Organizacja przydomowego warsztatu stolarskiego nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Bardzo ważny jest plan – przestrzeń powinna być przemyślana, a praca w niej komfortowa i bezpieczna. Do obróbki drewna niezbędne są podstawowe narzędzia ręczne i maszyny, które znacznie ułatwią pracę i sprawią, że będzie ona bardziej profesjonalna. Co zatem powinno znaleźć się w stolarni? Jak warsztat powinien wyglądać? Podpowiadamy w artykule!

Odpowiednie pomieszczenie na warsztat

Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego miejsca na warsztat. Nierzadko wybór pada na garaż czy piwnicę, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze – stolarnia powinna być wysokim i przestronnym pomieszczeniem, szczególnie kiedy w planach mamy pracę z długimi deskami czy masywnymi kawałkami drewna. Po drugie – zadbajmy o odpowiednie światło i wentylację. Idealnie byłoby, gdyby w pomieszczeniu były okna, jeśli nie jest to jednak możliwe postarajmy się o rozsądnie rozstawione źródła światła i system wymiany powietrza (specjalne odciągi i odpylacze do trocin, które na bieżąco będą oczyszczać nasze stanowisko pracy). Wszystko to pozwoli nam zachować porządek i zminimalizować ryzyko wypadku podczas pracy. 

Stół stolarski

Aby praca w warsztacie była bezpieczna i ułatwiona centralnym punktem naszego warsztatu powinien być stół stolarski. Równa i stabilna powierzchnia to niezbędny warunek do pracy. Stoły stolarskie (strugnice) są wyposażone w specjalne zaciski, otwory na haki oraz inne udogodnienia, które będą niezwykle pomocne przy obróbce drewna.  Co więcej, strugnice nierzadko mają schowki, szuflady i przegródki potrzebne do przechowywania narzędzi, które będziemy chcieli mieć zawsze pod ręką.

Podstawowe narzędzia do obróbki drewna

Narzędzia i elektronarzędzia do pracy są niezbędnym elementem każdego warsztatu – to dzięki nim wykonywana praca jest możliwa, a jej efekty są satysfakcjonujące. Zakładając przydomową stolarnię raczej nie będziemy inwestować w bardzo drogie maszyny. Do domowej obróbki drewna wystarczy kilka niezbędnych narzędzi do pracy rzemieślniczej – mowa tutaj między innymi o różnego rodzaju piłach, szlifierkach, tokarkach, frezarkach i wiertarkach. Dobór odpowiedniego sprzętu powinien uwzględniać rodzaj pracy i powołanie stolarni, warto więc już na początku zastanowić się nad swoimi potrzebami i stworzyć możliwie dokładną listę zakupów.

Stosunek jakości do ceny

Warto mieć na uwadze fakt, że zakup narzędzi do drewna jest wieloletnią inwestycją. Solidne narzędzia i maszyny mogą kosztować więcej, jednak wysoka jakość materiału, moc silnika, wielofunkcyjność oraz efektywność są nieocenione. Warsztat stolarski powinien być wyposażony tak, aby możliwie najlepiej odpowiadał na potrzeby i swoje przeznaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastanowienie się nad priorytetowymi narzędziami tak, aby to właśnie na nie przeznaczyć większą kwotę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zakup w sklepie internetowym takim jak JP-Tech. Oferuje on dobre ceny, dostawę narzędzi do domu i kompleksową pomoc przy wyborze optymalnej opcji.

Rate this post