Jedną z technik szeroko wykorzystywanych w branży budowlanej i mieszkaniowej jest technika diamentowa. Znajduje ona szerokie zastosowanie zwłaszcza podczas wiercenia w betonie, który jest niezwykle twardym i wytrzymałym materiałem. Jej zaletą jest bardzo duża wydajność oraz skuteczność, co przekłada się także na niższe koszty. Oprócz wiercenia, można za jej pomocą również ciąć, szlifować oraz frezować. Technika diamentowa jest wykorzystywana przez profesjonalne firmy. Na czym dokładnie polega cały proces?
Podstawowe informacje na temat techniki diamentowej
Urządzenia wykorzystywane do tego typu zadań są wyposażone w specjalne tarcze pokryte pyłem diamentowym. Diament jest najtwardszym minerałem na świecie, dlatego też znakomicie radzi sobie z praktycznie każdym materiałem. Na uwagę zasługuje nieinwazyjny charakter metody w porównaniu do udaru. Technika diamentowa może być zatem stosowana zarówno w przypadku prac odbywających się na terenie obiektów zabytkowych, budynków mieszkalnych, hal, magazynów, mostów, a nawet kominów.
Pył diamentowy wykazuje też bardzo dużą odporność na wysokie temperatury. Dzięki temu nie ma konieczności robienia częstych przerw. Cięcie może być także wykonywane na mokro. W ten sposób urządzenie jest na bieżąco chłodzone, a prace przebiegają szybciej.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat opisywanej techniki?
Metoda ma wiele zalet, jednak jedną z najważniejszych jest brak zapylenia. Pyły są bardzo niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Długie przebywanie w ich otoczeniu może skutkować chorobami układu oddechowego. Co więcej, brak zapylenia istotnie zwiększa komfort pracy. Technika diamentowa jest chętnie wykorzystywana również ze względu na wysoki poziom precyzji. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie otwory będą mieć dokładnie taką wielkość, na jakiej nam zależy, nawet jeśli mają być one niestandardowe.