Obróbka blacharska balkonów jest jednym z ważniejszych elementów tego typu konstrukcji. To ona odpowiada za odprowadzanie wody z jej powierzchni, zapobiegając jej zaleganiu i wynikającym z tego powodu problemom, dlatego powinna być wykonana poprawnie ze szczególną starannością, jeśli chodzi o jej szczelność, a w szczególności z materiałów odpornych na korozję. Czy okucie balkonu blachą są wobec tego w stanie spełnić te wszystkie warunki? Otóż okazuje się, że nie do końca.
Dlaczego nie warto wykonywać obróbki blacharskiej balkonu z blachy?
Powszechnie stosowana do wykańczania strefy okapowej obróbka blacharska balkonów wykonywana jest z blachy stalowej, która dodatkowo jest ocynkowana, a niekiedy także malowana. Jej grubość najczęściej wynosi natomiast od 0,55 milimetra do 0,75 milimetrów. Z tego względu bardzo często trudno jest wykonać poprawnie łączenia tego typu okapników na krawędziach balkonu, a wszelkie nieszczelności w tej strefie doprowadzają do zawilgocenia płyty balkonowej. Podobny problem pojawia się także w sytuacji, kiedy powierzchnia płyty balkonowej nie jest idealnie równa. Dopasowanie do niej blachy w dokładny sposób staje się wtedy niemal niemożliwe. W związku z tym woda, zamiast spływać po okapniku, dostaje się pod jego powierzchnię i wnika w warstwę posadzkową.
Ponadto blacha okapowa na balkon montowana bezpośrednio na podkładzie cementowym, nawet jeśli jest zabezpieczona przed korozją poprzez proces jej cynkowania, wchodzi z nim w reakcję chemiczną, w wyniku działania wilgoci, dwutlenku węgla oraz temperatury, co z kolei doprowadza do jej korodowania. Zastosowanie nowoczesnych mas uszczelniających wbrew pozorom również nie rozwiązuje problemu związanego z korodowaniem tego typu metalowych okapników balkonów. Wszystkie te powody to jednak jedynie część z argumentów przemawiających za zrezygnowaniem z wykonywania okucia balkonu blachą.
Jakie problemy może generować obróbka balkonu wykonana z blachy?
Niepoprawnie wykonana oraz nieodporna na działanie wilgoci obróbka blacharska balkonu może przyczyniać się do wielu problemów w przyszłości, których w niemal każdym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wykonanie remontu, a to z kolei wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów. Zaliczyć można do nich między innymi:
- powstawanie zastoisk wodnych na balkonie,
- pękanie i odspajanie się płytek na balkonie w wyniku nasadzeń termicznych zalegających pod ich powierzchnią wody,
- zamakanie płyty balkonowej, a w efekcie jej przeciekania,
- zawilgocenia ścian znajdujących się pod balkonem,
- zamszenia strefy okapowej,
- wykwity pleśni i grzybów we wnętrzach przylegających do balkonu lub znajdujących się pod nim.
Dlatego tak ważne jest to, aby nie bagatelizować kwestii związanych z doborem odpowiednich materiałów do wykonania obróbki blacharskiej balkonu oraz ich poprawnym zamontowaniem, gdyż w większości przypadków to ona właśnie jest przyczyną zniszczeń tego typu konstrukcji.
Co zastosować zamiast okucia balkonu blachą?
Skoro wiadomo już, że blacha okapowa na balkon stosowana w roli okapnika nie jest rozwiązaniem, które pozwala wykonać szczelną oraz odporną na działanie wilgoci strefę okapową tej konstrukcji powstaje pytanie, co zastosować zamiast niej. Odpowiedzią na nie są natomiast systemowe obróbki balkonów, które w swojej ofercie posiada między innymi wspomniana już firma Renoplast. Tego typu systemowe obróbki składają się bowiem z kompatybilnych ze sobą elementów, które wykonywane są nie z blachy ocynkowanej, a zazwyczaj aluminium dodatkowo pokrytego powłoką poliestrową, która ma za zadanie chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Oprócz tego wyróżniają się one gotowym do montażu, specjalnie wyprofilowanym kształtem, dzięki któremu wykonanie z ich pomocą strefy okapowej balkonu jest bezproblemowe.
To ile kosztuje obróbka balkonu wykonana z zastosowaniem systemowych rozwiązań, zależy przede wszystkim od jego wymiarów. Z pewnością jest to jednak tańsze niż wykonanie obróbki balkonu blachą oraz przeprowadzanie systematycznie remontów tej konstrukcji, które będą wymuszały problemy, jakie może ona generować, a które wymieniliśmy powyżej.
Podsumowując, obróbka blacharska krawędzi balkonu za pomocą blachy, niemal zawsze nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na trudności jakie generuje ona przy jej montażu, niepozwalające uzyskać pełnej szczelności tej strefy konstrukcji balkonowej. Dlatego też, zamiast niej najlepiej wybierać systemowe obróbki wykonywane z odpornego na korozję powstającą w wyniku czynników chemicznych i atmosferycznych aluminium. Dzięki temu można bowiem uniknąć wielu problemów na balkonach w przyszłości i cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez wiele lat.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.