Choć pewnie większość osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, diody prostownicze są jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów elektronicznych. Obecnie można je znaleźć niemal we wszystkich urządzeniach. Dlatego właśnie warto wyjaśnić, co to jest i jaka jest charakterystyka diody prostowniczej. Urządzenie to nie jest skomplikowane, jednak wykonuje bardzo ważną pracę, bez której działanie większości urządzeń domowych nie byłoby możliwe.

Dioda prostownicza, czyli prąd zmienny na prąd stały

Dwa główne typy prądu to stały i zmienny. Niestety mają one inne zastosowania i nie można korzystać z nich naprzemiennie. Nasze domowe urządzenia działają w oparciu o prąd stały. Natomiast w sieci płynie prąd zmienny. Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedzią jest dioda prostownicza.

Klasyczne diody prostownicze to bardzo niewielkie elementy. Są to pasywne półprzewodniki, które posiadają tylko po jednym złączu PN. Jednak to wystarczy, aby umożliwić pracę elektronicznego sprzętu domowego. Zadaniem powierzonym diodzie prostowniczej jest zamiana prądu zmiennego na prąd stały. Często nie byłoby to możliwe, gdyby elementy te nie posiadałyby bardzo wysokiej odporności nawet na wysokie natężenie prądu.

Krzemowe diody prostownicze

Warto mieć na uwadze, że istnieją różne diody określane jako prostownicze. Określenie to odnosi się przede wszystkim do właściwości elementu, który też niemal zawsze ma bardzo podobną budowę. Jednak poszczególne diody mogą się między sobą różnić pod niektórymi istotnymi względami. Na przykład, jeśli chodzi o materiał, zwykle dioda prostownicza wykonana jest z krzemu. To najlepszy materiał, jaki można wykorzystać do produkcji tego typu elementu. Niemniej jednak wciąż czasami spotykane są diody prostownicze starego typu, stworzone z germanu.

Warto również zaznaczyć, że choć dioda prostownicza zwykle ma przede wszystkim zmieniać prąd zmienny na stały, może również pełnić inne funkcje. Jedną z nich jest zapobieganie uszkodzeniu sprzętu wskutek przepięcia. Istnieją również prostownicze diody sygnałowe. Warto mieć na uwadze, że charakterystyka diody prostowniczej tego typu jest nieco inna. Zasadniczo jednak budowa i sposób działania pozostają podobne.

Rate this post