Tulipany to przepiękne kwiaty, które kwitną na wiosnę i stanowią wspaniałą ozdobę każdej ogrodowej rabaty. Niezwykłe bogactwo odmian i kolorów pozwala stworzyć ciekawe i zróżnicowane tulipanowe aranżacje. Przy czym tulipany są roślinami cebulowymi i żeby cieszyć się ich pięknem, trzeba w odpowiednim czasie wsadzić je do gruntu. Kiedy sadzić cebulki tulipanów i jak je przechowywać?

Tulipan ogrodowy – kiedy sadzić?

Tulipany to kwiaty typowo wiosenne, które w zależności od odmiany rozkwitają w naszych ogródkach od kwietnia do maja. Ich olbrzymim walorem dekoracyjnym są piękne i wyraziste barwy. Do wyboru mamy kwiaty o różnych typach płatków i kolorach – w tym jednobarwne oraz różnokolorowe. Najczęściej spotykamy żółte, czerwone, białe, fioletowe i różowe tulipany, jednak znaleźć można wiele odmian o intrygującej barwie, takiej jak czarne tulipany czy tulipany zielonokwiatowe z charakterystyczną zieloną smugą na płatkach.

Co do sadzenia tulipanów, to najlepiej jest wsadzić je do gruntu jeszcze we wrześniu lub ewentualnie na początku października. Cebulki tulipanów muszą bowiem ukorzenić się jeszcze przed pierwszymi mrozami. Tutaj warto odpowiednio zaznaczyć miejsce, w którym zasadziliśmy cebulki tulipanów. Tak, żeby na wiosnę przez przypadek nie przekopać ziemi w tym miejscu. Ponadto, jeśli mamy problem z lubiącymi cebulki kwiatowe gryzoniami, warto wsadzić je do specjalnych koszyczków, które zabezpieczą cebulkę przed ewentualnym zjedzeniem czy nieautoryzowanym przeniesieniem w inne miejsce.

Jak sadzić i jak przechowywać cebulki tulipanów?

Co do samego sadzenia cebulek tulipanów, to zazwyczaj sadzi się je na głębokość równą trzykrotnej wysokości samej cebulki. Tulipany lubią miejsca dobrze nasłonecznione, wtedy rozkwitają w pełnej krasie. Co do przechowywania cebulek, warto mieć na uwadze, że cebulki tulipanów lubią raz na kilka lat odpocząć od ziemi i dobrze jest je wykopać po okresie kwitnienia (np. w czerwcu) i przetrzymać do września w chłodnym i suchym miejscu.

Rate this post