Dom to najważniejsze miejsce, w którym żyjemy. Odzwierciedla on nas, właścicieli. Jeżeli planujemy budowę domu, generalny remont mieszkania lub zwyczajnie chcemy coś zmienić, to pragniemy by wszystko było w zgodzie z naszą naturą. Czy jednak nasze upodobania zawsze można przekładać na każdy aspekt mieszkania?

​Dobra kolorystyka to podstawa

Kolory, którymi się otaczamy, w które się ubieramy mogą wpływać na nasze samopoczucie i na to jak odbiorą nas inni.
W Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat tego, jak interpretuje się kolor ubrań drugiego człowieka. Co oznacza fakt, że dziś ubrałeś fioletową bluzkę i czarne spodnie? Jedni stwierdzą, że po prostu to mieli pod ręką a inni będą bacznie się przyglądać swojemu ubiorowi niczym horoskopowi.

Niezależnie co myślimy o kolorach, to w medycynie tej bardziej niekonwencjonalnej, można spotkać się z terminem chromoterapia, który oznacza terapię kolorami. Często jest ona łączona z kąpielą w wannie z hydromasażem. Wpływ kolorów używanych podczas takiej kąpieli ma pomóc w leczeniu schorzeń lub w relaksie.

Wszystkie te zjawiska, pokazują jak ważne w życiu człowieka są kolory, zatem to w jakie barwy ubierzemy nasze mieszkanie jest niezwykle ważne. Nie zawsze warto zdawać się na swoją intuicję. Dobry projektant wnętrz pomoże Ci dobrać kolorystykę tak, abyś czuł się dobrze we własnych progach, nie przytłoczony źle dobranymi barwami.

​ Do jakich kolorów warto sięgnąć, a do jakich nie?

Podstawową zasadą przy wybieraniu odpowiedniej farby jest oświetlenie pomieszczenie. Projektant zwraca uwagę na to w jakim stopniu pokój jest oświetlony i przede wszystkim z jakiej strony. Blask słońca o świcie jest inny niż ten, kiedy zachodzi i ten, kiedy jest środek dnia. Jest to podstawowa zasada, którą należy się kierować podczas ustalania kolorystyki

Istnieje też kilka przestróg dotyczących barw, których w większości przypadków należy unikać. Prawie zawsze należy się wystrzegać malowania ścian w całości mocnymi kolorami. Idealnym przykładem jest intensywna pomarańcz, która na krótka metę może pobudzać, lecz przebywając długo w pomarańczowym pomieszczeniu możemy poczuć się przytłoczeni tym kolorem. Podobnie sytuacja wygląda z czerwienią. Tak mocno kolor nie powinny nigdy występować ze sobą w parze, ani solo jako podstawowa barwa ścian.
Innym cudownym kolorem, który powinien pojawiać się tylko sporadycznie jest fiolet. Nie dość, ze może przytłaczać jak dwa poprzednie, to jego ciemniejsza tonacja sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mieć mniej światła.

Unikajmy intensywnych kolorów w całym pomieszczeniu, gdyż ich agresja może utrudnić wypoczynek, a przecież w domu mamy się relaksować.

Po więcej informacji zapraszamy: Projektant wnętrz Poznań