Sklejka zalicza się do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Nie musi być z drogiego drewna, a i tak wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami i jest łatwa w obróbce. Do czego można ją wykorzystać?

Jak zbudowana jest sklejka?

Powstaje ona z kilku warstw sklejonych ze sobą fornirów, zwykle w nieparzystej liczbie. Układa się je naprzemiennie, dzięki czemu sklejka zyskuje swoje szczególne właściwości. Sklejka ma różną grubość, od kilku milimetrów do nawet pięciu centymetrów. Do produkcji sklejki wykorzystuje się różne rodzaje drewna, a najczęściej jest to sosna, brzoza, olcha, buk, topola. Sklejka jednorodna powstaje w stu procentach z jednego tylko gatunku.

To, że sklejkę wytwarza się z fornirów drewnianych, wpływa na końcową cenę – sklejka jest droższa od zwykłych płyt budowlanych. Jest jednak warta swojej ceny ze względu na właściwości – to bardzo mocny i zarazem plastyczny materiał, o wysokich walorach estetycznych, o najwyższej wytrzymałości mechanicznej wśród wszystkich drewnianych płyt budowlanych.

Klasy sklejki

Cena sklejki zależy od jej klasy. Sklejka 1 klasy nie ma żadnych wad, nadaje się do wykończenia ścian, podłóg bądź mebli. Niższe klasy oznaczają gorszą jakość i najczęściej są to sklejki przeznaczone do celów konstrukcyjnych, na przykład jako podkład pod podłogę.

Gdzie można wykorzystać sklejkę?

Pod wpływem ciepła sklejka staje się bardziej podatna na modelowanie, co przydaje się przy produkcji mebli oraz ozdobnych opakowań. Jest często stosowanym materiałem w szkutnictwie i przemyśle stoczniowym, wykorzystuje się ją także w budownictwie, przy pracach remontowych i wykończeniowych. Niektóre elementy wykończeniowe w samochodach są właśnie ze sklejki, a specjalny rodzaj tego materiału, o polepszonych parametrach, znajduje zastosowanie w lotnictwie.

Na Internecie znaleźć można jeszcze sklejkę antypoślizgową. Robi się ją z wodoodpornej sklejki brzozowej, która zostaje pokryta warstwą filmu fenolowego, a następnie odbija się na niej wzór siatki drucianej, dzięki czemu zyskuje ona antypoślizgową powierzchnię. Sklejka tego typu jest bardzo wytrzymała, twarda i łatwa w czyszczeniu, nie niszczy się przez ścieranie i ma dodatkową ochronę przed wilgocią.

Rate this post