Spis treści
Często zdarza się, że nabywcy pieców gazowych dążą nie tylko do wydajnego i oszczędnego ogrzewania. Coraz częściej oczekuje się, że urządzenie grzewcze pokryje zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się dwufunkcyjny gazowy piec kondensacyjny. Co warto o nim wiedzieć?
Piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny – opis działania
Jak podpowiada sama nazwa, do działania tego pieca potrzebny jest gaz. Najlepiej, jeśli dysponujemy przyłączem do sieci gazowej lub dedykowanym zbiornikiem na gaz. Już sama nazwa wskazuje, że tego typu piec nie tylko wytwarza ciepło grzewcze dla domu. Jest on przystosowany do generowania ciepłej wody użytkowej.
Niezwykle istotne w działaniu pieców tego typu jest zastosowanie zjawiska kondensacji pary wodnej. Kocioł wykorzystuje ciepło zawarte w parze wodnej. Ta z kolei wytwarzana jest podczas spalania gazu. Piece kondensacyjne nie uwalniają ciepła pary wraz spalinami, lecz dążą do jej wtórnego użycia. Dzięki temu stają się bardziej oszczędne i wydajne.
Czym różni się dwufunkcyjny piec gazowych od innych kotłów na gaz
Zacznijmy od tego, że w porównaniu z tradycyjnymi kotłami, piece wykorzystują zjawisko kondensacji, a więc nie uwalniają zbyt prędko ciepła z pary wodnej i nie usuwają go wraz ze spalinami, lecz dążą do maksymalnego wykorzystania wytworzonej energii cieplnej. W ten sposób zwiększa się efektywność grzewcza.
Natomiast w porównaniu z piecami jednofunkcyjnymi piece omawianego typu oferują więcej możliwości. Kotły jednofunkcyjne zapewniają jedną główną funkcjonalność – jest to ogrzewanie pomieszczeń. W przypadku dwufunkcyjnych kondensacyjnych pieców gazowych otrzymujemy opcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Gaz w takim piecu trafia do palnika kotła. Następuje zapłon. W dalszej kolejności woda zostaje skierowana do specjalnego wymiennika spaliny – woda. Dzieje się to za sprawą pompy obiegowej. Rozmiar wymiennika przekłada się na wydajność procesu ogrzewania.
Dodajmy, że również pod względem wielkości kotły dwufunkcyjne mogą lepiej dopasowywać się do danej przestrzeni w porównaniu z innymi typami pieców gazowych. Takie rozwiązanie grzewcze sugerowane jest zwłaszcza w obiektach o bardzo ograniczonym metrażu.
Zużycie gazu
Decydując się na dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy, często spodziewamy się większych oszczędności w porównaniu z innymi gazowymi technologiami grzewczymi. Tak się składa, że tego typu kotły rzeczywiście są bardziej oszczędne, choć warto wspomnieć także o początkowych kosztach. Mogą one okazać się nieco wyższe w stosunku do innych pieców gazowych, jednak z czasem koszt zakupu może zostać zrównoważony przez oszczędności wynikające z tańszej eksploatacji.
Kotły kondensacyjne zużywają mniej gazu w porównaniu ze zwykłymi piecami gazowymi. Zasługą tego jest omawiana już kondensacja, w wyniku której straty ciepła ulegają znacznej redukcji. Piece kondensacyjne część energii czerpią ze spalin, a to oznacza, że efektywniej wykorzystują energię i mają niższe zapotrzebowanie na gaz. Nie emitują też do atmosfery nadmiernej ilości zanieczyszczeń, co czyni je bardziej ekologicznymi.
Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając piec dwufunkcyjny
Wybór odpowiedniego pieca warto zacząć od udzielenia odpowiedzi na pytanie, w jak dużej przestrzeni będzie on pracował. Od tego będzie zależeć przede wszystkim zapotrzebowanie na energię. W przypadku dwufunkcyjnych pieców powinniśmy sprawdzić moc dla ogrzewania, jak również moc dla podgrzewania c.w.u. Warto tutaj wziąć pod uwagę takie czynniki, jak metraż danego budynku, liczbę mieszkańców, jak też stan izolacji obiektu. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy od 2 kW do nawet kilkudziesięciu i raczej nie będzie problemu z zaspokojeniem zapotrzebowania cieplnego w przeciętnej wielkości gospodarstwie domowym.
Niemała część nabywców z pewnością liczy się z każdym metrem powierzchni w swoim domu. Stąd też warto przed zakupem określić, jaką przestrzeń możemy poświęcić na montaż kotła. W przypadku małego metrażu kompaktowy piec kondensacyjny okaże się dobrym wyborem. Ponadto nowoczesne piece gazowe są projektowane tak, aby dobrze prezentowały się w przestrzeni. Ich konstrukcja dopracowana jest także pod względem wizualnym.
Kiedy warto zdecydować się na dwufunkcyjny model?
Gazowe piece kondensacyjne dwufunkcyjne to dobry wybór zwłaszcza dla mniejszych domów, jednak właściciele większych powierzchni mieszkalnych również znajdą rozwiązanie dopasowane do ich potrzeb. To także doskonała propozycja dla tych, którym zależy na uzyskaniu zarówno ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej.
Obiekty, w których montuje się piece gazowe powinny mieć dostęp do przyłącza gazowego lub dysponować specjalnym zbiornikiem. Modele kondensacyjne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy dążą do zminimalizowania swojego śladu węglowego i szukają bardziej ekologicznych rozwiązań dla swojego domu. Podsumowując – dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny powinien spełnić oczekiwania osób, które dążą do uzyskania odpowiednich proporcji między kosztami a wydajnością.