Tabliczka adresowa LED to nowoczesne, bardzo eleganckie, a jednocześnie proste w formie rozwiązanie, dzięki któremu oznakujecie swoją nieruchomość. Zwykle znajduje się na niej dokładny adres z numerem domu i ulicą, niekiedy widnieje także osiedle lub dzielnica. Czy montaż tabliczki adresowej na budynku jest obowiązkowy i czym grozi jej brak? Przekonajcie się sami! Zachęcamy do dalszej lektury!

Co grozi za nieoznakowanie nieruchomości tabliczką adresową? Czy to obowiązkowe?

Tabliczka adresowa odgrywa kluczową rolę informacyjną i według prawa musi być dobrze widoczna nawet ze sporej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego tak ważne jest jej podświetlenie. Czcionka, którą wybierzecie, powinna być czytelna, niewymyślna i wyraźna. W tym wypadku lepiej zrezygnować z szalonych zawijasów, tym bardziej że mogą one zagrażać Waszemu zdrowiu lub życiu. Dzięki dobrze oznakowanej i oświetlonej nieruchomości pomoc ze strony straży pożarnej, policji bądź karetki pogotowia, dotrze do Was w dosłownie chwilę i bez problemu zlokalizuje Waszą działkę. Pamiętajcie — jeśli Wasz dom znajduje się stosunkowo daleko od drogi — koniecznie rozważcie powtórzenie tabliczki adresowej LED na ogrodzeniu. I uwaga! Za brak oznakowania grozi nagana lub kara grzywny.

Jak powinna wyglądać tabliczka adresowa, która spełnia wymogi państwa?

Jeśli o tę kwestię chodzi, prawo nie ingeruje. Wygląd tabliczki adresowej zależy jedynie od Was i Waszych indywidualnych preferencji. Jedyne obowiązki, jakie na nas narzuca prawo to:

  • montaż tabliczki adresowej na froncie budynku, plus ewentualne powtórzenie jej na ogrodzeniu,
  • konieczność podświetlenia tabliczki adresowej,
  • montaż tabliczki maksymalnie do 30 dni od oficjalnego nadania numeru domu Waszej nieruchomości.

Z czego robione są tabliczki adresowe dostępne na rynku?

W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy obecnie mnóstwo wszelkiego typu tabliczek oraz cyfr na dom. Produkowane są one głównie z tworzyw sztucznych tj. PCV. Droższe, ale zdecydowanie lepsze tablice robione są ze stali szlachetnej lub trwałej blachy aluminiowej. Dużą popularnością ostatnimi czasy cieszą się także, wykonane właśnie z solidnej warstwowej płyty aluminiowej tabliczki adresowe LED. Wbudowany w nie czujnik zmierzchowy, całkowicie automatyzuje podświetlanie, przez co rozwiązanie to jest wygodne i bezobsługowe.

Ile kosztuje tabliczka adresowa?

Na cenę takiej tabliczki adresowej wpływa kilka czynników. Jakość materiałów, z jakich jest zrobiona, design, odporność na warunki pogodowe i wiele więcej. Oczywiście, w sklepach budowlanych znajdziecie modele wątpliwej jakości, nawet za 10/15 złotych. Raczej nie warto brać ich pod uwagę. Najdroższe numery na dom to koszt około 500 zł. Wybór zależy od Was!

Rate this post