegoś takiego jak beton wodoszczelny (też czytam muratora), natomiast każdy dodatek, który wspomaga ograniczenie wilgoci jest przydatny przy budowie fundamentów.
Czy zrobiłbym teraz coś inaczej przy budowie płyty fundamentowej i dlaczego nie robiłem ogrzewania w płycie?
W zasadzie ten „projekt płyty fundamentowej” został zaakceptowany przez nas, przez kierownika budowy i ekipę, natomiast z rzeczy, o które można się przyczepić, to na bokach również dałbym xps łączony na pióro wpust, tak żeby zrobić swoistego rodzaju wannę. Jednak są to o wiele większe koszty.
Drugą kwestią jest pomalowanie chudziaka „dysperbitem” na około, żeby jeszcze zwiększyć izolację budynku.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie, czy też kanalizę, ustaliliśmy, że wszystko co może osłabić płytę wykonujemy pod lub nad nią. Dodatkowo bardzo ciężko było rozplanować kanalizację, a co dopiero ogrzewanie podłogowe. Kolejna kwestia to sprawność takiego ogrzewania, według nas lepiej dać na płycie jeszcze styropian, na nim ogrzewanie i zalać to wylewką anhydrytową, aby ciepło lepiej się rozchodziło. Grzejemy wtedy tak naprawdę kilka cm wylewki, a nie 30 cm betonu, ale wiem że są firmy, które robią płyty fundamentowe grzewcze, my nie chcieliśmy.
Ile kosztuje płyta fundamentowa, jaki jest czas wykonania?
Wszystko zależy od regionu kraju, ekip budowlanych, cen betonu i stali, natomiast nasza płyta fundamentowa, wraz ze wszystkimi pracami ziemnymi, materiałem, kanalizacją itp. kosztowała około 30 tysięcy złotych.
Systemem gospodarczym myślę, że można by było zejść do około 20 tysięcy złotych patrząc po cenach materiałów w naszym województwie. W porównaniu do zwykłego fundamentu i jego wykonania jest to co najmniej 3 krotność ceny zwykłych fundamentów.
Jeśli chodzi o czas wykonania płyty, wraz z potrzebnym schnięciem betonu, to około 1,5 miesiąca. Sam beton powinien schnąć około 30 dni, co do wykonania to Panowie u nas uwinęli się w dwa tygodnie, przyjeżdżając co 2-3 dni.
Na zakończenie
Płyta fundamentowa to rozwiązanie drogie, ale też stosunkowo łatwe w wykonaniu, jeżeli masz obawy o grunt, albo tak jak my boisz się wody na działce, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Dodatkowo zapewni Ci spokojny sen na długie lata, to jest taka masa betonu i stali, że naprawdę nie powinno się z tym nic dziać. Dla porównania zwykły fundament dla naszego projektu to około 8 m3 betonu, tutaj razem z chudziakiem mamy 24 m3. Oby stał lata ten nasz fundament, w końcu taka jego rola.
Też niedawno musieliśmy z mężem wybrać odpowiedni styropian przy gruntownym remoncie domu. O wytrzymałości powyżej 30 ton tez słyszeliśmy nie raz, ostatecznie wybór padł na Styropian Termoorganika Gold Fundament 035 gr. 10 cm z docieplajdom.pl Tak jak już zostało wspomniane, do domu jednorodzinnego, takie parametry są zupełnie wystarczające.
Witam, jakie sa wymiary tej plyty fundamentowej? Gotowa siatka byla fi 6 czy fi 8? Pozdrawim
Płyta fundamentowa ma wymiary 7,74 m na 9,84 m odjąć ten mały kawałek, czyli 4 m2, daje nam to 72 m2 powierzchni. Co do zbrojenia to fi 8.
Witam,
Jaka folie uzywaliscie pod izolacje betonu, o jakich parametrach – ewentualnie jaki producent?
Jak byla zakaldana/ laczona?
Czeka nas samodzielne wylewanie plyty pod domek letniskowy 6×6, wiec ocieplenie bedzie miedzy legarami.
Pozdrawiam.
Cześć niestety nie pamiętam jaka to była folia, a wykonawca już raczej też nie. Natomiast to co pamiętam, że była to folia strasznie gruba w porównaniu z tą w marketach. Była ona układana na zakładkę bodaj na 30cm. Moim zdaniem nie jest zbyt ważne jak ułożycie folię ważne żeby była gruba i w dwóch warstwach – tak jak u nas na zdjęciach, czyli folia pod chudziakiem i folia nad styropianem.
