Izolacja pozioma ścian

Dobra izolacja pozioma ścian to podstawa. Wilgoć ma niszczycielski wpływ na cały budynek, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest konieczne. Najlepiej zrobić to na etapie budowy, jednak możliwa jest także izolacja ścian budynków już istniejących. Przyjrzyjmy się, jak skutecznie zabezpieczyć dom przed wodą.

Izolacja ścian fundamentowych nowych budynków

Budowa domu to bardzo ważna i kosztowna decyzja. Mało kogo stać na postawienie budynku za gotówkę, większość osób zaciąga kredyty, które musi spłacać wiele lat. Budując, warto robić to dobrze i przemyślanie, aby nie narażać się na późniejsze koszty. Ochrona budynku przed wodą ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości. Odpowiednia izolacja ścian fundamentowych zabezpiecza dom przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Najlepiej zrobić to już na etapie budowy. Najczęściej stosowanymi materiałami do izolacji są:

  • papa,
  • masa bitumiczna,
  • folia płaska z PCV.

Wilgoć jest bezlitosna dla ścian – degraduje wszystko, co stanie jej na drodze, niszczy mury, powoduje powstanie pleśni, grzybów, zmniejsza efektywność i zwiększa koszty ogrzewania. Budynek pozbawiony hydroizolacji wsiąka wodę, działa niemal jak ściereczka kuchenna.

Izolacja ścian nośnych starych domów

Możliwa i bardzo ważna jest także izolacja pozioma ścian już stojących, także starych domów. Nie trzeba już odkopywać budynku, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają na osuszenie i zabezpieczenie od wnętrza. Jedną z najskuteczniejszych metod jest iniekcja krystaliczna. Technologia polega na wywierceniu szeregu otworów w murze i aplikacji pod ciśnieniem materiału krzemionkowego. Wtłaczana mieszanka cementu, wody i aktywatorów krzemowych ma właściwości hydroizolujące. Opisana metoda iniekcji krystalicznej pozwala na izolację ścian nośnych. Wariantem tej technologii jest termoiniekcja, w której szczeliny są dodatkowo suszone przed aplikacją mieszanki. Za pomocą rurki wtłaczane jest gorące powietrze. Są to nowoczesne technologie, niewymagające odkopywania budynku, można także zastosować starsze techniki.

CZYTAJ DALEJ  Płyty warstwowe - nowa jakość architektury

Starszym sposobem jest podbijanie ław, które następnie uszczelnia się papą lub masą bitumiczną. Można także skorzystać z metody polegającej na podcięciu muru i włożeniu masy izolacyjnej: papy lub masy bitumicznej. Najbardziej efektywna jest jednak iniekcja krystaliczna, metoda jest także bardzo ekologiczna i ekonomiczna.

Hydroizolacja zapewnia komfortowe użytkowanie mieszkania, a jej brak może powodować przenikanie wilgoci do wnętrza lub nawet może naruszać całą konstrukcję budynku. Dobra izolacja pozioma ścian zewnętrznych ma fundamentalne znaczenie dla trwałości i funkcjonalności domu.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *