Gruntowny remont mieszkania – krok po kroku

Gruntowny, generalny remont mieszkania nie należy do rzeczy łatwych. Składa się z wielu procesów i etapów, gdzie nie ma miejsca na spontaniczne i lekkomyślne decyzje. Ogromnie ważne jest, aby stworzyć sensowny plan działania. Tylko w ten sposób cały remont przebiegnie bezproblemowo – albo przynajmniej z małą ilością problemów. Jak powinien wyglądać gruntowny remont krok po kroku? O tym poniżej!

Co obejmuje remont mieszkania, czyli plan działania

Na samym początku – od podjęcia decyzji o remoncie domu – należy spisać dokładnie wszystkie prace, które będą podejmowane. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co faktycznie będzie ów remont podejmował, zawsze można zgłosić się po poradę projektanta bądź architekta wnętrz. Na podstawie doświadczenia i szerokiej wiedzy może wskazać i pomóc w stworzeniu sensownego planu. Nie można się jednak zniechęcać na samym początku – to nie jest naprawdę takie trudne, więc warto się podjąć tego zadania samemu.

Po spisaniu wszystkich czynności, należy ustalić kolejność remontu mieszkania. W tym przypadku jest bardziej wymagana fachowa wiedza, dlatego jeśli nie mamy pewności, lepiej posłuchać kogoś bardziej doświadczonego (może to być członek rodziny lub znajomi).

Remont mieszkania krok po kroku

Jak więc powinien wyglądać gruntowny remont mieszkania? Jeżeli pracujemy nad mieszkaniem, który jest użytkowany, należy wynieść wszystkie meble i sprzęt z poszczególnych pomieszczeń. Warto skorzystać z usług firmy, która wykonuje opróżnianie mieszkań w sposób kompleksowy – od wyniesienia mebli, po ich wywóz do składu odpadów. Oczywiście to się sprawdzi tylko w momencie, kiedy remont obejmuje także wymianę mebli i sprzętu na nowe.

Po opróżnieniu mieszkania z niepotrzebnych rzeczy, zaczyna się tak właściwie prawdziwy remont. Pierwszym etapem są prace konstrukcyjne, jak burzenie ścian, zabudowanie nowych, czy montaż sufitu podwieszanego. Następnie wykonuje się prace instalacyjne, jeśli przeprojektowujemy instalację gazową, oświetlenie czy centralne ogrzewanie.

CZYTAJ DALEJ  Wybór odpowiedniego kontenera na gruz

Kolejnym etapem są wszelkie prace naprawcze, takie jak wymiana okien, wyrównanie podłóg, ścian, sufitów czy renowacja posadzki. Później następuje wykończenie sufitów, ścian i podłóg – ważna jest właśnie taka kolejność, ze względu na długość schnięcia i praktyczność podczas pracy. Zwieńczeniem wszystkiego są prace montażowe, czyli instalacja elektryczna (gniazdka, lampy, kontakty) oraz ustawianie mebli, wkręcanie półek, stawianie szaf.

Jeżeli nie zależy nam na jak najszybszym remoncie całego mieszkania, warto podzielić go na etapy – najpierw zająć się łazienką, następnie kuchnią, a potem przedpokojem i pokojami. W ten sposób będzie można korzystać z innych części domu bez większego problemu. W dodatku może się okazać to znacznie tańszym rozwiązaniem, gdyż łatwiej i spokojniej można wtedy rozplanować wydatki.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *