Jesień i zima są dla roślin trudnym okresem – potrzebują one odpowiedniej ochrony, która może być decydująca o ich przetrwaniu. Czas ten jest prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich miłośników ogrodnictwa. W zależności od gatunku i położenia roślin potrzebne są im odpowiednio dostosowane warunki. W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę oraz jak zadbać o naszą florę, aby na wiosnę znów cieszyć się jej pięknem!

Opieka nad roślinami doniczkowymi

Warunki panujące wewnątrz pomieszczeń wraz z nadejściem zimy ulegają drastycznej zmianie – podlega jej temperatura, wilgotność powietrza oraz wentylacja. Duża część roślin przechodzi w tym czasie w stan spoczynku – oznacza to, że znacznie spada ich zapotrzebowanie na częstotliwość i ilość podlewania. Należy przyjąć, że kwiaty domowe potrzebują wody średnio raz na dwa tygodnie, a im temperatura panująca w pomieszczeniu jest niższa, tym rzadziej jest to konieczne. Podobnie rzecz ma się z nawożeniem – okres zimowy nie wymaga dokarmiania roślin tak, jak ma to miejsce wiosną i latem. Kiedy dni stają się coraz krótsze dobrze jest zadbać, aby każdy z kwiatów otrzymywał niezbędną ilość światła. Jeśli jednak nie jest to możliwe to zalecamy zakup sztucznego światła, które wspomaga fotosyntezę. Kluczowe jest dokładne poznanie indywidualnych potrzeb każdego gatunku i w miarę możliwości odpowiadanie na nie zapewniając roślinie długie życie, a sobie satysfakcję z jej rozwoju.

Przygotowanie ogrodu na zimę

Największym zagrożeniem dla roślin ogrodowych jest siarczysty mróz. Właśnie dlatego dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć je już przed pierwszym przymrozkiem i nadzorować stan ochrony przez cały okres trwania pory roku. Warto pamiętać, że niebezpieczna może być także nadmierna ilość śniegu, gdyż przygniata on rośliny wpływając na ich formę i wzrost. Zima jest dobrym czasem na przycięcie drzew i krzewów – usunięcie chorych czy krzyżujących się gałęzi pomoże w zdrowym wzroście wraz z nadejściem wiosny. Szczególnej troski wymagają w tym czasie młode, posadzone w sezonie rośliny, które ochronić można białą agrowłókniną otulając rośliny i wiążąc je sznurkiem na samym dole łodygi. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zadbać o ogród i zapewnić mu optymalne warunki można zgłosić się po pomoc. Green Solutions to firma ogrodnicza z Poznania, która profesjonalnie zajmie się przydomową zielenią.

Rośliny doniczkowe na zewnątrz

Zimowe balkony są najczęściej opustoszałe i smutne. Rozwiązaniem tego problemu okazują się rośliny odporne na mróz, niedostatek wody i silny wiatr. Bez problemu przetrwają trudny okres, a jednocześnie dodadzą nieco życia zewnętrznej przestrzeni. Dobrym wyborem będą na przykład rośliny zimozielone – sprawdzą się bukszpany, bluszcze, berberysy czy nawet ostrokrzew. Warto jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie doniczek. Najlepiej obłożyć pojemnik styropianem, a wolne przestrzenie wypełnić suchymi liśćmi. Pędy należy ochronić przed zimnymi wiatrami, osłaniając je np. grubym papierem. Stosując się do podstawowych zasad i poznając potrzeby swoich roślin możemy cieszyć się ich pięknem przez cały rok.

Rate this post