Obróbka strumieniowo ścierna – najlepsza metoda przygotowania powierzchni pod malowanie
Malowanie proszkowe jest jedną z najpopularniejszych metod wykańczania i zabezpieczania metali. Dzięki zastosowanej technologii farba lub lakier integrują się z zewnętrzną warstwą materiału, tworząc z nią spójną strukturę. Aby efekt malowania był jeszcze lepszy konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Pomaga w tym obróbka strumieniowo-ścierna.
Znaczenie obróbki powierzchniowej przed malowaniem
Malowanie proszkowe czy lakierowanie jest wykonywane na elementach, które wcześniej przeszły szereg innych procesów obróbki. Przykładowo, części karoserii samochodowej czy sprzętu AGD są wycinane z blachy i tłoczone w prasach hydraulicznych lub kształtowane na giętarce. Inne elementy wytacza się lub frezuje na nowoczesnych obrabiarkach. Detale są też szlifowane, nawiercane i przechodzą wiele innych procesów. Konsekwencją tych czynności jest zanieczyszczenie powierzchni pyłami i smarami maszynowymi lub pozostawienie nierównych, ostrych krawędzi otworów.
Obróbka strumieniowo-ścierna pozwala wyeliminować niemal wszystkie zanieczyszczenia. Jednocześnie wygładza krawędzie oraz – zależnie od rodzaju wykorzystanego ścierniwa – zewnętrznej warstwie materiału nadaje chropowatości. Do tak przygotowanej powierzchni znacznie skuteczniej przylegają cząstki lakieru czy farby proszkowej. Natomiast po jej utrwaleniu w piecu kolorowa powłoka jest trwała i odporna na zarysowania.
Wyczyszczone przy użyciu obróbki strumieniowo-ściernej elementy wyglądają jak nowe. Na zdjęciu realizacja pochodząca ze strony: www.womet.com.pl/uslugi/obrobka-strumieniowo-scierna/.
Na czym polega obróbka strumieniowo-ścierna?
Obróbka strumieniowo-ścierna jest technologią stosowaną już od około stu lat. Systematycznie udoskonalana obecnie jest uważana za bardzo skuteczną. Jest to efektem opracowania nowoczesnych urządzeń, które generują strumień ścierniwa pod odpowiednim ciśnieniem. Obróbka powierzchniowa tą metodą polega na wykorzystaniu erozyjnej siły materiału ściernego, który zdziera zewnętrzną warstwę z obrabianego elementu. W praktyce stosuje się dwie formy takiej obróbki. Są to:
- obróbka powierzchni na sucho, która wymaga zastosowania specjalnej, zamkniętej komory ograniczającej rozprzestrzenianie się pyłów,
- obróbka strumieniowo-ścierna na mokro, w której strumień ścierniwa jest mieszany z wodą.
Każda z tych metod ma zastosowanie w innej sytuacji. Przykładowo, piaskowanie małych detali jest przeprowadzane w suchej komorze o obwodzie zamkniętym. Dzięki temu piasek lub inne ścierniwo mogą być wykorzystane wielokrotnie. Obróbka powierzchni części o dużych gabarytach, które czyści się poza komorą, częściej jest wykonywana na mokro.
Piaskowanie, śrutowanie – różne formy obróbki powierzchni
Obróbka powierzchniowa za pomoc ścierniwa może przynosić różne efekty, zależnie od wykorzystanego materiału. Piaskowanie za pomocą żwiru o określonej wielkości ziaren to jedna z możliwości. Do uzyskania większej chropowatości powierzchni stosuje się też śrutowanie. Jest to metoda obróbki strumieniowo-ściernej z wykorzystaniem innych niż piasek materiałów ściernych. Są to między innymi:
- ścierniwa metalowe – z aluminium, cynku, stali węglowej i nierdzewnej w formie całych lub kruszonych kulek,
- ścierniwa mineralne – tlenek glinu, węglik krzemu, kulki ceramiczne, szklane itp.,
- ścierniwa roślinne – np. łupiny orzechów,
- ścierniwa z tworzyw sztucznych.
Obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem konkretnego ścierniwa pozwala na osiągnięcie różnego stopnia oczyszczenia i gładkości powierzchni. Im bardziej gładkie ziarna tym mniejsza chropowatość, ale też mniejsza ingerencja w strukturę materiału. Dlatego dobór właściwej substancji ściernej jest też uzależniony od rodzaju przygotowywanego materiału. Przykładowo miękkie aluminium wymaga delikatniejszego ścierniwa niż znacznie twardsza stal.