Remont starego bądź wykańczanie nowego mieszkania oznacza konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór rur, które będą dostarczać wodę. Taka instalacja powinna być przystosowana do wieloletniej eksploatacji – czy system PEX spełnia takie kryteria?

Czym jest system PEX?

System instalacyjny PEX może być wykorzystany do przesyłania wody pitnej, użytkowej oraz służącej do ogrzewania pomieszczeń. System tworzą nowoczesne, rury wykonane z polietylenu sieciowanego, dzięki czemu taka instalacja jest wytrzymała na działanie wysokich temperatur, sięgających nawet 95 stopni Celsjusza. System PEX dobrze znosi także te niskie temperatury, dlatego wolno je montować na zewnątrz – instalacja nie ulegnie uszkodzeniu, nawet jeśli na dworze będzie -25 stopni Celsjusza.

System PEX jest bardzo ceniony za swoją niską awaryjność, dlatego coraz więcej klientów decyduje się na to rozwiązanie, mimo że taka instalacja jest nieco droższa od rur ze zwykłego tworzywa. Trwałość systemu PEX oceniana jest na około 50 lat.

Rury PEX wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami. Są elastyczne i można je zginać w dowolne kształty, dlatego doskonale się sprawdzają w miejscach trudno dostępnych, gdzie ułożenie tradycyjnej instalacji do przesyłania wody jest mocno utrudnione albo w ogóle niemożliwe. Rury PEX są giętkie, ale zarazem stabilne, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję.

Gdzie można zastosować system PEX?

System PEX bardzo często znajduje zastosowanie w instalacjach grzewczych, właśnie ze względu na możliwość pracy w wysokich temperaturach – pasuje zarówno do centralnego ogrzewania, jak i nowoczesnego ogrzewania płaszczyznowego. Rury PEX mają jednak i inne zalety – polietylen jest nietoksyczny, nie wchodzi w reakcję z wodą ani nie zmienia jej smaku, zapachu i koloru, dlatego można takim systemem przesyłać wodę pitną.

Montaż systemu PEX jest bardzo prosty, co podkreśla uniwersalność tego rozwiązania. Rury, złączki i pierścienie zaciskowe tworzą bardzo szczelne, trwałe połączenie, a do montażu instalacji nie są potrzebne uszczelki typu O-ring – system jest tak zaprojektowany, że materiałem uszczelniającym jest właśnie rura PEX.

Do przeprowadzenia takiego montażu są potrzebne specjalne narzędzia, ale nawet osoby bez większego doświadczenia powinny sobie poradzić z ich obsługą.

Rate this post