Spis treści
Świetliki dachowe kojarzą się głównie z hurtowniami, dużymi halami, czy obiektami użyteczności publicznej. Jednak co raz szybciej wkradają się do naszych domów, loftów, czy mieszkań. Sprawdź jak ten element architektury dopasował się do nowoczesnych form architektonicznych.
Świetlik dachowy – relikt, czy innowacyjne rozwiązanie?
Świetliki dachowe znane są od setek lat. To chociażby dzięki nim świątynie na całym świecie mogły uzyskać więcej światła w swoich wnętrzach. Dla najbogatszej elity były nieodzownym elementem wystroju starych kamienic. To właśnie świetliki w czasach kiedy energii elektrycznej było jak na lekarstwo, albo nie było jej w cale, dawały one poczucie ciepła i bezpieczeństwa, które towarzyszy światłu słonecznemu wpadającemu do domu.
Najprostszy dachowy świetlik, to po prostu nieotwierane okno, ale umieszczone na suficie, sklepieniu lub w dachu danej konstrukcji. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dach konstrukcji najczęściej jest nasłoneczniony przez większą część dnia. Mamy oczywiście okna od zachodu, wschodu, jednak to właśnie świetlik wyłapuje najwięcej światła i wpuszcza je do wnętrza budynku. Idealnie wykorzystywały i wykorzystują to obiekty przemysłowe i hale. Jeśli pojedziecie do jakiejkolwiek większej hurtowni w swoim mieści zobaczycie, że wykorzystują one świetliki dachowe. Główna zaleta świetlika jest taka, że wpuszczamy do wnętrza mnóstwo „darmowego” światła słonecznego. Przy optymalnej pogodzie nie musimy zatem uruchamiać oświetlenia elektrycznego.
Hale ze świetlikami to norma, a domy?
Przeglądając projekty domów zauważycie bardzo często, że aby dopasować projekt do swojej działki, często trzeba iść na ustępstwa. W naszym przypadku musieliśmy się pozbyć okna na klatce schodowej i łazience. Po roku mieszkania żałujemy, że nie zdecydowaliśmy się w tych miejscach na świetliki. Na klatce ciągle palą się światła, oczywiście są ledowe, ale naturalne rozświetlenie dodałoby uroku naszym wnętrzom.
Tutaj warto wspomnieć o tym, że świetliki dachowe, to nieograniczone możliwości. Nie musisz stawiać wielkiej szklanej piramidy na dachu, czy robić rozetę nad klatką schodową. Świetliki mogą być małe, dyskretne, ale dzięki zaawansowanej konstrukcji nie muszą być nawet montowane w tym samym pomieszczeniu, który rozświetlają. Klasyczne świetliki świetnie sprawdzą się w budynkach z płaskim i mało ostrym dachu. Zaś te najbardziej zaawansowane technologicznie, czyli świetliki rurkowe wykorzystujące efekt lustra mogą zostać wykorzystane wszędzie, gdzie tylko chcemy.
Świetliki dachowe z powodzeniem uzupełnią nasze wnętrza o tak potrzebne światło, a dodatkowo jeśli wykorzystamy klasyczne świetliki są w stanie wspomóc nasze rachunki za ogrzewanie. Energia słoneczna, którą oddadzą świetliki pomoże nam zbliżyć się do koncepcji domu pasywnego lub zera energetycznego. Mając też na uwadze ekologię i najczęściej wykorzystywane style: skandynawski i loftowy całość może stworzyć niepowtarzalne ciepłe i pełne słońca miejsce.
Montaż świetlika, w trakcie budowy, czy już po?
Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Świetliki z powodzeniem możemy zainstalować w już wybudowanym domu, jeśli tak jak my stwierdzicie, że jest po prostu za ciemno w danych pomieszczeniach, lub chcecie stworzyć niepowtarzalny klimat sypialni na poddaszu. Świetliki dachowe dla domu warto jednak powierzyć specjalistom w zakresie ich projektowania i instalacji. To troszeczkę jak okna dachowe, jeśli zainstaluje je odpowiednia ekipa, nigdy nie będzie z nimi problemu, będą bezobsługowe. Jeśli jednak ekipa nie będzie miała doświadczenia, świetlik jak każdy inny element z zewnątrz domu może zacząć przeciekać, lub co chyba najgorsze przestanie spełniać swoją rolę w wymianie ciepła i światła z wnętrzem domu.
Świetlik dachowy, jaki wybrać?
Moim skromnym zdaniem świetlik do domu powinien być dobierany indywidualnie, oczywiście jest masa świetlików na aukcjach internetowych do samodzielnego montażu, ale proszę ingerujecie w konstrukcję dachu, czy budynku zdajcie się na sprawdzonych fachowców. Dobiorą oni odpowiedni typ i rodzaj świetlika do charakteru, wystroju i funkcjonalności wnętrza. Wam tak naprawdę polecam tylko zastanowienie się, czy świetlik powinien być uchylny, czy stały. To świetna funkcja na przewietrzenie domu z różnych zapachów, czy chociażby wieczorne wietrzenie sypialni, gdy nie ma się rekuperacji i lub klimatyzacji. Warto też wspomnieć, że świetliki powinny być odpowiednio przygotowane technologicznie, nie używajmy do domu świetlików z pcv i nie oszczędzajmy na ilości szyb w świetlikach. Ich kształt również nie jest bez znaczenia, świetlik płaski może zajść śniegiem, zaś delikatnie półokrągły będzie zdecydowanie bezproblemowy do domu.
Czy sam zaleciłbyś stosowanie świetlików?
Tak jak wspomniałem na początku, bardzo żałuje, że wcześniej nie zainstalowałem świetlika. Przymierzamy się z żoną do tego tematu, ale jeszcze nie skończyliśmy wszystkich „pilniejszych spraw”. Na pewno prędzej, czy później świetliki zagoszczą w naszym domu, jest to tylko kwestia czasu, ale i też pieniędzy. Jeśli zatem o pieniądzach mowa, to proste świetliki nie są dużo droższe od montażu i instalacji okien dachowych, zatem jeśli macie ciemne pomieszczenie i jesteście w trakcie lub przed budową powinniście zgłębić temat, nie pożałujecie, a efekt może przerosnąć Wasze oczekiwania.