Na wycenie znalazłem „pierwotną wersję” z folią 0,5mm… ale ręki sobie obciąć nie dam.
lepsza jest papa z lepikiem do klejenia grubosc 7-8 mm jak i automatycznei dac drenaze dookola plyty.
30cm betonu na taką małą płytę? Ktoś nie wiedział co fobi. Ja mam dom 15.8m x9.3m i mam 20cm
Panie Wiesławie, wszystko zależne jest od warunków gruntowych i miejsca. Tak wyliczył kierownik budowy wraz z wykonawcą.
Hej
Mogę prosić o namiary na firme wykonującą plyte
Dziękuję
U nas płytę wykonała firma Doktor Dom
Wydaje mi się że wcale nie jest 3x droższa od ław fundamentowych. Na ławy idzie 8m3 ale na nich trzeba wymurować kilka set bloczków fundamentowych na zaprawie następnie, wnękę wypełnić piachem i wylać chudziak. Jak sie policzy beton na wszystkie etapy i robocizne to czasem koszt może wyjść nawet podobny.
Tylko nie napisał Pan nic o gruncie, na którym stoi dom.
Nie wazne jaki grunt tak samo przygotowuje sie podloze pod kazdy fundament . 😉 roznica jest tylko w grubosci warstwy i tez nei na podmoklym terenie gdyz tam najlepiej daje sie palowe fundamenty. 😉
wiesz zalezy co chce, moze tam sejfy 5 metrowe wstawic , ja dalbym 60 cm, a na stropy po 25 tylko ja wole 2 poziomy a dol jeszcze lepiej wykorzystane miejsce i powierzchnia jesli to ma byc bungalow.
POdpowien tobie nie potrzebujesz dawac foli gdyz sa drogie wystraczy grupa papa klei sie a nastepnie wykl<da specjalnym styrodurem – plyty styropianowe do ocieplen domow sa rozne .ale lepsze od standardowych mozna dac zielone z impregnatorem.folie sa tez na laczeniach klejone .ja remontuje stare domy i znam kazdy trick .od 28 lat na zachodzie.nie sluchaj nigdy producentow nowych jak i tych co sprzedaja materialy mozesz sie przejechac. grube dampf folie oczywiscie uzywa sei do dachow jak i tarasow w ziemie proponuje starsza metode czyli wystarczy papa. kiedys dawano zwykly papier ale zanim on poszedl dawalo sie tluczony kamien lub tez okraglaki wyrownywano piachem dawano papier i to wszystko teraz pod lawe najlepiej tak samo dawac zwir split i piach nastepnie ubijac i dac mozna pape.pod wykladanie styropianu najlepiej nei uzywac piachu lecz split gdyz nie smierdzi tak pozniej. wiedzac ez woda z betonu musi gdzies wyjsc . 😉
„W porównaniu do zwykłego fundamentu i jego wykonania jest to co najmniej 3 krotność ceny zwykłych fundamentów” sorry ale to chyba pomyłka. Pytałem kilku osób – budowlańców, każdy z nich mówiło koszcie nieznacznie większym, rzędu 5-10%, w stosunku do ławy fundamentowej. Ale nie 3 x więcej???
Dzień dobry, mam wyliczenie z tamtego okresu dla zwykłego fundamentu i płyty fundamentowej, wychodziła 3 krotność ceny, chodzi o ilość stali, ilość i jakość betonu, ale także o np. koszt podkładu z xps i robocizny. Może teraz jest to koszt zbliżony, wpis nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości / teraźniejszości. Faktycznie po wykonaniu u mnie wykonawca często mówił kolejnym klientom, że płyta jest łatwiejsza i „czystsza” i ten koszt nie jest tak ogromny, o ile fundamenty są proste, a płyta chuda.
Przy porównaniu kosztów technologii nie zapominajmy o „wypełniaczach” które musimy zastosować przy ławach (chudziak, izolacje), a które są często pomijane.
