Samodzielna sprzedaż nieruchomości nie jest wcale łatwa. Nic więc dziwnego w tym, że coraz to więcej osób korzysta z usług agentów nieruchomości, którzy się w tym specjalizują. Czy warto sprzedać dom z pomocą agenta? Jakie zalety przemawiają na korzyść takiej współpracy?

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości zajmuje się czynnościami, które zmierzają do skojarzenia strony popytowej oraz podażowej na rynku nieruchomości. Zakres jego obowiązków jest naprawdę szeroki. Obejmuje:

  • stworzenie i wrzucenie ogłoszeń nieruchomości na portale, 
  • wycena nieruchomości, 
  • wsparcie w skompletowaniu dokumentów oraz uporządkowaniu stanu prawnego nieruchomości, 
  • przygotowanie nieruchomości do sesji oraz wykonanie zdjęć, które uwydatniają największe atuty oferty,  
  • działania marketingowe, 
  • odbieranie telefonów i odpisywanie na maile, odpowiadanie na zadane pytania i rozwiewanie wszelkich wątpliwości potencjalnych kupców, 
  • prezentacja nieruchomości, 
  • negocjacje umów, 
  • pomoc w uzyskaniu kredytu zainteresowanemu. 

Lista obowiązków agenta może się różnić w zależności od konkretnej nieruchomości. Jeśli właściciel posiada dobrej jakości zdjęcia domu – agent nie musi się już tym zajmować. Mogą pojawić się jednak dodatkowe obowiązki, takie jak home staging – poprawa wyglądu nieruchomości w celu zwiększenia jej wartości i tym samym szybciej sprzedaży. Taka usługa może, lecz nie musi być zawarta w cenie prowizji. 

Współpraca z agentem nieruchomości – jakie korzyści niesie za sobą?

Współpraca z agentem nieruchomości pozwala zaoszczędzić niemałą ilość czasu. Wszystkie te obowiązki, które zostają oddane w ręce pośrednika – są naprawdę czasochłonne. Właściciel nieruchomości może więc skupić się na innych obowiązkach. 

Co więcej, sprzedaż nieruchomości z pomocą agenta jest znacznie prostsza i często szybsza. Pośrednik, jako osoba doświadczona – doskonale wie, co jest niezbędne do sprzedaży i co wymaga szczególnej uwagi. Właściciel nieruchomości, który pierwszy raz w życiu sprzedaje nieruchomość – może być nieco zagubiony. 

Z pomocą agenta często udaje się szybciej znaleźć chętnego i tym samym – szybciej sprzedać nieruchomość. Jeśli więc czas jest w tej kwestii priorytetem, taka współpraca może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać agencję nieruchomości?

Warto poświęcić odrobinę czasu na znalezienie profesjonalnej agencji nieruchomości, z którą współpraca będzie owocna i satysfakcjonująca. Ze względu na zmiany w przepisach, obecnie agent nieruchomości nie musi posiadać wyższego wykształcenia, ani nawet licencji. 

Wykształcenie będzie jednak zdecydowanie dużym atutem, podobnie jak i każdy ukończony kurs agenta nieruchomości. Korzystając z usług danej firmy, powinieneś mieć pewność, że pracownicy posiadają stosowną wiedzę i doświadczenie w branży – tylko w ten sposób możliwa będzie szybka i bezproblemowa sprzedaż nieruchomości. 

Obecnie na rynku działa wiele agencji nieruchomości, więc wybór jest naprawdę szeroki. Postaw na firmę, która spełnia Twoje wymagania, a współpracę z pewnością zaliczysz do owocnych!

Rate this post