Budowa domu to inwestycja na lata. Przed rozpoczęciem tak dużego przedsięwzięcia należy dobrze przemyśleć niektóre kwestie. Wśród dużej ilości informacji łatwo się pogubić, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym pomożemy wybrać projekt budowlany domu jednorodzinnego.

Jak zacząć

Poszukiwania rozpocznij w Internecie. Przejrzyj najciekawsze oferty i sprawdź, czy któraś odpowiada Twoim potrzebom. Niekiedy projekty domów są rozplanowane w nieprzejrzysty sposób. Kurs CAD z ekspertem pozwoli czytać ci projekty budowlane na jak najlepszym poziomie.

Oprócz tego warto jest popytać znajomych, którzy przygodę związaną z budową domu mają za sobą. Powiedzą Ci, na jakie problemy natknęli się i jak udało im się je rozwiązać.

Projekt, a warunki działki

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek poszukiwań projektu, warto sprawdzić, czy nie mamy z góry narzuconych przepisów. Rozpocznij od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To w nim znajdziesz podstawowe informacje, jakie obowiązują na danym terenie, takie jak: usytuowanie budynku na posesji i jego wysokość. Tworzony jest przez radę miasta lub gminy.

Niekiedy w tego typu dokumencie znajdują się regulacje odnośnie do zewnętrznego wyglądu domu, tak żeby pasował do zabudowy panującej w okolicy.

Wielkość domu

Dom to inwestycja na całe życie. Warto zastanowić się jaka wielkość domu będzie nam odpowiadać za 10 lat. Może planujesz powiększyć rodzinę lub adoptować kolejnego kota. Nie można popadać w skrajności, ponieważ zbyt duży dom będzie generować dużo większe koszty utrzymania. Jak więc nie popaść w skrajności?

Dobierz projekt do liczby członków rodziny. Zaplanuj indywidualną przestrzeń dla każdego. Zwróć uwagę na wasze dodatkowe aktywności, może warto uwzględnić stworzenie siłowni bądź pracowni malarskiej.

Pomyśl również o tym, ile czasu będziesz spędzać w danej przestrzeni. Jeżeli uwielbiasz gotować, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie większej kuchni kosztem odrobinę mniejszej sypialni.

Ilość pięter

Kiedy zapoznałeś się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nadszedł czas na zaplanowanie ilości kondygnacji. Nie jest to popularną praktyką, aby domu rodzinne miały więcej niż 2 piętra. Najczęściej składają się z parteru oraz jednego piętra. Parter to świetne rozwiązanie dla osób w starszym wieku, które nie chcą przemęczać się i chodzić po schodach.

Funkcjonalność

Funkcjonalny dom to taki, który będzie łączył w sobie użyteczność z wygodą i estetyką. Już na etapie projektu powinieneś zwrócić uwagę na funkcjonalne aspekty takie jak zabudowane szafy lub składane do ściany łóżko. Dzięki takim rozwiązaniom zdobędziesz dodatkową przestrzeń. Przemyśl, czy chcesz mieć otwartą kuchnię z wyspą, czy może mniejszą, bardziej przytulną zamkniętą.

Skup się na strefie sypialnianej. Spędzasz tam sporą część życia, wypoczywając i regenerując się po pracy. Uwzględnij w projekcie odpowiedni przepływ powietrza, a może klimatyzację. Tym sposobem unikniesz upałów latem. Marzysz o balkonie prosto z sypialni, uwzględniając go w projekcie, zrealizujesz go.

Estetyka

Niekiedy estetyka projektu to pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę. Jest ona bardzo ważna, jednak niekluczowa. Na etapie, kiedy znasz już wielkość domu, ilość kondygnacji i rozmieszczenie pomieszczeń przyszedł czas na estetykę. Najlepiej, kiedy projekt jest na tyle uniwersalny, że dom będzie można dopasowywać do aktualnych upodobań czy mody.

Zwróć uwagę na proporcję domu, to one najbardziej wpływają na ogólnie przyjętą estetykę. W tej kwestii najlepiej zaufać specjaliście, który doradzi ci, jaki projekt będzie najbardziej proporcjonalny.

Budżet na projekt

Idealny projekt spełniający marzenia to jedna kwestia, przechodząc do budżetu, musisz przemyśleć swoje możliwości finansowe. Warto w budżecie określić dodatkową kwotę na nieplanowane wydatki, a także uwzględnić rosnące koszty związane z inflacją. Na rynku istnieją kalkulatory, które pomagają obliczyć koszty całego przedsięwzięcia.

Projekt gotowy czy indywidualny

Na tynku istnieje wiele gotowych projektów. Największą ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Kolejnym aspektem jest fakt, że są dostępne od ręki i duży wybór.

Na projekt indywidualny niekiedy czeka się kilka miesięcy, a cena potrafi być kilkukrotnie wyższa. Co za to otrzymujemy? Unikalny, dobrany pod nasze wymagania projekt, który ma spełniać wszystkie warunki.

Projekt na lata

Przy ostatecznej decyzji pamiętaj, że to projekt na lata. Do wszystkich informacji podchodź z rozsądkiem i wyobraźnią. To ty masz czuć się najlepiej w przestrzeni, jaką stworzysz. Pamiętaj o trwałości i uniwersalności materiałów oraz zaplanowaniu technologii, które ułatwią ci życie w twoim przyszłym domu marzeń.

Rate this post