W ostatnich latach w Polsce kładzie się ogromny nacisk na zwiększenie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Ograniczenie niskiej emisji przyczynia się do lepszej jakości powietrza, a warto pamiętać, że Polska należy do krajów, w których smog jest niezwykle poważnym problemem. Rządowe programy wspierają właścicieli budynków w dokonaniu termomodernizacji. Jedną z metod tego wsparcia jest ulga termomodernizacyjna skierowana do podatników. Kto może z niej skorzystać i w jaki sposób?

Ulga termomodernizacyjna – podstawa opodatkowania niższa nawet o 53 000 zł.

Ambitny Program Czyste Powietrze nie stanowi jedynej inicjatywy mocno wspierającej finansowo termomodernizację polskich domów jednorodzinnych. Osoby, które zdecydują się na taką inwestycję mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W tym przypadku nie chodzi o bezpośrednie dofinansowanie inwestycji. Wydatki poniesione na termomodernizację mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Dotyczy to inwestycji o maksymalnej wartości 53 000 zł.

Jakie oszczędności oznacza to w praktyce? Wszystko zależy od formy opodatkowania, z której korzysta beneficjent. Maksymalna wartość ulgi prezentuje się następująco:

  • podatek dochodowym 17% – 9 010 zł,
  • podatek dochodowy 32% – 16 960 zł
  • podatek liniowy 19% – 10 070 zł

W każdym przypadku oszczędności są dość wyraźne. Przy niższych dochodach skorzystanie z ulgi może zostać rozłożone na kilka, jednak maksymalnie 6 lat. Z kolei inwestycja musi zostać dokończona w ciągu 3 lat.

Beneficjenci ulgi termomodernizacyjnej

Beneficjentami ulgi termomodernizacyjnej mogą zostać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych. Co ważne, w programie mogą wziąć udział jedynie istniejące i modernizowane budynki, a nie dopiero powstające inwestycje. Jeśli termomodernizacja jest już prowadzona, wciąż można skorzystać z programu. Po złożeniu wniosku uwzględnione zostaną wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 roku.

Lista inwestycji objętych programem jest dość szeroka. Obejmuje między innymi materiały budowlane przeznaczone do termomodernizacji i urządzenia grzewcze. Od podstawy opodatkowania mogą zostać odliczone także koszty usług, a nawet instalacja fotowoltaiczna. To doskonały moment aby rozważyć modernizację swojego budynku jednorodzinnego!

Rate this post