Płyty warstwowe to wedle wielu architektów przyszłość budownictwa zarówno w ujęciu mieszkaniowym – jednorodzinnym jak i przemysłowym. Technologia budowy z płyt staje się więc coraz popularniejsza i choć budzi zdziwienie i niepewność sceptyków, statystycznie coraz większy procent domów w Polsce buduje się właśnie z tych płyt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o rodzajach i konstrukcji tych możliwych do zastosowania w budowie ścian i dachu płyt koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł.
Dachowe płyty warstwowe
Każdy inwestor budujący swój dom pragnie by był on jak najbardziej bezpieczny a przy tym cechował się ciekawym designem, cieszył oko właściciela i gości. Takie możliwości zapewnia zastosowanie w konstrukcji materiału jakim są dachowe płyty warstwowe. Wspomniane płyty cechują się budową zapewniającą wysoką odporność zarówno na warunki atmosferyczne, zapewniają ochronę przed ogniem, są też świetnie zaizolowane co zmniejsza ryzyko ubytków ciepła z wnętrza. Zaskakuje też mnogość kolorów i wzorów płyt dachowych oferowanych na rynku.
W sprzedaży detalicznej dostępne są dwa podstawowe rodzaje dachowych płyt warstwowych. Pierwszym z nich są płyty z rdzeniem z pianki (najczęściej znakomitej jakościowo pod względem izolacyjnym pianki QuadCore). Drugi rodzaj płyt to warstwowe płytki dachowe wypełnione wewnątrz wełną mineralną. Oba wspomniane rodzaje płyt dachowych można stosować zarówno w dachach skośnych jak i płaskich. Zaletą obu wspomnianych płyt jest szybki i łatwy montaż wymagający jedynie podstawowych narzędzi i elementów.
Ścienne płyty warstwowe
Ścienne płyty warstwowe pozwalają na szybkie wykonanie ścian budynku przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych, technicznych i jakościowych. Tylko z płyt warstwowych można stworzyć charakterystyczny, unikalny design nowoczesnej bryły budynku wzbogacony dodatkowo o ciekawe warianty kolorystyczne.
Budując dom z płyt warstwowych należy dobrze wybrać zarówno rodzaj płyt jak i ich rdzeń gdyż to od niego zależeć będzie termoizolacyjność budynku, jego możliwości obciążeniowe i ogólna wytrzymałość konstrukcji. Wśród architektów najczęściej polecanymi płytami są płyty ścienne QuadCore KS z rdzeniem IPN o przenikalności ciepła 0,022 W/mK. Ten rodzaj płyt pozytywnie wyróżnia się od konkurencyjnych parametrami technicznymi w tym:
-większa o 20% skuteczność izolacyjna w stosunku do innych płyt
-kompatybilność z systemem AWP flex
-długa żywotność rdzenia z 40 letnią gwarancją
-szeroka gama kolorów i powłok.