Spis treści
Termoizolacja zarówno ścian, jak i dachów jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia budynku przed ucieczkami ciepła. Oczywiście jest tutaj kilka metod, a także różne rodzaje materiałów do wykorzystania. Warto dowiedzieć się, jak kleić lekkie materiały termoizolacyjne i co mamy do wyboru.
Jakie materiały termoizolacyjne można wykorzystać do ocieplenia lekkich ścian i konstrukcji stropów?
Materiały termoizolacyjne różnią się od siebie nie tylko składem chemicznym, ale również ciężarem. Można wybrać lżejsze odmiany styropianu wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej, które sprawdzają się jako materiały izolacyjne lekkich konstrukcji ścian, a także stropów, których nie można nadmiernie obciążać. Pianka poliuretanowa otwarto komórkowa stosowana jest do izolacji poddaszy, stropów lekkich, ścian od strony wewnętrznej i zewnętrznej w metodzie lekkiej-suchej. Wśród lekkich materiałów termoizolacyjnych można wymienić także stosowane do ocieplenia dachów folie termoizolacyjne. Z materiałów lekkich sprawdza się także szkło pianowe, odporne na czynniki biologiczne. Jeżeli chodzi o wełnę to lekką konstrukcję ma wełna szklana, która polecana jest do izolacji dachów skośnych. Styropian generalnie jest materiałem lekkim i występuje w wielu odmianach. Można zdecydować się na klasyczny, grafitowy, a także wykonany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Ten ostatni jest styropianem trzeciej generacji i jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne znacznie bardziej od grafitowego. Dzięki temu redukuje się mostki cieplne. Warto jeszcze zwrócić uwagę na polistyren XPS, który także sprawdza się do ociepleń.
Jaki klej sprawdzi się do klejenia wełny mineralnej, ale i styropianu?
Warto wiedzieć, że do ocieplenia zarówno wełny mineralnej, jak i styropianu mogą sprawdzić się mineralne zaprawy klejowe. Trzeba wiedzieć, że występują one w postaci suchej mieszanki, której głównym składnikiem jest cement, a ponadto są wzbogacone o polimery. Im więcej spoina zawiera polimerów, tym jest trwalsza, a taki klej droższy. Warto stosować takie, które przeznaczone są do danego typu materiału, a więc wełny lub styropianu. Kleje polimerowe uniwersalne nie są polecane. Zaprawy klejowe stosowane są na wszystkich podłożach mineralnych takich jak beton, beton komórkowy, tynk cementowy, cementowo-wapienny, a także na powierzchniach z cegieł, bloczków czy pustaków.
Do czego sprawdzi się klej poliuretanowy do ocieplenia?
Można sięgnąć także po kleje poliuretanowe do ocieplenia. Sprawdzają się głównie do klejenia styropianu, polistyrenu XPS, a także płyt poliuretanowych. Niektórzy producenci nie wykluczają mocowania wełny i materiałów włóknistych przy użyciu kleju poliuretanowego, jednak generalnie do tego rodzaju ociepleń te kleje nie są polecane. Warto wiedzieć, że taki klej ma postać piany samorozprężnej i do jego nakładania potrzebny jest specjalny pistolet z zaworkiem. Wystarczy podczepić do pistoletu puszkę z klejem. Pianę wyciska się trzymając wylot pistoletu 1-2 cm nad płytą. Ma właściwości szybkiego wiązania i już po kilku godzinach od przyklejenia styropianu można przystąpić do dalszych prac. Taki klej można używać do klejenia termoizolacji na powierzchniach mineralnych. Sprawdzi się także w przypadku drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu kleju poliuretanowego do klejenia płyt ocieplenia można zaoszczędzić czas i to nawet czterokrotnie w stosunku do tradycyjnej zaprawy.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat klejenia materiałów termoizolacyjnych?
Do ocieplenia fundamentów i dachów można stosować także kleje bitumiczne nakładane są na całą powierzchnię płyty PIR, styropianowej lub polistyrenu ekstrudowanego XPS albo metodą punktową lub pasmową. Warto pamiętać, by klejenie zawsze przeprowadzać przy zalecanych przez producenta temperaturach, bo przy zbyt niskich lub zbyt wysokich będzie problem z wytworzeniem prawidłowego wiązania. Dotyczy to wszystkich rodzajów klejów do termoizolacji. Z użyciem odpowiednich klejów możesz kleić lekkie materiały termoizolacyjne szybko i łatwo.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.