Przeciez to logiczne ale nei bierze sie firmy w ktorej wszyscy recznie to przygotowuja tylko maszynami . a jesli chodzi o zbrojenie mozna samemu sie pobawic.tak samo zamawiac tylko dostawy piachu zwiru i slizgacz ubijarke wynajac i jest tanio.potrzebne checi , sila i motywacja. 😉 wyrownaj i usun najlepiej 60- 80 ncm gruntu zrezsta wszystko mozna na dowolnej wysokosci robic gdyz albo usuwasz lub pozniej wypelniasz powierzchnie jak chcesz odzdielajac od sasiadow jesli sa.plytami L betonowymi . i masz spokoj .w dzisiejszých czasach mozna wszystko jak sie chce z zachowaniem przepisow odleglosci i wysokosci .mysle ze jest jak u nas w niemczech gdyz to jest wazne by sasiad nei plakal ze postawiles mur sciane 2 metry przed jego oknem 😉 haha najlepiej daleko od innych 😉
Marcin ma rację, fundament musi być poniżej strefy przemarzania więc do poziomu trzeba wyjść bloczkami betonowymi a to średnio 70 -100 cm zależnie od miejsca,boki zewnętrzne trzeba ocieplić, zrobić drenaż co w plycie ze względu na wysokość posadowienia nie jest konieczne,to wszystko trzeba wypelnić i zagęścić plus podłoga na gruncie 15 cm a to połowa i tak już grubej jak podano wyżej płyty , w fundamentach dochodzi beton w ławach dlatego różnica w betonie płyta/ława nie jest znacząca, owszem zbrojenia jest więcej ale cenowo na pewno nie wychodzi trzykrotność. Płyty robiliśmy już 20 lat temu (nie w Polsce) i jest to rozwiązanie wiele lepsze ,owszem trochę droższe ale wszystko ma swoje za i przeciw . Obstawiam ze różnice nie są wielkie
Dzięki za komentarz, natomiast rozumiem Wasze argumenty, ja opisałem to, co otrzymałem od firm. Analogicznie miałem wycenę na te same schody, które opiewały między 3000 a 9000 tysięcy, więc zależy od firmy.
Ale was skroili :), 30 cm przy takiej pow. :)))) ryczę ze śmiechu
Szkoda, że nawet się Pan nie przedstawił, moglibyśmy chociaż podyskutować, a tak proszę sobie ryczeć ze śmiechu. Ja przynajmniej tego fundamentu jestem pewny 🙂 pozdrawiam
Skąd koszt płyty fundamentowej 3x wyższy? liczyłem to kilka razy i wychodzi na to samo a skraca czas.
W przypadku stanardowego fundamentu masa pracy plus izolacja KMB na zew jak i w środku. XPS na zew i w środku. W jednym wyliczeniu wyszło mi drożej tradycyjnie niż płyta. Wszystko zależy jeszcze jaki mamy grunt. czy nie trzeba go w wymienić. Najlepsze pod płytę jest spienione szkoło ale to cena już kosmiczna.
Raz jeszcze napiszę. Koszt płyty był porównywany z kosztem zwykłych fundamentów od innych wykonawców (oferty). Teraz może jest inaczej, u mnie glina dużo zabawy, więc u kogoś kto ma piasek może być tak samo.
U mnie wymiar plyty 11,7×9.9m, 50cm grubej pospólki zaheszczanej co 10cm, (z niej usypana lagodna gorka na ktorej stanie dom, by w razie ulewy nie odplynąć), Koszt pospólki 4.7 tys zl, chudziak w projekcie 10 cm (!) Koszt chudziaka B10 za 13 m3 to 3250zl brutto razem z pompą, do tego 20 cm XPS ale zmienilem na eps 200 parkingowy (6.5 tys zl taniej) 25 cm betonu na zbrojenie, zbrojenie pod sciany z pretow fi12mm, siatka z pretow fi10 wiazana co 20 cm. Koszt stali na caly dom 7.3 tys zl tj na płytę,
wieńce, nadproza itp. Zastanawiam sie, czy to nie gruba przesada ? Dodam, ze mam bardzo wysoki poziom wod gruntowych, tj woda znajduje sie srednio 80 cm pod pow. grumtu, grunty Iłowo-gliniaste, teraz podczas 2 miesiecznej suszy wykopalem dol na 1m glebokosci z czystej ciekawosci i tez szybko zapelnil sie wodą. W moim przypadku wykonuje plyte sam z ojcem, koszt powyższych materialow obliczylem na 29 tys zl bez kosztow robocizny. Sam nie wiem czy dobrze robię budujac na tej dzialce, dzialke 3 000 m2 dostalismy za darmo, piekna okolica, lecz przez wysoki poziom wod gruntowych decyzja pafla na płytę fundamentową. Pytanie do autora – jak i czym i po czym sciągał Pan tj firma płytę fundamentową? Chudziaka sciagalem łatą wibracyjną i z efektu nie jestem zadowolony. Są nierównosci 🙁
Niestety nie wiem jak dokładnie to robili, ale wychodziła ładna prosta powierzchnia. Gdzieś na filmiku mam jak latali z takim czymśdo zagęszczania betonu, zaś samą płytę „uklepywali” taką hmm packą, jaką później widziałem też przy ludziach, którzy wylewali nam anhydryt.
Ewentualnie proszę zadzwonić do mojego wykonawcy i się podpytać. Powinien pomóc.
A gdzie uziom pod płytą? To że będzie bednarka w płycie nic nie daje bo całość jest odizolowana od gruntu i taki uziom nie istnieje praktycznie
Był elektryk na pomiarach na koniec, wszystko dobrze.
W jakim celu 30 cm płyta pod taki maleńki domek? Kto to liczył? 20 cm to max w tym wypadku. Co do zwykłych fundamentów tonie wyszły by 3 razy taniej tylko może 30% taniej ale też to jest wątpliwe
Liczył kierownik budowy wraz z firmą budowlaną. Wody gruntowe bardzo wysoko, ostatnio dowiedziałem się, że płynął też tamtędy strumień, więc myślę, że dobrze zrobili.
Bardzo dziękuję – ciekawy i przydatny opis co do samej płyty. Będę wdzięczny (i pewnie nie tylko ja), gdyby napisal Pan coś więcej o wyjściach na kanalizację, wodę, itd. Czy rury i peszle układał Pan, poziomował i zakopywał w już zagęszczonym piachu, czy przed ostatecznym zageszczeniem? Czy później jakoś dodatkowo to Pan zagęszczał? Jak precyzyjnie „trafił” Pan później z podejściami pod konkretne sprzęty/instalacje? Generalnie, czy w tym obszarze ma Pan jakieś obserwacje/porady?
Odpowiadając na pytania. Rury były kładzione w już ubitym piasku. Nie nie pamiętam czy było zagęszczane później, natomiast piasek był twardy w miejscach rur, więc raczej tak. Trafiliśmy bardzo precyzyjnie (tylko w jednym miejscu różnica cm), warto mieć wcześniej pomysł lub projekt kuchni i łazienki, plus miejsca na rurę główną z góry. Porady to pilnować wykonawcy i sprawdzać kilka razy, dołożyć dodatkowe przepusty na kable, ewentualnie drugie podejście wody.
U mnie dom 120m2. Dolnyślask: Lawa to koszt 25-35 tys. Plyta 60-75 tys. Kilka różnych firm
Tak jak wcześniej pisałem, wszystko jest zależne od wycen firm. Tutaj w zasadzie 2 lata później potwierdza Pan to, co napisałem o 3x wyższym koszcie.
Gratuluje radosnego zapału całej ekipy przy wykonaniu rzekomego uziomu (bednarki ) wewnątrz kompletnie odizolowanej płyty i szpileczki 2m. Pomiar pewnie będzie oscylował ok 200 ohma . Ale kto by się tym przejmował.
pozdrawiam
Panie Radosławie, po pierwsze warto się przedstawiać, jeśli już mamy wchodzić w dyskusje. Po drugie wykonane pomiary końcowe nie potwierdzają tego co Pan napisał. Pozdrowienia!
Zbrojenie płyty pręcikami fi 8 to …
Piękny przykład ignoranctwa ,festiwalu głupoty i robienia czegoś na chłopski rozum oraz samowolki budowlanej. Niesamowite.
Jak już tak pięknie Pan odpisał, to może warto uzasadnić swoją wypowiedź?
Folia położona na chudziaku powinna być wywinięta do góry na izolację pionową płyty i następnie na te izolację od góry.
Im dłużej czytam ten artykuł tym coraz więcej rzeczy mi nie pasuje … Idealne podsumowanie „Jak to Polak trzeba coś zakombinować, trochę muratora, trochę dzwonienia” ale skoro kierownik budowy wszystko odebrał to jego sprawa