Pielęgnacja zieleni to wymagające zadanie. Obejmuje ono bowiem szereg działań, które trzeba wykonywać przez cały rok, aby cieszyć się atrakcyjnym otoczeniem. Do niezbędnych zabiegów zalicza się m.in. sprzątanie terenów zielonych, pielenie rabat oraz nawożenie roślin. Od kiedy warto zacząć pielęgnację zieleni?

Pielęgnacja zieleni – od kiedy ją zacząć?

Wiele osób błędnie zakłada, że wiosna to najlepszy moment, aby rozpocząć pielęgnację zieleni. Tak naprawdę jednak każda pora roku jest dobra, aby podjąć pewne działania upiększające i rewitalizujące teren. Zaliczyć można do nich m.in. sprzątanie terenów zielonych. Chociaż wiele osób wykonuje je wiosną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić je w innym terminie. Jeśli na posesji zalegają śmieci, liście i połamane gałęzie, nie ma co czekać do wiosny, tylko od razu zabrać się za pracę. Oczywiście, o ile pogoda na to pozwala.

Pielęgnacja zieleni obejmuje jednak znacznie więcej czynności niż gruntowe wysprzątanie terenu. To m.in. cięcie krzewów i roślin, które trzeba wykonać w określonym terminie. Najczęściej przeprowadza się je właśnie wiosną – na przełomie marca i kwietnia, gdy mija groźba siarczystych mrozów, a wegetacja roślin jeszcze się nie rozpoczęła. Niektóre rośliny trzeba jednak przycinać późnym latem i jesienią – na przełomie września i października.

Jeśli zakładasz nowe rabaty, musisz zadbać także o odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu nie wystarczy zastosować odpowiedni nawóz. Należy też napowietrzyć glebę przy zastosowaniu specjalnego wertykulatora lub aeratora. Większość roślin powinna być siana (sadzona) w terminie wiosennym lub jesiennym. Co więcej, aby tereny zielone pięknie wyglądały, muszą być systematycznie pielone. W przeciwnym razie zostaną szybko opanowana przez chwasty.

Pielęgnacja posesji to wymagające i czasochłonne zadanie. Sprzątanie terenów zielonych, cięcie krzewów, przygotowywanie podłoża czy też sadzenie roślin to tylko niektóre z czynności, którymi należy się zająć w jej ramach. Na szczęście można ją powierzyć profesjonalnej ekipie. Specjaliści z należytą troską zajmą się powierzonym areałem.

Zapraszamy po więcej informacji: sprzątanie terenów zewnętrznych Wrocław.

Rate this post