Elewacja powinna być reprezentacyjnym elementem domu, w końcu to pierwsze co widzą osoby odwiedzające. Warto zadbać o samo wejście do domu, aby „zapraszało” gości do środka. Oczywiście dużo zależy od tego jak duże jest wejście czy stanowi ono przybudówkę, czyli ganek, czy są to schodki prowadzące do domu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić wejście do domu.

Wejście do domu powinno współgrać z elewacją

Na pewno trzeba zacząć od tego, że wejście powinno współgrać z elewacją. Zatem warto dobrać elementy stojące przy drzwiach właśnie do jej stylistyki. W przypadku ceglanej elewacji sprawdzą się drewniane dodatki, a do nowoczesnej tynkowanej, czy pokrytej betonem dekoracyjnym – metalowe. Dodatkowo mogą one być w kolorze drzwi i okien. Przed wejściem do domu mogą stać meble, które stawia się na werandzie czy ganku, ale i dekoracje. Można ozdobić również same drzwi i tutaj możliwości jest sporo. Może się na nich znaleźć tradycyjny wieniec, który zwyczajowo zdobi domy w okresie świątecznym, ale w ciągu roku też można postawić na taką dekorację. Wystarczy wybrać zielony wieniec. Aby nie zwiędnął, zamiast bukszpanu czy innych krzewiastych roślin do jego wykonania można wykorzystać suszony mech chrobotek, czyli przysmak reniferów. Znów robi się świątecznie, ale przecież wieńca nie trzeba w ciągu roku zdobić bombkami czy lampkami. Czas przejść do pomysłów na urządzenie wejścia do domu.

Top 1: duże donice i lampa nad wejściem

Nasza pierwsza propozycja to po prostu duże donice umieszczone symetrycznie po dwóch stronach kamiennej czy brukowanej ścieżki prowadzącej do domu czy też u szczytu schodów. W przypadku schodów można również postawić je obok nich po dwóch stronach, aby nie zagracać przejścia, jeśli jest dość wąskie. Donice mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, np. technotrattanu, wypełnione częściowo kamyczkami, z posadzonymi formowanymi roślinami. Sprawdzą się też donice metalowe albo betonowe. Ważne by były dobrze obciążone, aby przy pierwszym silniejszym wietrze nie pofrunęły i nie poczyniły szkód. Oprócz donic niezbędne będzie też oświetlenie nad drzwiami. Warto zdecydować się na lampę Philips HUE. To modele o minimalistycznym designie współpracujące z systemem inteligentnego budynku, a także działające na czujnik ruchu. Takie oświetlenie przy wejściu pozwala zapewnić energooszczędność, a jednocześnie jest praktyczne, bo nie trzeba podświetlać sobie drzwi, gdy wraca się po zmroku do domu, by trafić do dziurki od klucza.

wejscie

Top 2: gazetnik i ławeczka, a także wycieraczka, a na ścianie zewnętrznej kinkiet

Druga propozycja to gazetnik i ławeczka. Gazetnik to element, który był niezwykle popularny w okresie PRL. Wtedy wykonywało się je z giętego drutu, a także oplatało sznurkiem na różne sposoby. Obecnie można wybrać różne inne konstrukcje gazetników. Można do nich wkładać różne gazety i magazyny. Ławeczka metalowa czy też drewniana będzie zapewniała wygodę podczas czytania. Może to być element relaksu, ale też miejsce, gdzie niespodziewany gość może poczekać na Twój powrót do domu, gdy ma do Ciebie jakąś ważną sprawę. Na ławeczce można umieścić nawet dekoracyjną poduszkę. Oczywiście ważne będzie też oświetlenie i w tym przypadku lampy HUE także się sprawdzą. Kinkiety można umieścić po dwóch stronach wejścia do domu. Można też zestawić jeden kinkiet i lampę nad wejściem. Jeżeli dysponuje się gankiem, a także zainstalowanym mostkiem Philips HUE, to można również pokusić się o lampę stojącą typu słupek. Taki model również znajdziecie w serii HUE.

Top 3: duże latarenki i parasolnik

Ostatnia propozycja aranżacji wejścia do domu to skandynawski szyk. Jak wiadomo pogoda w Skandynawii nie rozpieszcza, dlatego jeszcze przed wejściem do domu powinien stać parasolnik, gdzie gość będzie mógł włożyć mokry parasol. Oprócz niego sprawdzą się także duże latarenki, które charakterystyczne są dla aranżacji w myśl hygge. Szczęście trzeba odnajdywać w drobnych rzeczach, także przytulnym ganku. Stąd latarenki ze świeczkami LED będą świetnym pomysłem na upiększenie przestrzeni przed domem.

5/5 - (2 votes)