Marzy Ci się oryginalna i nietuzinkowa sypialnia? Swój wyjątkowy projekt powinieneś zacząć od oświetlenia. Często to właśnie światło decyduje o finalnej atmosferze panującej w pomieszczeniu i jest to czynnik, którym bardzo łatwo można zepsuć cały efekt.

Marzy Ci się oryginalna i nietuzinkowa sypialnia? Swój wyjątkowy projekt powinieneś zacząć od oświetlenia. Często to właśnie światło decyduje o finalnej atmosferze panującej w pomieszczeniu i jest to czynnik, którym bardzo łatwo można zepsuć cały efekt.

Wybór oświetlenia do sypialni to zadanie bardzo poważne. W końcu jest to strefa relaksu i spokoju, a nastrojowe światło powinno ten efekt potęgować. Do aranżacji pokoju takiego jak właśnie sypialnia należy podejść z głową i na spokojnie, ponieważ im więcej serca w nią włożysz, tym bardziej oszałamiająca okaże się finalna realizacja. Jak zatem podejść do wyboru oryginalnego i wyjątkowego oświetlenia w sypialni?

Jaką barwę powinno mieć oświetlenie w sypialni?

Światło w sypialni bezsprzecznie powinno być delikatne, ciepłe i podkreślające charakter wystroju. Tyczy się to oczywiście każdego źródła światła w sypialni, i tego sufitowego, i żarówek w lampkach nocnych. Należy kierować się tym, aby światło było nastrojowe i przyjazne dla oczu. 

Jedną z najważniejszych dla nas cech światła jest jego temperatura barwowa, która wyrażana jest poprzez stopnie Kelwina (K) i odnosi się ona do koloru źródła światła, czyli po prostu żarówki. Takie temperatury dzielimy na ciepłe i zimne, jednak w sklepach powszechne w sklepach są również żarówki o neutralnej barwie światła. Światło zimne to takie, którego temperatura barwowa wynosi od 5000 K wzwyż. Temperatura barwowa, która nas w tej chwili interesuje, to barwa ciepła. Barwa ciepła to światło określane jako żółtawe lub czerwonawe i mieści się w przedziale od 2700 do 3000 K. Tego rodzaju informacje bardzo łatwo można znaleźć na opakowaniach żarówek. 

Dlaczego girlandy świetlne i sypialnia to połączenie doskonałe?

Często girlandy świetlne kojarzą nam się z wnętrzami loftowymi, industrialnymi. Jednak kto powiedział, że tylko tak może być? Zastosowanie girland świetlnych jest na tyle uniwersalne, że sprawdzą się one w najróżniejszych wnętrzach, cechujących się zupełnie innymi cechami wystroju. Girlandy to doskonały wybór do ogrodów, na schody, do salonu lub kuchni, jednak dziś skupimy się na sypialni, w której to właśnie girlandy potrafią nadać niesamowitego i niepowtarzalnego klimatu.

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, sypialnia to miejsce, gdzie oświetlenie nastrojowe jest wręcz wskazane. Tutaj raczej duże światło sufitowe nie będzie najlepszym wyborem. Girlandy zaś emitują spokojne i nieprzytłaczające światło, które będzie idealne do wieczornego relaksu przed snem. 

Girlandy pozwalają nam na ogrom sposobów ich zawieszania. W ten sposób dają nam one możliwość na dopasowanie ich w stu procentach do naszego wnętrza. Wcale nie jest powiedziane, że muszą znajdować się tylko na suficie. Bardzo chętnie wieszane są na filarach, karniszach, bądź też na ścianie. Tutaj ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Jakie żarówki będą idealne do girland świetlnych?

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, girlandy świetlne najczęściej wyposażone są w żarówki w stylu retro, niemal identyczne do tych z pierwszych projektów Thomasa Alvy Edisona. Istnieje dość powszechna opinia, która twierdzi, że żarówki inspirowane właśnie tymi edisonowskimi są mało żywotne i bardzo szybko się przepalają. Jednak nic bardziej mylnego! Aby zachować wygląd żarówki retro i połączyć ją z nowoczesnymi standardami na rynku, powstała żarówka filamentowa LED typu Edison, która nie tylko prezentuje się wyjątkowo dobrze w każdym wnętrzu, ale i zachowuje właściwości energooszczędnej żarówki LED. 

Jak to w ogóle możliwe, że takie żarówki produkowane są w technologii LED? Wszystkie dzięki bardzo sprytnie ukrytym diodom LED, które swoim wyglądem wyjątkowo mocno przypominają klasyczny żarnik wolframowy, który to kojarzy nam się właśnie z żarówkami retro. Żarówki filamentowe LED nie są jednak wyposażone w klasyczne ledy, tylko w diody multichipowe. 

Zachowując w żarówce aspekt energooszczędności wraz z ze stylistyką retro, dodatkowo jeszcze powieszonej na girlandzie świetlnej, możemy uzyskać niepowtarzalny efekt w sypialni, który nada charakteru każdemu wnętrzu.

Rate this post