Zwiększenie bezpieczeństwa to jeden z najistotniejszych powodów, dla których koncepcja inteligentnego domu staje się coraz popularniejsza. Dlatego też element SmartHome, jakim jest inteligentny zamek, świetnie wpasowuje się w obecne trendy. Czym są inteligentne zamki i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? Sprawdzamy.

Czym są inteligentne zamki?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie są inteligentne zamki. Z pewnością przyszło nam słyszeć już o takich urządzeniach jak inteligentne rolety, inteligentne oświetlenie czy inteligentnych asystentach głosowych. Smart lock to jednak element infrastruktury, który nie jest w Polsce aż tak powszechnie stosowany. Inteligentne zamki jednak zyskują na znaczeniu w ekosystemie inteligentnego domu dlatego warto zainteresować się także koncepcją zwiększenia bezpieczeństwa naszych drzwi wejściowych.

Inteligentne zamki to znacznie bardziej zaawansowane pod względem technologicznym urządzenia, które zapewniają nam możliwość kontrolowania dostępu do pomieszczenia, ale też automatyzowania czynności otwierania i zamykania tych drzwi. W tego typu zamkach zamiast klucza używa się smartfona bądź własnej dłoni, a całe urządzenie z łatwością sparujemy z innymi, dobrze nam znanymi urządzeniami wchodzącymi w skład inteligentnego domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnego zamka do drzwi?

inteligentny zamek do drzwi

Jakie obszary powinniśmy przeanalizować przed zakupem inteligentnego zamka? Przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest sam zamek. Solidna stal nierdzewna chromowana pozwoli nam czuć się bezpiecznie nawet w przypadku, gdyby zamek był wykonany w sposób tradycyjny. Inteligentne zamki potęgują poczucie bezpieczeństwa, wprowadzając do domu atmosferę spokoju i rozluźnienia.

Warto sprawdzić, jak kształtują się najważniejsze cyfrowe cechy zamka. Czy istnieje możliwość zdalnego sterowania zamkiem? Czy z dowolnego miejsca możemy otwierać i zamykać drzwi? Czy system inteligentnego zamka zapewnia nam dostęp do raportu aktywności, który pozwoli nam analizować ostatnie wejścia do domu? To tylko nieliczne z funkcjonalności, które znacznie podniosą nasze pozytywne wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

Nie zapominajmy także o weryfikacji sposobu autoryzacji – czy zamek otwiera się za pomocą smartfona? A może linie papilarne lub siatkówka oka wystarczą? Te metody autoryzacji brzmią czasem niesamowicie futurystycznie, jednak pamiętajmy, że inteligentny dom wprowadza tego typu innowacje do naszego życia.

Jak efektywnie korzystać z automatycznego zamka do drzwi

inteligentny zamek do drzwi

Automatyczne zamki, wchodzące w skład systemu SmartHome mogą być świetnym zwieńczeniem całego domowego ekosystemu zorientowanego na zwiększenie komfortu, ale też bezpieczeństwa przebywania w domu. To łatwe w obsłudze i skuteczne urządzenie, które kontroluje dostęp nie tylko do naszego domu, ale być może także do niezwykle istotnych pomieszczeń biurowych.

By elektryczny zamek służył nam długo, musimy pamiętać o jego odpowiednim montażu, który często nie obejdzie się bez wsparcia wyspecjalizowanej w tym obszarze firmy. Nie bez znaczenia jest wykonywanie cyklicznych przeglądów i konserwacji inteligentnego zamka, co sprawi, że rozwiązanie to będzie niezawodne przez wiele lat.

5/5 - (2 votes)