Baseny ogrodowe to doskonały sposób na ochłodę w upalne dni oraz na doskonałą, wakacyjną zabawę na własnym podwórku. Z takiej atrakcji mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów basenów, dlatego często przy zakupie towarzyszy nam dylemat — który z nich wybrać? Sprawdź, jakie baseny są teraz najpopularniejsze i którą opcję najlepiej wybrać, aby uszczęśliwić całą rodzinę.

Baseny dmuchane i rozporowe

Baseny dmuchane i rozporowe wrzuca się zazwyczaj do jednej kategorii, jednak są między nimi różnice. Zacznijmy od tych pierwszych. Baseny dmuchane to najtańsza i najprostsza w użytkowaniu opcja. Cała konstrukcja napełniania jest powietrzem (można to zrobić za pomocą zwykłej pompki), dlatego rozstawienie takiego basenu jest bardzo proste i trwa zaledwie chwilę. Oprócz przygotowania na działce równej powierzchni nie musimy wykonywać żadnych prac budowlanych. Przechowywanie basenu jest również bardzo proste. Po skończonym sezonie wystarczy wypuścić wodę i powietrze, a następnie zwinąć materiał. Dodatkowo baseny dmuchane są bardzo mobilne i nie musimy wyznaczać w ogrodzie jednego konkretnego miejsca.

Baseny rozporowe charakteryzują się dmuchanym kołnierzem otaczającym z góry całą konstrukcję. Do tej części wprowadza się powietrze, natomiast ścianki basenu wykonane są z wielowarstwowego materiału, który pod ciśnieniem wody staje się stabilny i nabiera odpowiedniego kształtu. Przy rozstawianiu tego rodzaju basenu trzeba zadbać o równą powierzchnię, ponieważ krzywy grunt spowoduje, że tafla wody przechyli się w jedną stronę (basen może się przez to zniszczyć). Baseny rozporowe są jedną z najczęściej wybieranych opcji. Powodem tego prawdopodobnie jest ich przystępna cena, adekwatna do jakości.

Baseny mocowane na stelażu

Baseny ogrodowe mogą być także mocowane za pomocą stelażu. Jest to nieco bardziej skomplikowana konstrukcja i wymaga przygotowania odpowiedniego gruntu. Basen tego rodzaju powinien stać na równej i twardej powierzchni — najlepiej, jeśli jest to betonowy plac lub drewniany podest. Ścianki w basenie stelażowym wspierane są metalowym wzmocnieniem w postaci rurek, a wnętrze całej konstrukcji pokryte jest tworzywem PCV. To wszystko sprawia, że baseny te są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich i z pewnością posłużą nam na kilka sezonów. Dodatkowo posiadają one zazwyczaj dużą objętość i mogą pomieścić nawet kilkanaście osób.

Osoby decydujące się na basen stelażowy muszą liczyć się jednak z większymi wydatkami niż w przypadku basenów rozporowych i dmuchanych. Cena największych basenów może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Wszystkie baseny mają swoje mocne i słabe strony. Dmuchane i rozporowe są tańsze i bardziej mobilne, a stelażowe charakteryzują się dużą pojemnością i trwałą konstrukcją. To, jaki rodzaj basenu wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Rodzice, którzy szukają niewielkiego basenu do zabawy dla kilkulatków, powinni skłonić się raczej ku basenom dmuchanym lub rozporowym. Dla osób, które w basenie chciałyby nie tylko się schłodzić, ale także popływać, lepszym wyborem będzie oczywiście duży basen stelażowy.

Wiele zależy też od budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli nie chcemy przeznaczać dużej kwoty na zakup basenu, to warto skorzystać z porównywarki cen, która porównuje te same produkty w różnych sklepach internetowych. Dzięki temu możemy sprawdzić, gdzie będzie najtaniej i w tym miejscu zakupić basen.

Rate this post