Spis treści
Plisy okienne są niezwykle praktyczną osłoną okienną. Ze względu na plisowaną strukturę prezentują się bardzo nowocześnie. Z powodzeniem można zamontować je nie tylko na tradycyjnych oknach, ale również tych dachowych oraz o nietypowym kształcie. Pełnią dwie ważne funkcje – chronią wnętrze domu przed słońcem, a także wścibskim spojrzeniem z zewnątrz. Plisy okienne, jak każde inne osłony okienne, nie są zawodowe. Zdarza się, że zaczynają one opadać. Dziś wyjaśniamy, co zrobić, gdy tak się dzieje.
Jak działa roleta plisowana?
Działanie plisy okiennej opiera się na systemie hamującym, który pozwala poruszać materiał na całej długości okna. Umożliwia to rozwijanie rolety w tradycyjny sposób, czyli od góry do dołu, od dołu do góry, a także na dowolnym fragmencie okna. Plisy okienne można zamontować w oknie na dwa sposoby – inwazyjne oraz bezinwazyjnie. Bezinwazyjny montaż polega na montażu rolety plisowanej na ramie okiennej za pomocą specjalnych uchwytów montażowych. Przy inwazyjnym montażu w ramie okiennej lub listwie przyszybowej wierci się otwory, które są niezbędne, aby ją przykręcić.
Sam mechanizm działania plisy okiennej jest bardzo prosty. Wystarczy przy użyciu sznureczka umieszczonego z boku lub plastikowych uchwytów na środku belek podnieść ją w górę lub ciągnąć w dół. Przy roletach plisowanych możemy sami zdecydować, na jakiej wysokości mają znaleźć się belki. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie zasłonić tylko wybraną część szyby.
Rolety plisowane, mimo że wyglądają na delikatne, w praktyce są trwałe i mało podatne na zniszczenia. Niemniej jeśli będziemy je użytkować przez dłuższy czas, może dojść do ich uszkodzenia.
Co może być przyczyną opadającej plisy?
Przyczyn opadania plisy może być kilka. Najczęściej problemy z opadaniem rolet plisowanych są spowodowane nieprawidłowościami wynikającymi z montażu. Czasami może to być także wada produkcyjna albo niewłaściwie dobrany rozmiar. Wystarczy nawet milimetr niezgodności, aby plisa nieprawidłowo działała. Niekiedy plisa może także zacząć opadać, gdy materiał się za bardzo rozprostował. Dzieje się zwykle tak, gdy wybierzemy tkaniny gorszej jakości, które mogą szybciej tracić swój pierwotny kształt.
W przypadku, gdy używamy rolet wiele lat, może dojść również do zużycia niektórych elementów, na przykład przetarcia lub przerwania sznurka, co będzie skutkowało opadaniem rolety. Gdy plisa zacznie sama opadać, nie musimy jej od razu wysyłać do producenta. Na początku warto spróbować naprawić ją samodzielnie.
Opadająca plisa okienna – jak sobie z tym radzić?
Co zrobić, gdy plisa zaczęła sama opadać? Na początku powinniśmy dokładnie się przyjrzeć wszystkim poszczególnym elementom osłony okiennej, by zidentyfikować przyczynę problemu. Jeśli jest to drobna usterka, możemy pierw sami spróbować swoich sił.
W plisie okiennej materiał jest zwykle dość mocno dociążony po to, aby utrzymać plisę na odpowiedniej wysokości przez cały czas. Z biegiem czasu może dojść do przerwania sznurka napinającego plisę. Z taką usterką, jak uszkodzenie sznurka, możemy poradzić sobie samodzielnie. Jego wymiana nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy zdemontować całą roletę i wymienić linkę na nową.
Jeżeli przyczyną opadania plisy jest rozprostowany materiał, to również bez problemu sobie z tym powinniśmy dać radę. W takiej sytuacji wystarczy ręcznie poprawić zagięcia i całkowicie złożyć osłonę na kilka godzin. Jeśli takie działanie nie pomoże i plisa nadal samoczynnie się odkształca i opada, można spróbować przed jej ponownym maksymalnym zsunięciem zmoczyć materiał i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w stanie złożonym.
Jeśli powyższe rady nie pomogą, pozostaje wymiana plisy lub oddanie jej do naprawy. Niekiedy nie ma sensu tracić czasu i siły, gdy nie zna się przyczyny ani nie posiada się odpowiednich narzędzi.
Co robić, aby zminimalizować ryzyko opadania plis?
Przede wszystkim, decydując się na zakup plisy okiennej, warto wybierać produkty lepszej jakości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie plisa na wymiar zamówiona w firmie specjalizującej się w produkcji rolet i plis od tej kupionej w supermarkecie. Największą zaletą, jaką oferują plisy na wymiar, jest przede wszystkim ich funkcjonalność oraz wszechstronność. Plisy na wymiar można zamówić pod konkretne wymiary okna. Z kolei szeroka gama kolorystyczna materiałów sprawia, że bez problemu dopasujemy kolor osłony do wystroju wnętrza.
Cześć wszystkim! Nazywam się Adrian. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem. A to jest historia jednej z największych przygód w naszym życiu – budowy upragnionego domu.