Ogrzewanie podłogowe w ostatnim czasie jest niezwykle popularne w polskich domach. Dominuje wśród indywidualnych nowych inwestycji i jest stosowane również przy gruntownych remontach domów. Jakie ogrzewanie podłogowe będzie dobre, jeśli chcesz położyć na nie płytki? Co musisz wziąć pod uwagę? Przeczytaj!

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – rodzaje i cechy

Do najchętniej wykorzystywanych obecnie metod grzewczych w postaci „podłogówek” zaliczają się:

  • kable grzejne i instalacja wodna;
  • maty grzewcze pod płytki;
  • folia grzewcza podłogowa.

Pierwszy rodzaj instalacji grzewczej bazuje na rurkach wodnych i przewodach grzewczych umieszczonych na podłodze. Do ich prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest równomierne rozłożenie i zalanie warstwą posadzki. Ich działanie jest całoroczne i nie jest uzależnione od centralnego ogrzewania. Instalacja ma jednak związek z wcześniejszym zaplanowaniem ogrzewania przed wykonaniem posadzki.

Folie i maty grzewcze na podłogę

Planując płytki podłogowe, możesz pokusić się również o montaż cienkowarstwowych arkuszy na podczerwień. Taki rodzaj ogrzewania podłogowego wykorzystuje do swojego działania niewielkie grzałki grafitowe. Rezystancja doprowadza do wytworzenia promieniowania podczerwonego, które oddziałuje na materiał podłogowy. Folie i maty grzewcze pod płytki doprowadzają do wytwarzania przyjemnej dla ciała temperatury przez ogrzewanie przedmiotów np. podłogi. Zapewniają komfort cieplny przy niższej temperaturze niż ogrzewanie konwencjonalne.

Zalety folii i mat grzewczych do ogrzewania podłogowego

Decydując się na ten system ogrzewania, warto wspomnieć o jego cechach. Przede wszystkim ogrzewanie w formie folii i mat grzewczych generuje przyjemną dla otoczenia temperaturę na całej powierzchni. W odróżnieniu od wodnych typów podłogówek nagrzewa się jednolicie i nie posiada ryzyka zapowietrzenia, bo nie ma w niej wody. Dodatkowo jest proste w montażu i nie wymaga zrywania całej podłogi i planowania instalacji na etapie budowy. Folie i maty można położyć pod płytki czy panele, a ich rozmiar dowolnie dopasowywać do pomieszczenia.

Jaki materiał zastosować na ogrzewanie podłogowe?

W przypadku płytek ceramicznych i kamienia sprawa jest bardzo prosta – są to materiały o wysokim przewodnictwie cieplnym. Ważne jest to, by nie stosować elementów kumulujących ciepło, lecz maksymalnie oddające je do otoczenia.

Płytki, kamień czy panele bardzo dobrze się do tego nadają. I nie ma przy tym znaczenia, czy do ogrzewania wybierzesz grubsze maty grzewcze, czy cienką folię w rolkach. W przypadku podłóg drewnianych warto wybrać takie elementy, które pozbawione są wysokiego poziomu kurczliwości. Wtedy podłoga zachowa swój pierwotny stan przed długie lata eksploatacji.

Ekologiczne ogrzewanie podłogowe

Montaż ogrzewania podłogowego to oszczędność miejsca w pomieszczeniu, lepsza estetyka i zyski na rachunkach. Dlatego sięgnij po rozwiązania dopasowane do własnego domu i skorzystaj z zalet ogrzewania podłogowego. Sprawdź, jaka metoda będzie najlepsza dla ciebie!

Rate this post