Malowanie ścian nie należy do czynności najprzyjemniejszych. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował samodzielnie remontować dom czy mieszkanie. Jednakże można znacznie sprawniej przeprowadzić wszystkie prace renowacyjne, jeśli użyjecie do tego odpowiednich narzędzi. I tu pojawia się prawdziwy kłopot, ponieważ wchodząc do sklepu z materiałami budowlanymi trudno zdecydować się na jeden, konkretny sprzęt. Różnorodność asortymentowa jest ogromna, co nie ułatwia wyboru. Jaki wałek zastosować do farby lateksowej?

Długość runa

Bardzo duże znaczenie ma długość runa, jakie zastosowano na wałku. Wybór konkretnej opcji zależny jest między innymi od powierzchni, którą będziecie malować, a konkretnie jej gładkości. Krótkie runo idealnie sprawdzi się do ścian nowych, gładkich, w tym do zabudów z płyt G-K. Długie runo natomiast powinniście wybrać, jeśli planujecie malowanie ścian surowych, o dużych wgłębieniach czy surowych cegieł. Wówczas macie pewność, że farba dotrze w każdy zakamarek, a tym samym powierzchnia będzie dokładnie pomalowana. Warto pamiętać, że nie tylko długość runa ma znaczenie, ale także materiał, z jakiego wałek został wykonany. Nie wszystkie surowce dobrze rozprowadzają farbę lateksową.

W przypadku tego rodzaju farb najlepszym wyborem będą wałki zrobione z tworzyw sztucznych, takich jak poliakryl czy nylon. Farba z nich nie ścieka, dzięki czemu unikniecie chlapania podczas przesuwania wałka. Pamiętajcie także o szerokości sprzętu do malowania. Jeśli chcecie odnowić duże powierzchnie, wówczas przyda się szeroki wałek. Ale do precyzyjnego malowania na przykład przy oknach czy drzwiach, lepszym wyborem będą krótkie wałki, którymi bez trudu możecie aplikować farbę bez pozostawiania zabrudzeń na framugach. Do prac wykończeniowych natomiast dobrze jest wyposażyć się w pędzle o różnej szerokości, które wykorzystacie na przykład do estetycznego łączenia różnych kolorów ścian, czy malowania w miejscach o utrudnionym dostępie. Wszystkie niezbędne zakupy pomoże wam sfinansować pożyczka gotówkowa.

Szybkie malowanie

Nowoczesne rozwiązania, które znacząco przyspieszają malowanie dużych powierzchni, to urządzenia natryskowe. Idealnie sprawdzą się w przypadku farb lateksowych, ale pod jednym warunkiem. Musicie dokładnie przeczytać kartę charakterystyki produktu, jakie ustawienia powinno mieć urządzenie natryskowe. Chodzi między innymi o rodzaj zastosowanej dyszy. Co daje pistolet natryskowy? Przede wszystkim idealnie gładką powierzchnię, a także oszczędność czasu. Malowanie dużych pomieszczeń trwa często bardzo długo, a zastosowanie specjalnych urządzeń do aplikacji farby skraca ten czas znacząco. Pistolety można wypożyczyć lub kupić, w czym pomoże pożyczka gotówkowa. Decydując się na inwestycję w sprzęt natryskowy, pamiętajcie, aby miał on różnorodne dysze, które dopasujecie do rodzaju farby, jakiej używacie oraz stanu malowanego podłoża.

Rate this post