Aby ogród był piękny i zachwycał swoim wyjątkowym wyglądem, nie można zapomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji. Nie wystarczy zapał do pracy i sprawne ręce. Aby prace ogrodowe przebiegały sprawnie i skutecznie trzeba nabyć zestaw najpotrzebniejszych narzędzi.

Narzędzia do przygotowania gleby w ogrodzie

Zależnie od przeznaczenia można wyróżnić kilka rodzajów narzędzi ogrodowych, które są bardzo potrzebne przy codziennych pracach. Aby rośliny dobrze się rozwijały, trzeba je najpierw posadzić w dobrze przygotowanej ziemi. W tym celu dobrze jest nabyć kilka podstawowych urządzeń do spulchniania i użyźniania gleby. Na małych powierzchniach, w ogródkach przydomowych lepiej sprawdzą się sprzęty elektryczne. Co prawda potrzebują one ciągłego dostępu do źródła prądu, jednak pracują bardzo cicho, są także lekkie i nie produkują szkodliwych, dla środowiska spalin.  Jeśli jednak trzeba przygotować pod hodowle roślin większy obszar, lepszym rozwiązaniem będzie użycie narzędzi spalinowych. Mają one większy zasięg, a także spulchniają glebę na większą głębokość. Mają także większą moc i wydajność. Do najpopularniejszych narzędzi służących do przygotowania gleby należy m.in. glebogryzarka.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Wiadomo, że żaden ogród nie może się prezentować dobrze, jeśli nie zadba się o stan trawnika. Obowiązkowym narzędziem jest kosiarka. Podobnie jak urządzenia do przygotowywania gleby, może być ona elektryczna lub spalinowa. Elektryczna nie wytwarza szkodliwych spalin, działa cicho i nie przeszkadza sąsiada, jednak jej zasięg jest ograniczony poprzez długość kabla, co może być niekomfortowe. W dzisiejszych czasach, dzięki szybkiemu rozwojowi techniki możliwe jest, także zakupienie kosiarki, które działa sama bez ingerencji człowieka. Popularne są także podkaszarki, które w mniejszych ogrodach mogą całkowicie zastąpić kosiarki, a w większych być ich dopełnieniem i pomóc w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Ponadto do pielęgnacji trawnika może się przydać siewnik. Służy on do równomiernego rozkładania nawozów, szczególnie kiedy trzeba to wykonać na dużym obszarze. Niezbędny jest też wertykulator, który pozwala na rozcięcie zagęszczonych pędów i rozłogów, dzięki czemu woda i powietrze mogą swobodnie dostać się do podłoża.

Inne potrzebne narzędzia

Oczywiście, podczas prac w ogrodzie, nie może zabraknąć takich podstawowych narzędzi jak np. szpadel i łopata, które służą do rozkopywania gleby. Potrzebne będą także grabie. Można wyróżnić grabie do liści i do trawy, różnią się one materiałem, z którego wykonano pazurki. Pielęgnacja ogrodu, nie może się odbywać także bez węża ogrodowego, który służy do podlewania i nawadniania nie tylko trawnika, ale także różnych roślin. Podczas sadzenia małych sadzonek roślin i plewienia grządek nieocenione będą także małe łopatki i pazurki. Warto też mieć w swoim garażu sekator, który służy do przycinania małych pędów, a także nożyce, dzięki którym bez problemu można przyciąć np. żywopłot.

5/5 - (1 vote)